Jau dabar į programą „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ įtraukta daugiau nei 160 renginių, o juos įgyvendina daugiau nei 100 projektų vykdytojų. Siekiama, kad Vilnius 2009 m. turėtų ką pasiūlyti ir meno gurmanams, ir paprastai kultūros renginiuose nesilankantiems žmonėms, rašo „Respublika“.
Gyvoji kultūra
„Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009“ šūkis - „Kultūra gyvai“. Šis šūkis parodo, kad kultūra Vilniuje judės ir pati. „Kultūra pati turėtų ateiti pas žmones, kurie paprastai kultūros renginiuose nesilanko arba lankosi ne taip dažnai. Į kultūrinius renginius turėtų būti įtraukiamas kiekvienas. Daug renginių vyks gatvėje, jie bus skirti ir vaikams, ir jaunimui, ir senjorams. Kiekvieną metų laiką bus po didelį meno renginį: pavasarį - „Gatvės muzikos diena“, vasarą - „Kultūros naktis“, rudenį - „Menas netikėtose erdvėse“, žiemą - šviesos festivalis LUX“, - pasakojo VšĮ „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ direktorė Elona Bajorinienė.
Meno skanėstų kitais metais Vilniuje ras ir gurmanai. Nustebinti jie siekiami ne tik žinomais, bet ir naujais menininkų vardais.
Eksponatai ir iš Lietuvos, ir iš Anglijos
„Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009“ programą sudarys specialūs renginiai, konferencijos ir suvažiavimai, Europos menų programa, Kultūrų atpažinimo programa, Gyvosios istorijos programa, Žmonių programa.
Numatyta iš Londono Viktorijos ir Alberto muziejaus atsivežti įspūdingą parodą „Šaltojo karo laikotarpio modernizmas. Menas ir dizainas revoliuciniame pasaulyje 1945-1975“. „Matysime eksponatus nuo Picasso darbų iki tikrų kosmonautų skafandrų“, - intrigavo E.Bajorinienė.
Specialūs projektai bus skirti negalią turintiems žmonėms („Aš vėl matau saulę“), socialinės atskirties grupėms (šokio projektas „Šventasis pavasaris“). Meno projektai užpildys ne tik tradicines menui skirtas erdves, bet ir gatves, stotis („Naujasis miesto veidas“), romų taborą („Terno Vilna“), iš senamiesčio menas keliaus į Vilniaus mikrorajonus („Miesto istorijos“).
Tęs pradėtas tradicijas
Vilniaus, kaip Europos kultūros sostinės, skirtybė - turtinga istorija. Pavyzdžiui, šiemetės Europos kultūros sostinės Stavangerio veidas dar visai jaunas, todėl ir renginiai jame vyksta kiek kitokie. „Be istorijos negalima atsakyti į klausimą, kas yra Europa. Pavyzdžiui, kuo Vilnius skiriasi nuo Helsinkio - miesto, kuris neturi didelės istorijos? Vilnius turi 10 konfesijų, 14 stačiatikių ir katalikų šventųjų, turime keturias tautas, kurios Vilnių laiko savasties dalimi, - lietuvius, lenkus, baltarusius ir žydus, turime vokiečių, rusų, ukrainiečių, karaimų, totorių tradicijų. Turime komunizmo, antikomunizmo ir kitokių laikotarpių ženklų, rezistencijos periodą“, - Vilniaus ypatybes vardijo istorikas profesorius Alfredas Bumblauskas. Todėl dauguma renginių bus su istorijos prieskoniais.
Daugelio renginių nereikės laukti iki kitų metų. Dalis jų, prasidėjusių dar praeitais metais, vyks ir šiemet. Birželį jau antrą kartą vyks „Gatvės muzikos diena“. „Mums labai trūksta spontaniškų renginių, kuriems nereikia didelių išlaidų ir kuriuose gali dalyvauti bet kuris žmogus. Pernai buvo pirmas renginys, norėtųsi, kad tai taptų tradicija“, - kalbėjo vienas šio renginio iniciatorių dainininkas ir aktorius Andrius Mamontovas.
Gardėsiai teatro mėgėjams
Projekto atidarymas rengiamas nuo šių metų gruodžio 31 d. iki kitų metų sausio 1 d. Perėjimą į kultūros metus vainikuos pasaulinio garso vokiečių menininko Gerto Hoffo lazerių ir šviesos efektų spektaklis.
Ką nors miela sau širdžiai programoje turėtų rasti muzikos, teatro, kino mėgėjai. Teatro programą sausį pradės režisieriaus Eimunto Nekrošiaus premjera „Idiotas“ pagal Fiodoro Dostojevskio romaną. Birželį ten, kur Vilnia įteka į Nerį, vyks Oskaro Koršunovo režisuota upių misterija „Santaka“, ji papasakos apie Vilniaus atsiradimą ir dabartį. Taip pat O.Koršunovas yra sukūręs ir pagrindinį šiemetės kultūros sostinės Norvegijos miesto Stavangerio renginį.
Šiuo metu suformuota VEKS programa nėra baigtinė, iki 2008 m. rugsėjo ji bus pildoma naujais projektais.
Teigė, kad viskas pavyks
„Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009“ programos pristatyme dalyvavo ir kultūros ministras Jonas Jučas. „Jaučiuosi ant pečių turėdamas didelę atsakomybės naštą. Jei man pačiam reikėtų rinktis renginius, kol turiu ministro įgaliojimus, rinkčiausi visus“, - paklaustas, kaip jaučiasi artėjant kitiems metams ir kokius renginius rinktųsi, šyptelėjo J.Jučas.
Vilniaus miesto meras Juozas Imrasas teigė, kad žmonių lūkesčiai, jog nuo 2009-ųjų pagerės ir jų gyvenimo kokybė, ir miesto žinomumas pasaulyje, turi pasiteisinti. „Mes nebūtume miesto valdžia, jei apie tai negalvotume. Kitaip ir negali būti“, - sakė J.Imbrasas. Paklaustas, ar miestas pasiruošęs priimti tokį srautą žmonių, meras užtikrino: „Mes visada pasiruošę“.
Zita Voitiulevičiūtė