2019 m. birželio mėn. jam buvo diagnozuota mieloma – retas ir nepagydomas kraujo vėžys, rašo express.co.uk. Mielomą ypač sunku pastebėti, nes jos simptomai dažnai yra neaiškūs ir atmetami kaip senėjimas ar kitos nedidelės ligos.
Klastingas vėžys
Kasmet Jungtinėje Karalystėje diagnozuojama apie 6000 naujų mielomos atvejų. Garethas iš Bangoro (Šiaurės Airija) sakė:
„Tai buvo 2018-ųjų pradžia, man buvo 42 metai ir man skaudėjo krūtinę. Tai buvo labai panašu į krūtinės skausmą, kurį pirmą kartą pajutau maždaug prieš dešimt metų, kuris paūmėdavo, kai keldavau ką nors tikrai sunkaus. Per 3–6 mėnesius viskas grįždavo į normalią būseną, galėjau šiek tiek pažaisti golfą ir kriketą ir vėl kurį laiką nekildavo jokių problemų.
Viskas vėl pasikartojo 2018 m. pradžioje ir jaučiau tokį patį skausmą. Kreipiausi į keletą bendrosios praktikos gydytojų, kurie man nustatė tą pačią diagnozę, kaip ir anksčiau, ir, tiesą pasakius, būtent taip ir atrodė. Tikėjausi, kad skausmas vėl liausis, bet jis nedingo. Negalėjau plaukioti ar žaisti futbolo, sunkiai kėliau vaikus ir panašiai.“
Garethas tęsė: „2019 m. pradžioje bendrosios praktikos gydytojas rekomendavo fizinę terapiją, kuriai reikėjo konsultanto siuntimo. Patekau pas krūtinės ląstos konsultantą ir jo pradinė reakcija buvo panaši, bet vis tiek jis nusiuntė mane kompiuterinei tomografijai.
Atsakymą gavau per savaitę ‒ krūtinėje buvo auglys. Tuo metu jie svarstė galimus krūtinės ląstos operacijų variantus augliui pašalinti. Po biopsijos sužinojau tikslią diagnozę ‒ mieloma. Niekada apie tai negirdėjau ir nežinojau, apie ką jie kalba.“
Dviejų vaikų tėtis, dirbantis IT srityje, buvo nukreiptas į Belfasto miesto ligoninę.
„Prognozė nebuvo gera, bet konsultantė suteikė vilties... Ji pateikė savo pacientų pavyzdžių, kurie galėjo tęsti savo įprastą gyvenimą ir grįžti prie sporto ir kitos veiklos. Kiti pacientai turėjo daugiau ar mažiau tokius pačius simptomus kaip ir aš“, – paaiškino jis.
Garethas sako, kad sužinojęs diagnozę, labiausiai nerimavo dėl savo sūnų. Jis sakė: „Kai pradžioje krūtinės chirurgas paaiškino:
„Tai bus didžiulė operacija“, bet aš pagalvojau, kad bent jau ją darys. Tada išgirdau, kad tai mieloma ir ji nėra išgydoma... Tada gydymas prasidėjo nuo radioterapijos, kuri turėjo visiškai sutraukti arba pašalinti auglį mano krūtinėje.“
Tada Garethui buvo taikyti šeši chemoterapijos ciklai, kurie baigėsi 2019 m. gruodžio mėn.
„Radioterapija visiškai pašalino krūtinės skausmą. Kai pasiekiau tą stadiją, pagalvojau: „Žinau, kad tai nėra puiku, bet bent jau man neskauda krūtinės.“ Pajutau palengvėjimą. Dėl chemoterapijos aš tikrai nepatyriau didelių kančių“, – sakė jis.
Tada Garethui buvo atlikta kamieninių ląstelių transplantacija, kuri buvo atidėta keliems mėnesiams dėl Covid-19. Garethas toliau pasakojo: „Pirmą dieną, kai vėl atsidarė vėžio palatos, aš beveik pirmas įėjau pro duris. Tai buvo ilgos keturios savaitės ligoninėje...
