Policininkai, užkardydami nusikaltimus, rėmėsi ir visuomeninės organizacijos sukurtu žemėlapiu beseselio.lt, registruojančiu gyventojų pranešimus apie vietas, kuriose nelegaliai prekiaujama alkoholiniais gėrimais, tabako gaminiais ir degalais.
Padėkoję pareigūnams už pasiaukojantį darbą apdovanojimus įteikė vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas, Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis ir „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys.
„Viena didžiausių Lietuvos piktžaizdžių – šešėlis. Beveik trečdalis mūsų ekonomikos yra pilkojoje zonoje, kurią kontroliuoja nusikalstamos grupuotės, į šešėlinę veiklą įtraukiančios ir nepilnamečius vaikus. Pastaruoju metu ypač daug fiksuojama vadinamojo samagono gaminimo atvejų, todėl esame dėkingi policininkams, kurie savo mažais ištekliais nuosekliai ir atsakingai kovoja su šiais nusikaltimais ir prisideda prie skaidresnės ir geriau gyvenančios Lietuvos kūrimo – Lietuvos be šešėlio“, – apdovanojimuose sakė visuomeninės organizacijos vadovas K. Kupšys.
Geriausiu kovotoju su šešėliu šiemet buvo pripažintas vyresnysis inspektorius Tomas Dzinzinas, dirbantis Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdyboje. Apdovanojimais taip pat įvertinti: komisarė Marina Širma, dirbanti Šalčininkų rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriuje; komisaras Gintautas Naglisas iš Telšių apskrities VPK Nusikaltimų tyrimo skyriaus; inspektorius Vytautas Globys, Raseinių rajono policijos komisariato, Kriminalinės policijos skyriaus tyrėjas; ir Andrius Pocius iš Plungės rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus.
VšĮ „Lietuva be šešėlio“ duomenimis, šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje siekia apie 30 proc. ir kartu su Bulgarija ir Rumunija yra didžiausia Europos Sąjungoje. 62 proc. Lietuvos gyventojų toleruoja šešėlinę prekybą. Kas trečia surūkoma cigaretė ir įsigyjamas spiritinis gėrimas Lietuvoje yra nelegalus, vidutiniškai vienas iš 6 litrų sunaudojamų degalų yra kontrabandinis.
Dėl šešėlinės akcizinių prekių rinkos Lietuvos biudžetas kasmet netenka apie 1,3 mlrd. litų pajamų (akcizo ir PVM). Vadinasi, kiekvienas pensininkas kasmet galėtų gauti apie 3 tūkst. litų didesnę pensiją arba kiekvienas mokytojas kasmet galėtų uždirbti apie 28 tūkst. litų daugiau.