• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savo brutaliu įsiveržimu į Ukrainą, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pavertė save ir savo parankinius karo nusikaltėliais – ir jie tai žino. Klausant Rusijos ekspertų ir politinių veikėjų kalbų, spaudos konferencijų bei interviu žiniasklaidoje, galima pajausti tvyrančią baimę atsidurti „tribunole“, kaip nutiko buvusios Jugoslavijos lyderiui Slobodanui Miloševičiui, rašo „Politico“.

Savo brutaliu įsiveržimu į Ukrainą, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pavertė save ir savo parankinius karo nusikaltėliais – ir jie tai žino. Klausant Rusijos ekspertų ir politinių veikėjų kalbų, spaudos konferencijų bei interviu žiniasklaidoje, galima pajausti tvyrančią baimę atsidurti „tribunole“, kaip nutiko buvusios Jugoslavijos lyderiui Slobodanui Miloševičiui, rašo „Politico“.

REKLAMA

Kremliaus karo mašinai stojant dėl aršių Ukrainos kontratakų, nykstant pergalės tikimybei ir augant režimui kylančiai rizikai, V. Putinas ir jo bičiuliai tikrai galvoja apie galimus pabėgimo scenarijus.

„Politico“ kalbėjosi su buvusia Tarptautinio baudžiamojo teismo (ICC) Hagoje teisėja Christina Van den Wyngaert. Tarptautinis baudžiamasis teismas yra vienas iš teismų, tiriančių Ukrainoje įvykdytus žiaurumus. Ch. Van den Wyngaert, kuri dabar yra specialioji teismo prokuroro Karimo Khano patarėja, sakė, kad bet koks galimas karo nusikaltimų teismo procesas greičiausiai užsitęstų ir būtų įtemptas. Tačiau pasiekti sprendimą greičiau, galimai, padės Tarptautinio baudžiamojo teismo komanda, kuri jau dabar renka įrodymus įvykių vietose.

REKLAMA
REKLAMA

Ch. Van den Wyngaert teigė, kad vien už dalyvavimą Bučoje vykusiuose žiaurumuose, kur, atsitraukus rusų kariams, buvo aptiktos masinės kapavietės ir palaikai su surištomis rankomis, būtų galima skirti kalėjimo iki gyvos galvos bausmę. Žinoma, kad tai įvyktų, nusikaltėliai pirmiausia turi patekti į Tarptautinio baudžiamojo teismo rankas.

REKLAMA

Žinoma, V. Putinas svajoja, kad jo valdžią Maskvoje perimtų jam palankus įpėdinis, su kuriuo jis galėtų susitarti ir kuris leistų jam gyventi savo rūmuose ar bent jau kokioje jaukioje sodyboje. Juk pats V. Putinas, vos atėjęs į valdžią, suteikė imunitetą Borisui Jelcinui ir jo šeimai.

Su šiais klausimais jam teks susidurti, jeigu V. Putino reikalai Rusijoje taps visiškai prasti ir jis bus apkaltintas dėl šimtų tūkstančių mirčių Ukrainoje. Kur jis galėtų bėgti, kad išvengtų teisingumo?

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Ch. Van den Wyngaert, labiausiai tikėtina, kad V. Putino advokatai patartų jam bėgti į Tarptautinio baudžiamojo teismo statuto nepriėmusią šalį, ypač tokią, kurioje kiltų „daug dvejonių jį išduoti.“

Čia yra pateikiamos kelios vietos, kur V. Putinas galėtų bėgti. Jos yra vertinamos pagal ryšių su jų lyderiais artumą, tikėtiną gyvenimo kokybę, stabilumą ir ekstradicijos riziką.

