Lietuvos Caritas ragina ne atimti iš nevyriausybinių organizacijų galimybės gauti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM), o tobulinti įstatymus, kad tokia parama galėtų pasinaudoti tik to vertos organizacijos.
Pustrečio tūkstančio savanorių talkininkų ir darbuotojų vienijanti vargstančiųjų paramos bendrija savo kreipimesi į Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę pabrėžia, kad pajamos, kurias gautų "Sodra", atėmus 2 procentus GPM iš nevyriausybinių organizacijų (NVO), būtų lašas jūroje, niekaip nekeičiantis makroekonominės situacijos.
"O NVO sektorius dėl tokio sprendimo netektų vieno iš negausių savo veiklos išlaikymo šansų. Turint omeny, kad didžioji dalis NVO Lietuvoje yra socialinės veiklos organizacijos, taip būtų kenkiama aktyviosios visuomenės dalies pastangoms spręsti skurdo ir atskirties problemas", - sako Lietuvos Caritas generalinis direktorius kun. Robertas Grigas.
Pasak jo, įstatymo suteikta galimybė piliečiams savo nuožiūra 2 proc. GPM paremti trečiąjį sektorių yra viena iš nedaugelio realių pilietinės visuomenės stiprinimo formų. Iki šiol pačios visuomenės nevyriausybinėms organizacijoms tokiu būdu skiriama parama nebuvo pakankama, tačiau tolydžio populiarėjanti. "Gniuždyti dar nesutvirtėjusią pilietinio aktyvumo tradiciją reikštų ilgalaikius nuostolius demokratijos brandai šalyje, daromus vardan abejotino trumpalaikio efekto", - rašoma kreipimesi.
Kunigas R. Grigas siūlo tobulinti "2 procentų GPM" įstatymą pagal Vakarų šalių modelius, kai GPM procentą mokesčių mokėtojai gali skirti tiktai gana ribotam skaičiui efektyviai veikiančių ir gerą reputaciją turinčių nevyriausybinių, bažnytinių, socialinių organizacijų. Tokios teisės negali turėti biudžetinės įstaigos ar specialiai šiems procentams sukurtos pseudonevyriausybinės struktūros.
Antradienį prieš Lietuvos liberalų sąjūdžio Seimo frakcijos siūlymą 2 proc. GPM atiduoti "Sodrai pasisakė 10 nevyriausybinių organizacijų, primena ELTA.
"Siūlymas naikinti galimybę skirti 2 proc. GPM paramai į "Sodros" biudžetą trūkstamų 400-450 mln. litų neatneš. 2 proc. GPM skiriama iki 60 mln. litų, iš kurių beveik pusė tenka biudžetinėms įstaigoms. Be to, sunkmečiu valstybė ir savivaldybės kitąmet numato drastiškai mažinti ar net visiškai atsisakyti programinio finansavimo nevyriausybinių organizacijų projektams remti.
Valstybės institucijų biudžetai mažinami 20 proc., tuo tarpu nevyriausybinių organizacijų sektoriui finansuoti skirtos programos mažinamos 50-70 proc. arba apskritai naikinamos. Tad atėmus galimybę gauti gyventojų pervedamus 2 proc. GPM, dauguma organizacijų bus priverstos stabdyti savo veiklą arba ją vykdyti su nuliniu biudžetu", - sako NVO atstovai.