Jaučiausi visiškai nusilpęs ir mano imuninė sistema buvo kaip naujagimio. Paskui vėl ėmiau daug vaikščioti, o galų gale kartą per savaitę sėdau ant dviračio, o po kelių mėnesių jaučiausi pakankamai sveikas ir galėjau gyventi normaliai. Tai buvo 2020 metais ir nuo tada aš vartoju chemoterapijos tabletes“.
Įteikė apdovanojimą
Garethas gyrė gydytojus, slaugytojus ir kitus darbuotojus, kurie jį prižiūrėjo Belfasto miesto ligoninėje:
„Gydytojai ir slaugytojos buvo tiesiog nuostabūs. Mano konsultantai yra nuostabūs. Yra dvi specialistės mielomos slaugytojos Jackie ir Christine, kurios yra nuostabios. Jos ne tik pataria apie ligą, bet ir apie viską, ką ji paveikė.
Jos pataria dėl mitybos, pataria šeimai, pataria kaip planuoti finansus ‒ visa tai sukelia didelį nerimą, išgirdus diagnozę. Taip pat po to, kai man buvo atlikta transplantacija, asmeninis treneris Joe ateidavo į mano palatą padėti man atlikti keletą pratimų, kad vėl grįžtų jėgos. Grįžus namo jis toliau tai darė virtualiai, o tai buvo išties puiku.“
Garethas paaiškino, kaip išliko pozityvus, ir pridūrė: „Pradinė diagnozė yra septyneri gyvenimo metai, galbūt tai tipiška prognozė, bet tada išgirsti daugiau istorijų apie žmones, kurie susirgo prieš 20 metų ir vis dar yra gyvi ir sveiki“.
Akivaizdu, kad šiuo metu yra atliekama daug mokslinių tyrimų, susijusių su kraujo vėžio gydymu apskritai.
Garethas sako, kad neseniai jo draugui po nugaros skausmo buvo nustatyta tokia pati diagnozė kaip ir jam. Dabar jis ragina visus, kurie jaučia neįprastą skausmą, kreiptis pagalbos. Belfasto miesto ligoninė gavo nacionalinį apdovanojimą už atsidavimą pacientams, sergantiems nepagydomu kraujo vėžiu.
Ligoninės hematologijos komandai šį mėnesį buvo įteiktas „Myeloma UK Clinical Service Excellence Program“ (CSEP) apdovanojimas už išskirtinę priežiūrą ir atsidavimą pacientams, sergantiems mieloma – nepagydomu kraujo vėžiu, kuris kasmet Jungtinėje Karalystėje nusineša 3000 žmonių gyvybių. Belfasto miesto ligoninė yra pirmoji ligoninė Šiaurės Airijoje, gavusi apdovanojimą.
Darbuotojai buvo pagirti už įsipareigojimą gerinti pacientų gyvenimo kokybę ir norą prisitaikyti bei įsiklausyti į jų poreikius. Labdaros organizacijos „Myeloma UK“ suteiktu apdovanojimu pripažįstamas ligoninių įsipareigojimas kelti gydymo kartelę ir teikti asmeninę priežiūrą pacientams.
Dr. Sarah Lawless, Belfasto miesto ligoninės hematologė konsultantė, sakė:
„Tai didelis pasiekimas ir parodo visos Belfasto miesto ligoninės, Belfasto sveikatos ir socialinės priežiūros fondo komandos nuoširdų darbą ir atsidavimą, teikiant aukštus priežiūros standartus. Mūsų komanda sutelkia dėmesį į tai, kad pacientai ir jų šeimos gautų geriausią įmanomą priežiūrą ir paramą.
Ypač didžiuojamės savo fantastiškomis slaugytojų vadovaujamomis klinikomis, pristatymo į namus paslauga ir glaudžiais darbo santykiais su kitų specialybių medikais. Mes ir toliau ieškome būdų, kaip pagerinti ir plėsti savo paslaugas, nuolat kovodami už savo pacientus.“