Baltijos šalys įžengė į sunkiausią ekonomikos ciklo laikotarpį, tačiau pozityvių pokyčių ženklai didžiausiose pasaulio ekonomikose turėtų tapti gelbėjimosi ratu krizės bangų užlietoms Baltijos šalims, perspėja Rogeris Wessmanas, Didžiausios Šiaurės ir Baltijos šalyse finansų grupės „Nordea“ Rinkų operacijų skyriaus „Nordea markes“ tyrimų direktorius.
Naujausias Baltijos šalių ūkio plėtros prognozes „Nordea Markets“ skelbs gegužę, kai bus išliesta tradicinė Baltijos jūros regiono šalių ūkių apžvalga „Baltic Rim Outlook“.
„Baltijos šalys pakliuvo į klasikinį kredito krizės ratą – sumažėjęs pasitikėjimas sparčiai mažina skolinimą, dėl to mažėja vidaus paklausa, o šis faktorius lemia pingantį nekilnojamąjį turtą, mažėjančius atlyginimus ir augantį nedarbą. Savo ruožtu, tai mažina pasitikėjimą ir ratas vėl sukasi aplink. Tuo pat metu mažėja investicijos ir eksporto apimtys.
Lietuvą kol kas gelbėja „Mažeikių nafta“, tačiau visos trys Baltijos šalys pačios sumažino savo konkurencingumą tarptautinėse rinkose sparčiau brangusia darbo jėga ir orientacija į augančią vidaus paklausą. Situacija pasikeitė iš esmės, tačiau ūkiui persiorientuoti prireiks laiko“, - pažymėjo šiandien Vilniuje viešėjęs R.Wessmanas.
Nepaisant to, kad Lietuvos ūkis praėjusiais metais dar augo, ligos simptomai Baltijos šalyse šiemet panašūs.
„Todėl ir vaistai turės būti panašūs. Svarbiausia, kad atsigautų didžiosios ekonomikos ir pagrindiniai Baltijos šalių eksporto partneriai, nes vidaus vartojimas atsitiesti nepadės“, – sakė R.Wessmanas.
Tuo tarpu pasaulio ekonomikos atsigavimo tikimasi jau antrojoje šių metų pusėje, atsižvelgiant į precedento neturinčias didžiųjų valstybių pastangas, besikeičiančias vartotojų nuotaikas ir pačių verslininkų lūkesčius. Gerų ženklų atsiranda JAV ekonomikoje, o Kinija jau atsigauna, operatyviai perorientavusi gamybą vidaus rinkai.
„Reikėtų suprasti, kad pagerėjimas užsienio rinkose automatiškai neišspręs Baltijos šalių ūkio problemų. Joms teks pirmiausia išsispręsti vidaus problemas. Korekcija bus ilgas ir gana skausmingas procesas, todėl nemanau, kad ekonomikos augimo galima tikėtis anksčiau nei 2011 metais“, – prognozavo R.Wessmanas.