Kinija

Privalumai. V. Putinas yra pavadinęs Xi Jinpinngą savo „artimu“ bičiuliu, o Kinijos prezidentas yra apibūdinęs savo kolegą iš Rusijos kaip „geriausią ir artimiausią draugą“. Šie du autokratai yra tokie artimi, jie netgi susitiko ledų vakarėlyje, kuriame šventė Xi Jinpingo 66-ąjį gimtadienį. Xi Jinpingui ką tik užsitvirtinus trečiąją kadenciją ir iš esmės tapus Kinijos vadovu iki gyvenimo galo, mažai tikėtina, kad V. Putinas tarsis su kuo nors kitu, o ne su artimiausiu jo bičiuliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trūkumai. Ryšiai tarp Kinijos ir Rusijos ne kartą buvo apibūdinti kaip labiau strateginiai, o ne nuoširdžiai šilti, o ir Pekinas, galimai, nenorėtų rizikuoti savo prekyba su Vakarais dėl pasenusio karo nusikaltėlio.

Sirija

Privalumai. Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas paprašė V. Putino pagalbos numalšinti sukilimą, prasidėjusį 2015 metais, taigi tremtis pas ilgametį karo nusikaltėlį ir vieną geriausių savo draugų būtų savaime suprantama. Išties, internete sklando gandai, kad, pralaimėjimo atveju, V. Putinas ruošiasi perkelti savo pakalikus į Alepą.

REKLAMA

Trūkumai. Kad ten nuvyktų, jis, tikėtina, turės kirsti Turkijos – taigi ir NATO – oro erdvę, o tai daro jį pažeidžiamu. Dar svarbiau tai, kad be Rusijos pagalbos ir „Vagner“ kovotojų, išlaikančių B. al-Assado valdžią, ilguoju laikotarpiu Sirija V. Putinui gali tapti nesaugi. Negana to, tai „nėra pati geriausia vieta pavargusiam diktatoriui.“ Taip sakė Tarptautinės teisės ekspertas iš Vokietijos Gerdas Hankelis, kuris neseniai išleido knygą, kurioje yra svarstoma, kaip reiktų teisti V. Putiną. G. Hankelis pridūrė, kad Sirija, net ir elitui, primena: „Erdvesnius kalėjimus su neįspūdingu pragyvenimo lygiu.“

REKLAMA

Iranas

Privalumai. Seniai pamiršus Irano branduolinį susitarimą, pagerinusį šalies santykius su Vakarais, Teheranas mažai ką prarastų, jeigu nuspręstų priglausti V. Putiną. Pastaraisiais metais tiek Rusijai, tiek Iranui įvestos sankcijos tik sustiprino šių valstybių ryšius, o Teheranas netgi tapo pačiu svarbiausiu Rusijos dronų tiekėju. Be to, atsižvelgiant į tai, kad V. Putinas vengia alkoholio, viešas alkoholio draudimas jo greičiausiai nesutrikdytų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trūkumai. Besitęsiantys masiniai protestai prieš autoritarinę valdžią galimai pranašauja, kad Irano režimo dienos yra suskaičiuotos. Taip V. Putinas prarastų savo saugų prieglobstį. Ateinančiais mėnesiais, o galbūt netgi metais, ajatolų draugai, tikėtina, nesusilauks jokių simpatijų. V. Putinas tikriausiai nenorėtų, kad jį ištiktų XIX a. Rusijos diplomato ir poeto Aleksandro Gribojedovo likimas: jis Teherane buvo nušautas, o jo galvą vėliau nupjovė kebabų pardavėjas.

REKLAMA

Šiaurės Korėja

Privalumai. Šiaurės Korėjai – dar vienai Rusijos ginklų tiekėjai – vadovauja jaunas „aukščiausiasis vadovas“, kuris, panašu, artimiausiu metu tikrai nepraras savo valdžios. Nors didžioji šalies dalis gyvena skurde, Kimų šeima mėgaujasi prabangiu gyvenimo būdu su ruonių medžioklėmis ir superjachtomis, kuriuo, manoma, jie leistų mėgautis ir V. Putinui.

