Valdantieji taip pat nerimauja, kad didės mokesčių našta. Na, o kai kurie ekonomistai ragina ministrę nenuleisti rankų ir reformą įvykdyti, mat ji esą jau vėluoja du dešimtmečius.
Laikrodžius remontuojantis Darius šią savaitę turi itin daug darbo. Daugybė šiauliečių savaitgalį tiesiog sugadino laikrodžius stengdamiesi persukti laikrodžių rodykles pagal vasaros laiką. Tačiau su verslo liudijimu dirbantis vyras tuo tik džiaugiasi, mat daugiau užsakymų jam reiškia ir daugiau pinigų.
„Po kiekvieno laikrodžio prasukimo padaugėja klientų, ypač pensinio amžiaus, kurie nemoka nusistatyti laikrodžių, mums papildoma duona“, – sako Darius.
Tačiau vyrui darbinę nuotaiką temdo vyriausybės planai keisti tokių, kaip jis, savarankiškai dirbančiųjų, mokesčius. Šiuo metu kaip nykstančios profesijos atstovas Darius už verslo liudijimą per metus moka vos 100 eurų, tačiau baiminasi, kad planuodama mokesčių reformą Vyriausybė jam mokesčių naštą padidins.
„Vyriausybė pasakys, kad žmonės nerodo, reikia baudų, tikrinti nuolat, kasos aparatus pastatyti, klientams rašyti kvituką, mus papildomai apkrautų. Eina per kišenę, turiu mokėti nuomą, sveikatos draudimą, verslo liudijimą, pensiją mokėti“, – tikina Darius.
Dėl Vyriausybės užmojų keisti savarankiškai dirbančiųjų mokesčius guodžiasi ir laikrodį taisyti atnešęs turgaus prekeivis Viktoras.
„Mes iš valstybės nieko neprašom, patys susikuriam verslą, atsakom, įdedam investicijas, nori mums padidinti mokesčius, lygybės nėra“, – piktinasi Viktoras.
Finansų ministrė tvirtina, esą individualia veikla besiverčiantys tautiečiai dažnu atveju dirba tą patį darbą kaip ir samdomi darbuotojai, tad ir mokesčius turės mokėti panašius.
„Tikimės mokesčių mokėtojų sąžiningumo, už įmokas jie gauna socialines garantijas, kurios ištikus bėdai reikalingos. Pensija, ligos, nedarbo draudimo išmokos“, – kalbėjo G. Skaistė.
Tačiau Finansų ministerijos siūlomą mokesčių reformą, kuria žada teisingiau apmokestinti gyventojų pajamas, jau peikia ne tik opozicija, bet ir koalicijos partneriai.
„Kam keisti apmokestinimą žmonių, uždirbančių 400 eurų ar šiek tiek didesnes sumas. Kam keisti ne vieną parametrą, o visus, nuo ko skaičiuojasi GPM ir panašiai?“ – teigė Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.
„Mes vis dar laukiame vyriausybės mokesčių reformos, kuri turi būti aptarta koalicijoje tarp partnerių. Susitarus turi teikti Vyriausybė. Kol kas ne šita fazė“, – sakė Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.
Opozicijos atstovai priekaištauja, esą pagal ministrės Skaistės projektą, didesnius mokesčius turės mokėti kone visi 200 tūkst. asmenų, gaunantys individualios veiklos pajamų. Tačiau štai pagal darbo sutartį uždirbantys virš 5 tūkst. per mėnesį į rankas jau galės džiaugtis mažesniais mokesčiais.
„Individualią veiklą norima sunaikinti, kad nebeliktų, tą stambus verslas nori daryti. Patentus tikslas irgi sunaikinti. Individuali veikla turės mokėti drastiškai didesnius mokesčius už stambų verslą. Tai labiausiai stebina“, – sakė Seimo narys, valstietis Valius Ąžuolas.
„Kurie uždirba daugiau, mokesčiai mažės. Atskirties problema nebus sprendžiama. Konservatoriai atstovaus savo rinkėjus ir pažiūras, nebus pasirūpinta labiausiai socialiai pažeidžiamais asmenimis. Sukelta sumaištis dėl verslo liudijimų“, – teigia Seimo narė, socialdemokratė Orinta Leiputė.
Tačiau ekonomistas Boguslavas Gruževskis ragina mokesčių reformos neatidėlioti ir mažinti socialinę nelygybę – didinti mokesčius turtingiesiems.
„Reikia žiūrėti niša, kur nepakankamai apmokestinama suma ir turi būti didesnis progresyvumas nuo pajamų. Gaila, kad nėra tokio suvokimo. Aukštesnius mokesčius priimam kaip blogį“, – tvirtina B. Gruževskis.
Įgyvendinus mokesčių reformą, kurioje numatytas ir visuotinis nekilnojamojo turto mokestis bei didesni taršos mokesčiai, po trejų metų finansų ministrė viliasi kasmet į biudžetą surinkti po pusę milijardo eurų daugiau.