Kubos prezidentu sekmadienį vienbalsiai išrinktas Raulis Castro, kuris poste pakeis kone pusę amžiaus salą valdžiusį savo brolį Fidelį, skelbia BBC.
R. Castro buvo laikomas realiausiu kandidatu į Kubos prezidento postą po to, kaip apie savo pasitraukimą pareiškė jo brolis Fidelis. Teigiama, kad R. Castro buvo vienintelis oficialus kandidatas Nacionalinei Asamblėjai renkant naują šalies vadovą. F. Castro, kuriam yra jau 81 metai, viešumoje nebuvo matomas jau kone 19 mėnesių. 2006 metų liepą jam buvo atlikta žarnyno operacija. Nuo to laiko šaliai realiai vadovavo jo brolis Raulis, kuris šiandien Kubos prezidentu patvirtintas ir formaliai.
Jei Fidelio pasirinkimas į postą pasodinti savo brolį ir nėra siurprizas, tai stebina tas faktas, kad į viceprezidento postą pasirinktas ne vienas iš jaunosios kartos komunistų, kaip buvo tikėtasi, o dar vienas senosios gvardijos veikėjas Machado Ventura. 78 metų kietosios linijos šalininkams priskiriamas politbiuro narys yra vienas iš Kubos komunistinės revoliucijos 1959 metais lyderių.
Kaip teigiama, dabar pagrindinė naujojo šalies prezidento pareiga bus įvykdyti būtiniausias ekonomines bei politines reformas vis giliau į prarają smunkančioje Kuboje. Majamio universitete įsikūrusio Kubos tyrimų instituto mokslininkai teigia, kad per 2006–2007 metus iš tėvynės į JAV emigravo 77 tūkst. kubiečių. Tai – dvigubai daugiau nei 1994 metų vasarą, kai F. Castro atvėrė uostus ir visiems norintiems leido išvykti iš šalies. Tuomet iš Kubos pabėgo 38 tūkst. žmonių. Per šį dešimtmetį į JAV prieglobsčio ieškoti turėtų atvykti 267 tūkst. kubiečių. Tai – didžiausias skaičius nuo pat 1959 metų, kai F.Kastras atėjo į valdžią.
Dabartinei emigracijai daugiausia turi įtakos jau ne politinių oponentų persekiojimai, o vis greičiau smunkanti šalies ekonomika. Nors bendrasis vidaus produktas per praėjusius metus rekordiškai išaugo 11,1 procento, tačiau realių pokyčių tai neatnešė ir papildomų darbo vietų sukurta nebuvo. Tiesa, jauni kubiečiai neturi jokių iliuzijų, kad ekonominė situacija pasikeis į valdžią atėjus Fidelio broliui Rauliui. Iš šalies emigruoja labiausiai išsilavinę žmonės – mokytojai, gydytojai. Bėgliai moka tūkstančius dolerių kontrabandininkams, šie jiems padeda nepastebėtiems išvykti iš šalies.
R. castro valdžia didele dalimi priklausys ir nuo Lotynų Amerikos „socialistinio pranašo“ Hugo Chavezo pagalbos. Kaip žinia, Venesuela aprūpina Kuba pigia nafta, nuo kurios Havana yra itin priklausoma.
Nors F. Castro iš valdžios oficialiai ir pasitraukė, tačiau teigė iš aktyvaus politinio gyvenimo nenusišalinsiąs ir toliau rašysiantis savo komentarus bei padėties tiek šalyje, tiek tarptautinėje bendruomenėje apžvalgas oficialiam Kubos komunistų laikraščiui „Granma“.