REKLAMA

Nors Pchenjanas nėra populiari slėptuvė, čia V. Putinas turėtų galimybę pradėti sėkmingą karjerą kine. Jam tereiktų pasiremti Jameso Josepho Dresnoko pavyzdžiu. Šis amerikiečių karys 1962 m. pabėgo į Šiaurės Korėją ir vėliau vaidino daugybėje propagandinių filmų, įskaitant ir kelis, kurie, kaip pranešama, buvo skirti pačiam tuometiniam aukščiausiajam lyderiui Kimui Jong-ilui. V. Putinas galėtų užsiauginti ūsus ir filme apie karą suvaidinti patį Staliną!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trūkumai. Pchenjanas yra keista vieta – griežtos taisyklės, reglamentuojančios kasdienį gyvenimą, reiškia, kad valstybė stebi viską: nuo drabužių, kuriuos vilki gyventojai, iki jų šukuosenų ir vartojamo žargono. Negana to, visuomet išlieka rizika, kad Kim Jong-uno branduoliniai grasinimai baigsis ašaromis.

Jungtiniai Arabų Emyratai

Privalumai. V. Putinas, ieškodamas prieglobsčio JAE, žengtų jau gerai nuvalkiotu keliu. Kai pernai Talibanas perėmė Afganistano valdžią, čia pabėgo šalies prezidentas Ašrafas Ghanis, kuris, kaip pranešama, net kelis mėnesius mėgavosi penkių žvaigždučių viešbučio prabanga. Šioje šalyje dvejus metus praleido ir buvęs Ispanijos karalius Juanas Carlosas, kai buvo įtrauktas į tyrimą dėl korupcijos. Svarbu ir tai, kad JAE yra apibūdinę Rusijos oro išpuolius Sirijoje kaip atakas prieš „bendrą priešą“.

REKLAMA

Trūkumai. V. Putino priešams čia būtų pakankamai lengva surengti išpuolį. Pasak G. Hankelio, JAE yra geras pasirinkimas, tačiau galimai nepakankamai stiprus užtikrinti V. Putino saugumą.

Saudo Arabija

Privalumai. Saudo Arabijos princo Mohammedo bin Salmano santykiai su V. Putino Rusija pastaruosius kelerius metus sparčiai gerėjo, o ryšiai tarp šių dviejų valstybių ir toliau stiprėja, nepaisant invazijos į Ukrainą. Šios dvi valstybės tarpusavyje derina energetikos politiką ir vadovaujasi bendromis vertybėmis, priimdamos sprendimus, kaip reikia valdyti valstybę ir elgtis su žurnalistais, peržengusiais tam tikras ribas.

REKLAMA

G. Hankelis tikino, kad Saudo Arabija būtų geriausias V. Putino pasirinkimas, jeigu jam kada nors reikėtų palikti Rusiją. Pasak eksperto, „tai šalis, neturinti jokios moralės žmogaus teisių požiūriu, kuri turi daug patirties priglausdama žudikus.“ Štai, pavyzdžiui, Saudo Arabija suteikė prieglobstį nuverstam Ugandos diktatoriui Idi Aminui ir mokėjo jam dosnias išmokas, kurios leido jam net du dešimtmečius gyventi prabangų gyvenimą Džidoje. „Moralės lygis yra atvirkščiai proporcingas turtams, kuriais V. Putinas galėtų mėgautis Saugo Arabijoje“, – sakė G. Hankelis.

REKLAMA
REKLAMA

Trūkumai: JAV vis dar gali pelnyti Riado palankumą. Negana to, Sirijoje V. Putinas parėmė al-Assado režimą, kurį taip pat palaiko ir Iranas – Saudo Arabijos didžiausias priešas. Atsakydama, Saudo Arabija padidino savo paramą sukilėliams. Taigi nenuostabu, kad šis klausimas gali kelti įtampos.

Garhardo Schröderio sofa jo dvare Turkijoje

Privalumai. Turkija nėra Tarptautinio baudžiamojo teismo narė, dėl to čia jis nesusidurtų su ekstradicijos grėsme. Turkijos prezidentui Racepui Tayyipui Erdoganui tapus derybų tarp Kyjivo ir Maskvos tarpininku, atsiranda galimybė, kad V. Putinas sugebės sudaryti susitarimą, apimantį ir amnestiją šioje valstybėje. Yra ir dar vienas privalumas: čia, pasinaudodamas savo kukliu atlyginimu, atostogų namą viename Turkijos pakrantės kaime įsigijo vienas artimiausių V. Putino draugų – buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schröderis, kuris dar visai neseniai buvo Rusijos naftos bendrovės „Rosneft“ ir dujų milžinės „Gazprom“ valdybų narys. Juk G. Schröderis tikrai priimtų savo seną draugą?

Trūkumai. Toks planas turėtų vieną rimtą problemą. „Yra neįmanoma gauti amnestijos už karo nusikaltimus, nusikaltimus žmogiškumui“, – sakė buvusi Tarptautinio baudžiamojo teismo teisėja Ch. Van den Wyngaert. Ji atkreipė dėmesį į buvusio Liberijos karo vado ir prezidento Charleso Tayloro, kuriam Nigerijoje buvo suteikta amnestija, pavyzdį. Kai buvo sukviestas specialus tribunolas, turėjęs ištirti Ch. Tayloro vaidmenį vykdant karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui, jo amnestija buvo panaikinta ir jis buvo nuteistas 50 metų nelaisvės.

REKLAMA

Laisvas kambarys Angelos Merkel bute Berlyne

Privalumai. Berlynas jau seniai yra tapęs Rusijos diasporos magnetu: nuo caro šalininkų, kurie bėgo nuo bolševikų per revoliuciją, iki opozicijos narių, bėgančių nuo vis labiau agresyvėjančios V. Putino Rusijos dabar. Nors Berlyno nekilnojamo turto rinka nėra dėkinga, V. Putinas turėtų apsvarstyti galimybę paskambinti kitai buvusiai Vokietijos kanclerei Angelai Merkel. Galbūt ji rastų vietos senam bičiuliui savo kukliame bute. Nors A. Merkel neturi tokių artimų ryšių su V. Putinu kaip G. Schröderis, ji visuomet palaikė jo energetikos politiką, didino Vokietijos priklausomybę nuo rusiškų dujų, o jiedu galėtų kalbėtis tiek rusiškai, tiek vokiškai. V. Putinui tereiktų namuose palikti savo šunis.

Trūkumai. Vokietija (kartu su Prancūzija, Lenkija ir kitomis valstybėmis) pradėjo savo tyrimus dėl įtariamų Rusijos karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui Ukrainoje, todėl tikėtina, kad V. Putinas nespėtų labai gerai susipažinti su savo naująja kambarioke. Negana to, A. Merkel yra pagarsėjusi savo taupiu gyvenimo būdu, o tai būtų gana didelis nuosmukis, palyginus su jo auksiniais rūmais.

Vengrija

Privalumai. Europos Sąjungoje tikriausiai geriausias V. Putino pasirinkimas būtų Vengrija. Ministras pirmininkas Viktoras Orbanas vilkino sankcijų įvedimą Rusijai po karo prieš Ukrainą pradžios, atsisakė siųsti karinę paramą Kyjivui ir netgi pasirašė dujų tiekimo susitarimą su Kremliumi jau po invazijos.

REKLAMA

Trūkumai. Atvykimas į Europos Sąjungą nėra gera mintis, net jeigu Vengrija ir yra viena draugiškesnių vietų Rusijos prezidentui. Nepaisant Budapešto nusižengimų teisės viršenybei, ši valstybė yra įsitraukusi į Tarptautinio baudžiamojo teismo ir Europos arešto orderio sistemą.

Musko kolonija Marse

Privalumai. Panašu, kad Elonui Muskui atrodo, jog jis turi „taikos planą“, galintį baigti Rusijos karą prieš Ukrainą. Galbūt „SpaceX“ įkūrėjas galėtų imtis konkrečių veiksmų ir priglausti V. Putiną savo Marso kolonijoje – toli už Tarptautinio baudžiamojo teismo jurisdikcijos ribų.

Trūkumai. Vietos „SpaceX“ raketose nėra pigios, o visi žino, kad E. Muskas nieko nedalina nemokamai. Taigi V. Putinui reikės gerai apieškoti savo kišenes, kad galėtų susimokėti už bilietą. Pranešama, kad vien patekimas į Tarptautinę kosmoso stotį kainuoja apie 55 mln. dolerių. Tai nekelia jokių problemų, kai esi vienos didžiausių pasaulio išteklių eksportuotojos de facto diktatorius. Bet situacija komplikuojasi, kai iždą valdo kažkas kitas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų