Kol pajūrio verslininkai keiksnoja praėjusią vasarą, Palangos valdininkai skaičiuoja, jog poilsiautojai miesto biudžetą papildė kur kas dosniau nei pernai. „Skaičiuojame, jog 2016 metais nuo rinkliavos pradžios iki rugpjūčio 1 dienos buvo surinkta 179 495,60 eurų, o šiais metais nuo gegužės 15 dienos iki rugsėjo 1 surinkta 355 816 eurų, bet dar liko 15 dienų, tad tai negalutinė suma," - komentavo Palangos miesto rinkliavų centro direktorius Bronius Martinkus.
Automobilių statymas Palangoje mokamas visą parą nuo gegužės 15 dienos iki rugsėjo 15 dienos. Brangiausia mašiną palikti žaliojoje zonoje, čia valanda atsieina 1.7 euro. Tačiau būtent šioje vietoje ir nustatoma daugiausiai pažeidėjų. „Užmaršuolių ar piktybinių pažeidėjų yra visur, bet šiek tiek daugiau jų Vytauto, Kretingos gatvėje. Per sezoną parkomato baudų sumokėta beveik 20 000 eurų. Čia kurie apsimoka 12 eurų užmaršties mokesčio," - sakė B. Martinkus.
Ateinančią vasarą Palangoje – nauji parkomatai ir greičio matuokliai
Šią vasarą poilsiautojus Palangoje pasitiko 5 nauji parkomatai. „Šiuo metu yra 43 parkomatai. Šį sezoną buvo pastatyti 5 nauji parkomatai Vytauto gatvėje, joje bei Kretingos gatvėje rinkliavos sumokama daugiausiai. Mažiausiai surenkama Vanagupės gatvėje “ - pasakojo B. Martinkus.
Rinkliavų centro direktorius B. Martinkus sakė, jog ateinantį sezoną Palangoje poilsiautojų lauks daugiau apmokestintų automobilių stovėjimo vietų bei greičio matuokliai. „Kai kurių gatvių apkarpos gali būti apmokestintos. Dar vienas savivaldybės noras ir tikslas – pagrindinėse Palangos gatvėse įrengti greičio matuoklius, kadangi ne visi laikosi kelių eismo taisyklių,“ - sakė B. Martinkus.
Kada bus apmokestintas įvažiavimas į Palangą?
Didžiulį rezonansą visuomenėje prieš kelis metus sukėlė Palangos valdžios planai apmokestinti įvažiavimą į Palangą. Tąkart taikyti rinkliavą už įvažiavimą į miesto teritoriją planuota tiek Palangoje, tiek Šventojoje. Mokestį planuota rinkti nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 dienos. Vienkartinė paros įmoka būtų siekusi 5 eurus, savaitės - 25 eurus, sezoninė - 300 eurų. Skaičiuota, jog Palangos miesto savivaldybės biudžetą ši naujoji rinkliava turėtų papildyti 2-3 milijonais eurų.
Palangos miesto savivaldybės administracijos Rinkliavų skyriaus vedėja Žaneta Žulkuvienė teigia, kad sprendimas dėl vietinės įvažiavimo į kurortą rinkliavos pripažintas netekusiu galios. Paaiškėjo, jog mokesčio nemokėjusių asmenų nebūtų galima nubausti pagal Lietuvos Respublikos įstatymus „Tokio sprendimo priežastys buvo kelios. Pirmiausia atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse nėra numatyta administracinės atsakomybės asmenims, nesusimokėjusiems vietinės rinkliavos," - komentavo Ž. Žulkuvienė. Anot jos, kontrolės sistemos įrengimas šiuo metu Palangoje taip pat būtų labai sudėtingas. „Šiuo metu kontrolės įrengimas yra sudėtingai suderinamas su esama infrastruktūra ir gali būti organizuojamas tik pertvarkant esamas kelio juostas, o tai reikalauja didelių investicijų ir laiko sąnaudų. Be to, patekimo į kurortą kontrolės įranga gali sukelti trukdžius į miestą atvykstančioms transporto priemonėms ir turėti neigiamą įtaką kurorto eismui," - teigė Ž. Žulkienė ir pridūrė, jog Palangos miesto savivaldybės taryba pasilieka teisę, esant poreikiui, ateityje apmokestinti įvažiavimą į kurortą.
Įvažiavimo mokestis Neringoje krauna milijonus
Tuo tarpu Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis rinkliavos mokesčius skaičiuoja milijonais. „Šiemet kaip ir pernai iki rugpjūčio 31 dienos rinkliavos mokesčio buvo surinkta beveik 2 milijonai eurų,” - teigė D. Jasaitis. Esą visi šie pinigai išleidžiami poilsiautojų labui: gerinama pajūrio bei miesto infrastruktūra.
Lengvajam automobiliui keltas iš Klaipėdos į Neringą kainuoja 11,05 euro, o įvažiavimo mokestis į šį kurortą nuo birželio 20 iki rugpjūčio 20 dienos yra 20 eurų. Jis pabrango pernai. „Įstatymai leidžia tą daryti, mes turime transporto parkavimo problemą. Teritorijų statymo įstatymai mums neleidžia naujų aikštelių įrengti, tad įvažiavimo mokesčiu siekiame suvaldyti automobilių srautus,“ - pasakojo D. Jasaitis.
Už automobilio stovėjimą Neringoje taip pat reikia susimokėti. Valanda raudonoje zonoje atsieina 1.40 euro, geltonoje – 0.9 euro.
Įvažiavimas į Neringą gali brangti, verslininkai tam – neprieštarauja
D. Jasaitis sako, jog artimiausiu metu kelti įvažiavimo į Neringą mokesčio neketina, tačiau ateityje tokios galimybės neatmeta. „Kol kas tokių pamąstymų neturime, tačiau jei matysime, kad tas pinigas pasidarys nieko vertas, tarybai siūlysime mokestį didinti,“ pasakojo D. Jasaitis.
Neringos verslininkai įvažiavimo mokesčiu nesiskundžia. „Mokestis pasiteisino, kaip bebūtų, miestas turi didžiules išlaidas poilsiautojų srautui aptarnauti. Mes labai branginame savo teritoriją ir nors kaip verslininkas turėčiau sakyti kitaip, bet juk lito laikais yra buvęs ir dar didesnis tas įvažiavimo mokestis, tačiau mašinų srautai nemažėja. Šaltesniu metų laiku mokestis yra normalus, o piko metu, manau - geras,“ - komentavo Neringos turizmo ir verslo asociacijos prezidentė Irma Baltrušaitienė.