Penktadienį konferencijoje „Baudžiamoji atsakomybė už agresiją prieš Ukrainą. Kaip įvykdyti teisingumą?“ D. Kuleba kreipėsi į tarptautinės teisės atstovus. Pasak Ukrainos ministro, agresija yra tarptautinių nusikaltimų motina, todėl Rusijos veiksmus Ukrainoje atskiras tribunolas turėtų tirti nedelsiant.
„Putinas viešai išsakė savo motyvus šiam karui. Viešai paneigė Ukrainos teisę egzistuoti kaip tautai ir valstybei, taip sukurdamas genocidinius tikslus. Per daugiau nei 2,5 mėnesio Rusija įvykdė aibę aktų prieš žmoniją. <...>
Žudynės Bučoje, Irpinėje, Hostomelyje, Borodiankoje, humanitarinė katastrofa Mariupolyje reikalauja tikslaus tarptautinio teisinio atsako. <...> Ukraina yra stipriai pasiryžusi bendradarbiauti su prokuratūra, kad būtų pasiektas teisingumas visiems“, – teigė D. Kuleba.
Šiuo metu Tarptautinis Baudžiamasis Teismas tiria Rusijos įvykdytus karo nusikaltimus bei nusikaltimus prieš žmoniją Ukrainoje nuo pat 2014 m. Šiuo klausimu į teismą kreipėsi 43 valstybės.
„Europos Žmogaus Teisių Teismas įsakė Rusijai tučtuojau nutraukti atakas prieš civilius ir civilinius objektus. Dabar atėjo laikas užbaigti tarptautinės baudžiamosios teisės architektūrą, inicijuotą pagal 1942 m. Londono deklaraciją. Mes turime užpildyti spragą ir įtvirtinti specialų tribunolą su specialia jurisdikcija dėl agresijos prieš Ukrainą. <...> Globali peticija už šią iniciatyvą jau surinko daugiau nei 2 mln. balsų“, – tvirtino jis.
Idėją įsteigti specialų tribunolą palaiko Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, šalies ministrų kabinetas ir teisininkai. D. Kuleba ragino tarptautinę bendruomenę nedelsti ir įkurti minėtą tribunolą.
„Rusijos karas prieš Ukrainą yra didžiausias nuo 1945 m. Atsakas į jį turėtų būti atitinkamas. <...> Tai mūsų pareiga prieš tuos žmones, kurie kentėjo Kryme ir Donbase nuo 2014 m. Ir tuos, kurie toliau kenčia Ukrainoje dabar. Tokio tribunolo sukūrimas įrodys, kad tarptautinė teisė yra gyvas organizmas, galintis atsakyti ne tik į teorinius klausimus, bet ir į kylančias problemas“, – pabrėžė jis.