Lietuva, vis labiau integruodamąsi į Europos Sąjungą, vis dar yra ir Rusijos kultūrinėje erdvėje arba bent mažų mažiausiai – nesirengia nutraukti su Rusija šalis siejančių kultūrinių ryšių. Ir tame nieko blogo, netgi priešingai – įsitikinęs vienas iš spalio mėn. Sankt Peterburge vykusio jaunųjų Eurazijos žurnalistų forumo svečių, fotomenininkas Antanas Sutkus.
Vyksta ketvirtą kartą
Šiųmetis jaunųjų Eurazijos žurnalistų forumas surengtas jau ketvirtą kartą. Surinkęs daugiau nei 200 dalyvių ir 24 pasaulio valstybių renginys tapo puikia galimybę pradedantiems žurnalistams ne tik išsakyti savo idėjas, bet ir pasisemti meistriškumo iš vyresnių kolegų. Pats renginys bendromis „Eurazija Mediacentro“ generalinio direktoriaus Ašoto Džazojano ir Ermitažo direktoriaus Michailo Piotrovskio pastangomis vyko Ermitaže – Rusijos carų rūmuose.
Tai, kad politiškai suskaldytas kontinentas vis dėlto turi nemažai bendrų kultūrinių vertybių pastebėjo beveik visi dalyviai. Jauni žurnalistai, Maskvos valstybinio universiteto žurnalistikos studentai pristatė žiniasklaidos modernizavimo ir jos kokybės kėlimo projektus – daugiakalbių interneto svetainių kūrimo, svetainių, kuriose informacija tolygiai būtų teikiama vaizdo, garso ir tekstinė medžiaga.
Vyresni dalyviai taip pat įsijungė į jaunosios kartos kūrybos procesą. Kolegoms iš NVS savo poziciją dėstė Latvijos Nacionalinės radijo ir televizijos tarybos pirmininkas Abrams Kelckins, „2“ Esatijos televizijos kanalo vadovas Oru Urmas, Latvijos žurnalistų sąjungos pirmininkas Juris Paiders.
Papiktino stereotipinis mąstymas
Lietuva forume atstovavęs buvęs Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas, o dabar tos pačios sąjungos garbės narys Antanas Sutkus kreipėsi į susirinkusius antrąją forumo dieną. Menininkas pagyrė jaunų žurnalistų iniciatyvumą ir palinkėjo jiems sėkmės kuriant naujus santykius tarp valstybių, nes tik jie – jauni ir be išankstinio ideologinio nusiteikimo žurnalistai, gali pasiekti ryškių rezultatų.
„Jūsų rankose viskas. Mes vyresni jau praeitis ir iš mūsų jūs galite įgyti patirties, tačiau koks bus pasaulis priklauso tik nuo jūsų noro ir ryžto kurti tą pasaulį. Politika visada lieka politika. Jūs turite nuo jos atsiriboti, tiksliau pakilti virš jos ir tiesti tiltus tarp tautų“, - kalbėjo fotomenininkas.
Pagyręs jaunuomenės ryžtą ir inovatyvumą, A. Sutkus nepagailėjo kritikos Rusijos Dūmos deputatei ir Dūmos kultūros komiteto pirmininko pavaduotojai Jelenai Drapeko. Aštrių menininko žodžių J. Drapeko sulaukė už kelintą kartą neatsargiai pakartotus žodžius, jog rusų Lietuvoje kaip ir visose Baltijos šalyse „nemyli“.
„Na sulaukus mūsų garbaus amžiaus kalbėti apie meilę lyg ir nelabai patogu. Šiuo atveju reiktų kalbėti ne apie meilę, o apie tarpusavio pagarbą, pasitikėjimą. Žinote, tai ką jūs sakote – stereotipas ir aš nelabai maloniai jaučiuosi, kai nuolat kartojama, kad lietuviai nemyli rusų ir Lietuvoje rusai yra persekiojami. Dar kartą galiu patvirtinti, jog visa tai netiesa. Lietuvoje mylimas ir gerai žinomas kultūrinis Rusijos palikimas, meno šedevrai, literatūriniai kūriniai“, – kalbėjo A. Sutkus, Rusijoje laikomas šios šalies šiuolaikinės fotografijos pradininku.
Paleido šimtus lėktuvėlių
Dvi dienas vykusiame forume susitiko žmonės, kurie Europos Sąjungos žiniasklaidos požiūriu yra nesutaikomi priešininkai. Vienas su kitu diskutavo valstybinio oficiozo „Russia Today“ ir opozicinio „Echo Moskvy“ žurnalistai. Čia pat buvo išsakomi ir išklausomi priekaištai dėl Rusijoje egzistuojančių blogybių – pradedant prastu aptarnavimu ir baigiant suvaržymais reiškiant savo nuomone.
Būta ir priešingos nuomonės – kad žurnalistai perdaug sau leidžia, dažnai nesilaikydami jokių etikos normų. Tačiau diskusijos ne atskyrė žmones, o atvirkščiai – juos suvienijo.
„Jauni puikūs žmonės, reiškiantis nuostabias mintis. Man patinka ką jie sako ir kaip jie mąsto. Jie nebijo klysti, o tai ką jie daro ir sako – gryna tiesa“, - kalbėdamas susirinkusiems akcentavo A. Džazojanas.
Lyg patvirtindami svarbiausio organizatoriaus žodžius prieš išsiskirstydami su naujų idėjų bagažu forumo dalyviai paleido į dangų šimtus oro lėktuvėlių – simbolizuojančių jaunų žurnalistų fantazijos polėkį.
Andrejus Žukovskis