Konstitucinis Teismas (KT) nagrinėja bylą, ar per 2012 metų Seimo rinkimus nebuvo pažeistas Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymas.
Į KT prašydama įvertinti, ar galutiniai Seimo rinkimų rezultatai daugiamandatėje bei septyniose vienmandatėse rinkimų apygardose patvirtinti teisėtai, trečiadienį kreipėsi prezidentė Dalia Grybauskaitė. Į KT prašydami įvertinti, ar per 2012 metų spalį vykusius parlamento rinkimus nebuvo pažeistas Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymas, kreipėsi ir kadenciją baigiančio Seimo nariai.
Išklausęs Seimo, prezidentūros ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovų, ketvirtadienio pavakarę KT pradėjo liudininkų apklausą.
Jonė Valčiukienė: komisija nusprendė neperskaičiuoti balsų apygardoje
Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (VŽS) atstovė Jonė Valčiukienė, liudydama KT sakė, kad Biržų–Kupiškio rinkimų apygardoje neaiškumai kilo jau pirmąją naktį, kadangi iš vienos rinkimų apylinkės duomenys atėjo tik kitos dienos vakarą.
Paaiškėjo, kad Biržų–Kupiškio apygardos komisija perėmė Kaštonų apylinkės funkcijas 0147, – tačiau tenkinančių paaiškinimų, kodėl apylinkėje nebuvo skaičiuojami balsai, taip ir nesulaukė. Ji taip pat sakė, kad VŽS atstovai nebuvo informuoti, kad perskaičiuojami apylinkės balsai.
„Kai vyko balsų skaičiavimas, nebuvo skaičiuojami nepanaudoti biuleteniai. VRK rado didelį pluoštą neanuliuotų biuletenių. <...> Paaiškėjo, kad nesutampa duomenys, pasikeitė bendras balsavusiųjų skaičius, pasikeitė ir nepanaudotų biuletenių skaičius. Skirtumas tarp 1 ir 2 kandidatų skirtumas buvo labai nedidelis. <...> Aš prašiau perskaičiuoti visos apygardos balsus, tačiau komisijos nariai balsavo, kad neskaičiuoti“, – pasakojo ji.
Janina Vilucka: moteris, pranešusi, kad perkami balsai, atsisakė tai patvirtinti
Vilniaus –Trakų rinkimų apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Janina Vilucka, liudydama KT pasakojo, kad iš anksto buvo jaučiama, jog rinkimai bus sunkūs, nes net apylinkių komisijų formavimas buvo neatsakingas, o žmonės nebuvo pasiruošę darbui.
Tačiau didelių pažeidimų balsavimo dieną nebuvo. „Baigiantis rinkimų dienai mes negavome nė vieno skundo, ir stebėtojai ko gero neliko nė vienoje apylinkėje skaičiuoti balsų“, – sakė ji.
Ir tik po kelių dienų iš VRK sužinojo, kad yra kreipimasis. Tačiau ji pripažino, kad smulkių nesusipratimų buvo. „Dokumentai buvo tvarkingi, nesumaišyti ir iki to kreipimosi jokių protestų neturėjome“. Ji pripažino, kad per antrąjį rinkimų turą pati kreipėsi prašydama, kad policininkai budėtų prie pastatų, siekiant užtikrinti tvarką. „Nustebino vyrai, atėję balsuoti, kurie buvo registruoti prie Panevėžio savivaldybės“, – sakė ji. J. Vilucka pridūrė abejojanti, kad komisijos nariai turėtų laiko stebėti pastato aplinką. Ji tvirtino nepastebėjusi, kad balsuoti rinkėjai būtų vežami.
„O su papirkinėjimu – aš gavau vienos ponios pranešimą. Ji pasakė, kad yra perkami balsai už tam tikrą kandidatą. Po kelių dienų susisiekiau su ta ponia, bet ji sakė, kad pirkėjai buvo ne pas ją, o pas laiptinės kaimynus. Tačiau ji atsisakė nurodyti ką nors daugiau“, – liudydama KT sakė J. Vilucka.
Pajūrio rinkimų komisijos pirmininkas Vytautas Krutulis: pas mus incidentų nebuvo
Pajūrio rinkimų apygardos komisijos pirmininko Vytauto Krutulis teigimu, rinkimai vyko ramiai, „nebuvo gauta jokio nusiskundimo ar pranešimo apie rinkėjų papirkimą“.
„Tik iš vienintelės Atieties apylinkės buvo pastabų dėl balsų skaičiavimo“, – pridūrė jis, liudydamas KT posėdyje.
„Po balsų perskaičiavimo, – sakė V. Krutulis, – rezultatai sutapo su apylinkių komisijų skaičiavimais“. Jis neigė, kad balsus galėjo skaičiuoti ir rinkimų stebėtojai.
Taip pat skaitykite: KT svarsto bylą, kurioje prašoma įvertinti rinkimų rezultatų teisėtumą (papildyta 15.55)