„Deja, aukų skaičius pasiekė 80 kankinių (žuvusiųjų), per 300 sužeista, tarp jų daug moterų ir vaikų“, – sakė ministerijos atstovas Waheedas Majrohas (Vahidas Madžrohas). Jis pridūrė, kad šie skaičiai tebedidėja, nes iš po nuolaužų ištraukiama daugiau lavonų.
Manoma, kad mirtininkas apie 8 val. 30 min. vietos (7 val. Lietuvos) laiku detonavo sprogmenų prikrautą sunkvežimį Zanbako aikštėje.
„Sunaikinti arba apgadinti daugiau kaip 50 automobilių“, – sakoma ankstesniame Vidaus reikalų ministerijos pranešime.
Įvykio vietoje – rajone, kur įsikūrusios daug užsienio ambasadų – ant žemės gulėjo daug sužeistų arba žuvusių žmonių, o į padangę pakilo didžiulis dūmų debesis. Sprogimo banga išdaužė pastatų, tarp jų kelių diplomatinių atstovybių, langus šimtų metrų spinduliu.
„Šiuo metu turiu informacijos, kad padaryta materialinės žalos Prancūzijos ambasadai. Taip pat padaryta materialinės žalos Vokietijos ambasadai“, – Prancūzijos radijui „Europe 1“ sakė šios šalies Europos reikalų ministrė Marielle de Sarnez (Mariel de Sarnez).
Indijos ir Japonijos ambasados irgi nurodė patyrusios žalos.
Incidento liudininkai pasakojo apie gatves užkimšusius dešimtis automobilių, bėgusius slėptis sužeistus žmones ir panikos apimtas moksleives. Vėliau vyrai ir moterys mėgino prasiveržti pro įvykio vietą apsupusias saugumo pajėgas, kad surastų savo mylimus žmones.
Kol kas neaišku, kas buvo konkretus šio išpuolio taikinys. Vis dėlto jis pabrėžia didėjantį nesaugumą Afganistane, kur kariuomenė patiria daug nuostolių dėl susirėmimų su kovotojais ir dezertyravimo. Vyriausybė nekontroliuoja daugiau kaip trečdalio šalies teritorijos.
Praėjus daugiau kaip valandai po sprogimo greitosios pagalbos automobiliai tebevežė sužeistuosius į ligonines, o ugniagesiai gesino gaisrus keliuose pastatuose.
Vidaus reikalų ministerija paragino Kabulo gyventojus aukoti kraujo ir sakė, kad ligoninėms jo labai stinga
Kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės už šią ataką, bet ji buvo surengta stiprėjančiam Talibanui suintensyvinus kasmet rengiamą „pavasarinį puolimą“.
Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) irgi yra prisiėmusi atsakomybę dėl Afganistano sostinėje neseniai įvykdytų kelių sprogdinimų. Gegužės 3-ąją IS susprogdinus galingą užtaisą prie NATO šarvuotosios technikos kolonos žuvo mažiausiai aštuoni žmonės, dar 28 buvo sužeisti.
Žuvo BBC vairuotojas, sužeisti keturi žurnalistai
Per galingą sprogimą Kabulo diplomatiniame rajone trečiadienio rytą žuvo Didžiosios Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC Afganistano biuro vairuotojas, sakoma „British Broadcasting Corporation“ pranešime.
„Su dideliu liūdesiu BBC gali patvirtinti, jog BBC Afganistano vairuotojas Mohammedas Naziras (Mohamedas Naziras) mirė po anksčiau Kabule įvykusio sprogimo, detonavus sprogmenų prikrautą automobilį. Jis vežė kolegas žurnalistus į biurą“, – nurodoma pranešime.
„Taip pat buvo sužeisti keturi BBC, jie gydomi ligoninėje. Manoma, kad jų sužalojimai nekelia pavojaus gyvybei“, – sakoma pranešime.
Tai yra pribloškianti netektis BBS ir Mohammedo Naziro šeimai bei draugams. Mes darome viską, kad palaikytumėme juos ir likusią mūsų komandą Kabule“, – nurodoma pranešime.
Apgadintos ambasados
Indijos pasiuntinys Afganistane Manpreetas Vohra (Manpritas Vohra) televizijai „Times Now“ sakė, kad bomba sprogo už maždaug 100 m nuo Indijos ambasados, vienos iš kelių tame rajone.
„Mes visi saugūs, visi mūsų darbuotojai, visi mūsų žmonės saugūs. Tačiau sprogimas buvo labai galingas, ir pastatai netoliese, taip pat ir mūsų pastatas, reikšmingai apgadinti – išdaužyti stiklai ir langai, išmuštos durys ir taip toliau“, – sakė jis.
Indijos premjeras Narendra Modi (Narendra Modis) tviteryje parašė: „Griežtai smerkiame teroristinį sprogdinimą Kabule. Galvojame apie žuvusiųjų šeimas ir meldžiamės už sužeistuosius.“
Per sprogimą taip pat išdužo langai Japonijos ambasadoje. „Du japonų ambasados darbuotojai patyrė vidutinio sunkumo sužeidimų – kirstinių ar pjautinių žaizdų“, – naujienų agentūrai AFP Tokijuje sakė vienas Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas.
Prancūzija ir Vokietija taip pat pranešė apie žalą jų ambasadoms, bet informacijos apie nukentėjusius žmones nebuvo. Bulgarija pranešė, kad jos misija buvo apgadinta, o darbuotojai – evakuoti.
Pentagono vadovas Jimas Mattisas (Džimas Matisas) yra perspėjęs, kad Afganistane ir užsienio, ir vietos pajėgų laukia „dar vieni sunkūs metai“. Afganistano vyriausybė nekontroliuoja daugiau kaip trečdalio šalies teritorijos.
Afganų pajėgas remia JAV ir NATO pajėgos, ir Pentagonas, kaip pranešta, paprašė Baltųjų rūmų atsiųsti dar tūkstančius karių, kad kovoje su Talibanu būtų galima ištrūkti iš dabartinės aklavietės.
Šiuo metu Afganistane yra maždaug 8,4 tūkst. JAV karių ir dar 5 tūkst. kitų NATO sąjungininkių karių. Jie daugiausia patarinėja afganų pajėgoms.
Prieš šešerius metus Afganistane buvo daugiau kaip 100 tūkst. JAV karių.
Trečiadienio išpuolis buvo naujausias iš ilgos virtinės atakų Afganistano sostinėje. Kabulo provincijoje pirmuosius tris šių metų mėnesius aukų buvo daugiausiai. Labiausiai nuo išpuolių kentėjo civiliai gyventojai.