Pagal tradiciją Adventas trunka beveik mėnesį, kurio metu tikintieji laukia Jėzaus gimimo. Per šį laiką praeina 4 sekmadieniai, kurių kiekvieno metu yra uždegama po vieną žvakę.
Advento laikotarpiu žmonės stengiasi susilaikyti nuo linksmybių ir praleisti šį laiką ramiai. Tai – susikaupimo ir apmąstymų metas.
Šis Adventas išsiskiria iš kitų. Jis prasideda gruodžio 3 – iosios sekmadienį ir lygiai taip pat užsibaigia Kūčių sekmadieniu.
Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijos kunigas prof. dr. Kęstutis Ralys taip pat pastebi šį atkreipiamai gražų išsidėstymą.
„Pirmasis Advento sekmadienis laukia jau rytoj. Tą dieną bus pašventinami kalėdaičiai. Pagal senas tradicijas, sekmadieniais nebūdavo pasninko, todėl jo žmonės laikydavo dieną prieš jį – šeštadienį“, – pasakoja kunigas.
Susikaupimo metas
Šis laikotarpis iki Kūčių ragina aplinkinius susikaupti, apmąstyti ir dvasiškai apsivalyti. „Jis skiriasi nuo Gavėnios. Jos metu labiau yra akcentuojami kančios prisiminimai, o Advento laikotarpis – kupinas džiaugsmo, dvasinio savęs nuteikimo tiek iš vidaus, tiek ir iš išorės.
Dabar moderniškesnis pasaulis siūlo labai įvairius apsivalymo būdus, pavyzdžiui rekolekcijas, kurios užsitęsia net 2 – 3 dienas. Bet mano manymu, Advento laikotarpiu užtenka ir vienos gražaus susikaupimo dienos. Žmogus turi nusiteikti gražiai šventei, atrasti malonumą viduje ir pasiruošti džiaugsmui“, – tikina K. Ralys.
Kunigas K. Ralys išskiria tam pagrindines Advento tradicijas:
Pasnininkas. Per šį laikotarpį tam tikromis dienomis stengiamasi atsisakyti mėsiškų ir pieniškų valgių.
Eglės puošimas. „Pagal senesnes tradicijas, Kūčių dieną būdavo puošiama kalėdinė eglė, tačiau dabar ją žmonės puošia beveik prieš Advento pradžią“, – pasakoja jis.
Kalėdaičiai. „Kalėdaičiai – tai išorinis susitaikymo, meilės ženklas. Kiti juos siunčia giminėms ar artimiesiems, todėl jais reikia pasirūpinti iš anksto“, – tikina kunigas.
Rūpestis aplinkiniais. „Reikia pasirūpinti artimaisiais, o galbūt ne tik jais. Pabandyti pasirūpinti nuskriaustaisiais ir kitais. Gal iš artimųjų yra jau išėjusių, jų vietoje galima padaryti gerą darbą kitam. Svarbu, kad gėris būtų tiek sielai, tiek kūnui“, – pataria jis.
Advento vainikas. „Advento vainikas turi būti paruoštas prieš pirmąjį Advento sekmadienį. Išvakarėse tikintieji jį papuošia, sudeda 4 žvakes, kurios žymi keturis Advento sekmadienius.
Pirma žvakė bus uždegta gruodžio 3 – iosios rytą.
Vieni vainiką puošia iškilmingai, kabina net ant durų, kiti – kukliau. Svarbiausia, kad jie jaustų, jog artėja šventės“, – pasakoja kunigas K. Ralys.
Advento metu žmonių daromų klaidų kunigas K. Ralys negalėtų išskirti konkrečių, tačiau jis pastebi tam tikrą tendenciją, kuri aplinkinių gyvenimuose pasitaiko vis dažniau.
„Žmonės vis dažniau gražių dalykų ieško parduotuvėse, bet juk pats maloniausias grožis ir yra susitikimas akis į akį. Kartais trūksta paprastos žmogiškos šilumos ir artumos, ypač tarp savų. Mūsų bendruomenėse yra tokių žmonių, kurių kartais niekas net neprisimena.
Jam apsilankymas būtų didžiausia dovana. Todėl reikia stengtis iš anksto pamatyti kur galima atlikti gerus darbus.
Žmonės turėtų sulėtinti greitį ir pamatyti reikšmingus dalykus. Svarbiausia, kad prie Kūčių stalo sėdėtų gyvos sielos“, – tikina kunigas.
Apibendrindamas Adventą ir laukiamas šventes, kunigas Kęstutis Ralys prisimena taip visų mėgstamus kūčiukus. „Kai Kūčių stalo vaišės eina į pabaigą, žmonės besidalindami savo įspūdžiais užvalgo kūčiukų su aguonpieniu.
Tą akimirką siela tarsi nusiramina ir pradeda imti miegas.
Todėl mano palinkėjimas būtų, kad kiekvienas iš mūsų sulauktume Kalėdų vakare dvasingo ir mielo miego, prieš kurį padėkotume už visas reikšmingas šventes“, – apibendrina jis.