• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdos ikimokyklinių įstaigų vadovai nuogąstauja, kad pabranginus darželius, kai kurios įstaigos bankrutuos, nes dalis tėvelių esą jau dabar vos išgali susimokėti už vaikų maitinimą, o kai kurie net atsiima mažuosius iš darželių. Tuo metu uostamiesčio vicemerė Judita Simonavičiūtė teigia, kad savivaldybė seniai nepajėgi finansuoti tokio didelio skaičiaus darželių, ir laikas galvoti apie alternatyvas valstybinėms ikimokyklinėms įstaigoms.

REKLAMA
REKLAMA

Priminsime, kad dar sausį vadinamojo savivaldybės antikrizinio plano rengėjai įpareigojo Socialinį departamentą parengti atitinkamus teisės aktų projektus dėl ikimokyklinėse įstaigose numatytų virtuvių darbuotojų algų įskaičiavimo į mitybos išlaidas, padengiamas iš tėvų įmokų. O savivaldybė išplatino pranešimą, kuriame teigta, kad už darželinukų maitinimą tėvams gali tekti per mėnesį mokėti 30-60 litų daugiau.

REKLAMA

Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė ramina, jog kol kas jokie dokumentai, kad mokestis už darželį būtų padidintas, nerengiami.

Tuo metu vicemerė J. Simonavičiūtė teigia, kad net ir keliasdešimčia litų padidintas mokestis už darželį situacijos nepakeis. Esą ekonominis sunkmetis parodė, kad miesto ikimokyklinio ugdymo sistemai reikalingi kur kas radikalesni pokyčiai.

REKLAMA
REKLAMA

„Vieno vaiko išlaikymas ikimokyklinėje įstaigoje per mėnesį miestui kainuoja nuo 700 iki 1000 litų. Tam išleidžiami visų mokesčių mokėtojų pinigai, kurių skiriama vis daugiau, o jų vis negana. Todėl reikia nuspręsti, ar mes ir toliau kaip socializmo ūkyje šitokią naštą krausime tik ant savivaldybės pečių, ar dalį krūvio atiduosime rinkai“, - aiškino politikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vicemerės manymu, reformos būtinos valstybiniu lygiu. Anot jos, darželiuose, kaip ir mokyklose, galėtų atsirasti vaiko krepšelis - ikimokykliniam ugdymui skirti pinigai, kurie eitų paskui vaiką. Tai esą paskatintų steigtis privačius darželius, kurių dabar šalyje vos keli, o Klaipėdoje - nė vieno. Esą galimas ir variantas, kad pinigai už vaiko ugdymą būtų mokami tėvams, o šie jau patys spręstų, rinktis valstybinį, privatų darželį ar samdyti auklę.

REKLAMA

Švietimo skyriaus vedėjos L. Prižgintienės manymu, uždaryti bent dalį dabar veikiančių darželių būtų netikslinga. Esą atvirkščiai - miestas turėtų gerinti ikimokyklinio ugdymo paslaugas ir tokiu būdu skatinti gimstamumą.

Nukonkuruos auklės?

Lopšelio-darželio „Žemuogėlė“ direktorė Svetlana Riabko mano, kad pakelti mokestį už darželį, kai aplink šitoks nedarbas, būtų beprotybė.

REKLAMA

„Jei mokestis pakils, pusė vaikų tėvai atsiims, o dalis darželių bankrutuos“, - baiminosi ji.

Kitos ikimokyklinės įstaigos vadovė pasakojo, kad mažėjant šeimų pajamoms, kai kurie tėveliai jau atsiima vaikus iš darželio, ir spėjo, kad tokių atvejų tik daugės.

Tuo metu S. Riabko svarstė, kad greit būsią kaip užsieny: moterys imsis namuose po kelis vaikus prižiūrėti, o tėvai, užuot mokėję „kosmines“ sumas už darželį, mažuosius palikinės tokiuose šeimyniniuose „darželiuose“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbintos ikimokyklinukų mamos svarstė, kad nepaisant gana didelio mokesčio, darželio jos atsisakytų tik tuo atveju, jei prarastų darbą ir turėtų pakankamai laisvo laiko auklėti vaikus pačios. Jos pastebėjo, kad pamaitinti vaiką namuose kainuotų daug brangiau, jau nekalbant apie auklės samdymą.

REKLAMA

Auklės iš nevilties

Siūlančiųjų auklės paslaugas šiuo metu - apstu. Jei tikėtume skelbimais, darbo ieško ne tik ankstesnius darbus dėl krizės praradusios įvairiausių profesijų moterys, bet ir nemažai profesionalių auklių su dešimties ar daugiau metų patirtimi bei rekomendacijomis.

REKLAMA

Tuo metu Klaipėdoje veikiančios auklių agentūros „Reikalinga auklė“ direktorė Rūta Lukošienė dienraščiui teigė, kad geros auklės eina iš šeimos į šeimą ir išlieka deficitinės. Todėl nors siūlančiųjų auklės paslaugas yra daugiau, išsirinkti lengviau nebus.

R. Lukošienė pastebėjo, kad krizė privertė į jų agentūrą kreiptis ir darbą praradusias fabrikų darbininkes, ir vadybininkes, ir administratores, netgi įvairių įmonių padalinių vadoves, kurios mėgina įsidarbinti auklėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pokalbio metu matome, kad dalis iš jų neįsivaizduoja, koks tai darbas, ir aišku, kad tikrai ilgai nedirbs, tiesiog iš situacijos beviltiškumo bando bet ką. Todėl tenka pasakyti, kad jų paslaugų šeimoms nesiūlysime, nes vaikas per mėnesį gali priprasti prie žmogaus, vėl keisti auklę jam būtų trauma“, - pasakojo R. Lukošienė.

REKLAMA

Anot jos, toli gražu ne bet kas gali auklėti vaikus.

„Svarbu ne tiek išsilavinimas, kiek asmenybės savybės. Pažįstu pedagogių, kurios mėgina dirbti auklėmis, tačiau vis nesėkmingai, o yra paprastų kaimo močiučių, kurios tiesiog graibstomos“, - teigė R. Lukošienė.

Kiek kainuoja auklė?

Šiuo metu vidutinė agentūros „Reikalinga auklė“ siūlomų auklių paslaugų kaina - 4-6 Lt už valandą.

REKLAMA

Mums perskambinus pagal keliolika skelbimų, atsiliepusios moterys siūlėsi vaikus prižiūrėti nuo 3 iki 7 Lt už valandą.

Viena iš atsiliepusiųjų moterų pasakojo auginanti 3 metų dukrytę ir galinti savo namuose prižiūrėti net kelis mažylius.

„Butas didelis - 3 kambarių su holu, tad vietos pakaks ir keliems vaikams. Mano dukrai bus su kuo pažaisti, pabendrauti“, - sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Sužinojusi, kad kalba su žurnaliste, moteris atviravo, kad savo mažylės į darželį leisti neplanuoja.

„Namai yra namai. Čia ji gauna kur kas daugiau dėmesio, todėl yra labai rami, neserga, o bendrauti galės su mažyliais, kuriuos prižiūrėsiu. Ir jiems, manau, čia bus geriau nei daržely, na gal tik į lauką žiemą jų taip dažnai neišvesiu kaip darželyje“, - kalbėjo moteris ir vylėsi, kad į jos skelbimą kas nors atsilieps.

Laima Švedaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų