• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Konkurentų nėra, todėl gyvūnų utilizavimo įmonė naudojasi monopolistine padėtimi“,– aiškino A.Baravykas. Martyno Vidzbelio nuotr.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybė žemdirbiams skiria subsidijas už nugaišusių gyvūnų utilizavimą, tačiau jos nukeliauja ne tiesiogiai augintojams, o UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“– vienintelei Lietuvoje gyvūninės kilmės atliekų utilizavimo įmonei.

REKLAMA

Naudojasi išskirtine padėtimi

„Užimdama išskirtinę padėtį rinkoje įmonė šokdina gyvulių augintojus ir už savo paslaugas prašo brangiai. Jei subsidijos pasiektų žemdirbius, šie galbūt ieškotų pigesnių alternatyvų“,– tvirtino Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas.

REKLAMA
REKLAMA

Utilizavimo įmonės atstovai perspėja, kad paramą atidavus augintojams, šie galvijų neveš utilizuoti, o ant vartotojų stalo gali patekti dar daugiau maitos.

Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, tapo privaloma pagal atitinkamus reikalavimus tvarkyti gyvūninės kilmės atliekas. Už jų utilizavimą valstybė skiria paramą. Už vienų kritusių gyvulių utilizavimą numatyta šimtaprocentinė parama, už kitų sutvarkymą augintojams tenka primokėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovų teigimu, siekiant išvengti papildomų administravimo išlaidų ir užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams slepiant maitą, valstybės subsidijos skiriamos tiesiogiai utilizavimo įmonei– UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“.

REKLAMA

„Konkurentų nėra, todėl utilizavimo įmonė naudojasi monopolistine padėtimi, bėdoja, kad nuostolingai dirba, ir nustato aukštas kainas už paslaugą. Niekas tam negali pasipriešinti, nors kaina, manau, galėtų būti mažesnė net keliais šimtais litų už toną“,– aiškino A.Baravykas.

REKLAMA

„Kai vienas rinkoje, esi bajoras, gali pažaisti ir su kainodara. Ši utilizavimo įmonė gavo didelę paramą rekonstrukcijai. Dabar jau pasibaigė 5 metų įsipareigojimų laikotarpis, todėl ji laisva, gali elgtis, kaip nori“,– sakė Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maitą vežtų į Lenkiją?

Pasak Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidento Vytauto Tėvelio, jei ūkininkai tiesiogiai gautų subsidijų, jie turėtų pasirinkimo laisvę. O kai valstybės parama skiriama per „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ bendrovę, pasirinkimo nėra. Viena kita įmonė gyvūninės kilmės atliekas panaudoja biodujų gamybai, tačiau tai nedideli kiekiai.

REKLAMA

Anot Kiaulių augintojų asociacijos direktoriaus, augintojai galėtų svarstyti galimybę gyvūninės kilmės atliekas vežti į Suvalkuose veikiančią utilizavimo įmonę, kur kainos maždaug perpus mažesnės, arba galvotų apie biodujų jėgainės statybas Lietuvoje.

REKLAMA

„Rietavo utilizavimo įmonė gali gyvūninės kilmės atliekas atsivežti iš Latvijos, tai kodėl mes negalėtume jų išvežti į Lenkiją? Tik Žemės ūkio ministerija turėtų į žemdirbių rankas duoti subsidijas“,– samprotavo A.Baravykas.

Kiaulių augintojų asociacijos vadovas pabrėžė, kad augintojai nenori sugriauti esančios sistemos, tačiau turėdami savo rankose utilizavimo subsidijas išvengtų Rietavo įmonės diktato ir galėtų derėtis dėl palankesnių kainų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nustipę galvijai dingsta

„Jei valstybė subsidijas duos žemdirbiams, po metų turėsime daug ligų ir epidemijų, o rinkoje bus daugiau dvėsenos. Jau dabar dalis kritusių gyvulių patenka į turgus, kitur. Mes turime skaičius: vien šiemet dingo 2 750 galvijų, jie nustipo, tačiau pas mus nepateko“,– pareiškė UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ generalinis direktorius Arūnas Morozovas.

Utilizavimo įmonės vadovui atrodo, kad kažkas suinteresuotas paimti valstybės skiriamas subsidijas, o atliekų neutilizuoti. „Juk geriau, kai subsidijos vienose rankose, administruoti taip paprasčiau. Žemdirbiai sako, kad utilizavimo kaina galėtų būti mažesnė. O kaip jie ją apskaičiavo?“– klausė A.Morozovas.

REKLAMA

„Rietavo veterinarinės sanitarijos“ generalinis direktorius tvirtino, kad gaišenos utilizuojamos pagal valstybinę programą ir nustatytus įkainius.

„Jei žemdirbiai utilizuoja daugiau nei 2 metų karvę, valstybė padengia visas išlaidas. O jei jaunesnę, reikia primokėti 60 litų. Už kritusį arklį reikia primokėti 100 litų. Pernai nuo lapkričio valstybė 5 mėnesius buvo nutraukusi subsidijavimą, dabar vėl atnaujino“,– aiškino utilizavimo įmonės vadovas.

Vida Tavorienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų