„Patiems mažiausiems pacientams nudegimai nutinka dėl tėvų neatidumo, pavyzdžiui, maitindama krūtimi mama tuo pat metu geria karštą gėrimą, kūdikiui stipriau sujudėjus, skystis išsipila ant jo galvytės, veido, pečių. Vaikai, pradėję vaikščioti, dažniausiai apsipliko verdančiu vandeniu, karšta arbata ar sriuba, – teigia gydytojas. – Tokios traumos įvyksta virtuvėje arba prie valgomojo stalo, kai puodelis ar lėkštė yra pastatyti per arti stalo krašto, o vaikas juos patraukia už rankšluosčio ar staltiesės.“
Dr. S. Žukauskas priduria, kad susirūpinimą kelia ir nudegimai karštu vandeniu, kuris tiekiamas dažniausiai iš vandens šildytuvų (boilerių).
„Vyresni vaikai nusipliko patys atsukę čiaupą ir nenumanydami, kad tekės labai karštas vanduo. Kitas pavyzdys – mažus vaikus nupliko tėvai prausdami jį po čiaupu, pavyzdžiui, užpakalį prieš pakeičiant sauskelnes“, – paaiškina gydytojas.
Pirmosios sekundės svarbiausios
Pasak dr. S. Žukausko, pirmosios sekundės po nudegimo yra labai svarbios, o šaltas vanduo – pati greičiausia, geriausia ir lengviausiai pasiekiama priemonė, mažinanti nudegimo pasekmes. „Pirmiausiai tėvai dažnai kviečia greitąją pagalbą arba stengiasi nuimti vaiko drabužius ir tik tada pradeda vėsinti nudegusią vietą vandeniu. Tokiu atveju prarandamas brangus laikas, per kurį terminis poveikis gali padaryti didesnę žalą nudegusiems audiniams“, – sako dr. S. Žukauskas.
Specialistai perspėja vengti nudegimų tepimo aliejais, kremais ar kitomis priemonėmis, nes tai gali pagilinti nudegimą. „Šios priemonės suformuoja plėvelę, kuri veikia kaip barjeras, neleidžiantis karščiui pasišalinti iš audinių. Nudegusių vietų tepimas įvairiais aliejais, kremais ar tepalais, vietoje vėsinimo ar šaldymo, gali dar labiau pagilinti nudegimo gylį“, – klinikų pranešime spaudaio tikina jis.
Nudegimų gydymas priklauso nuo jų sunkumo laipsnio, pažeisto ploto, lokalizacijos ir paciento amžiaus. Kuo mažesnis vaiko amžius, tuo geresnės audinių regeneracinės galimybės, tačiau gilūs nudegimai gydomi ilgai. „Nudegusių audinių gijimas gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, o esant itin dideliems nudegimams – ir iki metų“, – pastebi dr. S. Žukauskas.
Nepaisant šių iššūkių, gydymo rezultatai Kauno klinikose yra labai geri. Per pastaruosius 25 metus nei vienas vaikas nemirė dėl nudegimų sukeltų komplikacijų.
Siekiant išvengti skaudžių nelaimių, tėvai raginami atsakingai vertinti aplinką ir pasirūpinti, kad karšti indai būtų laikomi vaikams nepasiekiamose vietose. „Svarbu pažvelgti į namų erdvę vaiko akimis ir pašalinti visus potencialius pavojus“, – rekomenduoja dr. S. Žukauskas.
Portalas tv3.lt primena, kad vėlyvą sekmadienio vakarą į Panevėžio ligoninę buvo pristatytas karštu vandeniu apsiplikęs kūdikis. Pirminiais duomenimis, nutiko nelaimė.
Policijos departamentas pranešė, kad apie 23 val. į ligoninę iš Panevėžio rajono, savo namų, pristatytas ir paguldytas kūdikis (gim. 2024 m.). Tėvai paaiškino, kad sūnus apsiplikė karštu vandeniu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!