Teisėsaugininkams ir Valstybės mokesčių inspekcijos darbuotojams patikrinus gėlėmis prekiaujančių įmonių finansinę būklę paaiškėjo, jog nuostolingai veikiančios įmonės yra milijoninių mokesčių slėpikės.
Kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis žurnalistams sakė, kad prasidėjęs ikiteisminis tyrimas buvo nukreiptas prieš šešėlinės ekonomikos reiškinius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ir Vilniaus apygardos prokuratūra per kelerius metus išaiškino įspūdingas sumas, kurios buvo slepiamos vykdant didmeninę ir mažmeninę gėlių prekybą visoje Lietuvoje.
„Dabar sulaikyta penkiolika asmenų. Visi yra apklausiami. Dėl jų suėmimo dar nebuvo kreiptasi. Atlikta pusantro šimtą kratų, per kurias paimtos elektroninės laikmenos su juodosios buhalterijos duomenimis, kiti tyrimui reikalingi dokumentai“, – sakė A. Matonis.
Anot jo, šešėliniam verslui nemokant nustatytų įmokų valstybei bei slepiant mokesčius, nusikaltėliai pasipelnė milijonais litų, įsigijo nekilnojamojo turto, automobilių.
„Įtarimai pateikti ir dėl neteisėto praturtėjimo“, – tikino šalies kriminalistų vadovas.
Anot jo, sulaikytiems asmenims, kurių ratas plėsis, pateikti įtarimai dėl sukčiavimo stambiu mastu: „Tyrimas yra sudėtingas pagal apimtį ir dalyvaujančių proceso dalyvių kiekį.“
„Šešėlis“ neskurdo
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas pasakojo, kad atlikus įmonių, besiverčiančių gėlių prekyba, finansinę analizę, paaiškėjo, kad daugelis įmonių slepia veiklą, informuoja, kad veikla yra nusotolinga: „Įmonėms nuolat trūko apyvartinių lėšų darbo užmokesčiui, pridėtinės vertės mokestis buvo didelė našta savininkams.“
Tačiau, anot A. Klerausko, baigus projektą paaiškėjo, jog gerai organizuotas šešelinis gėlių prekybos verslas sukūrė tinklą realizuoti neapskaitomai prekei: „ Patikrinę keliolikos įmonių veiklą, pradėjome aštuoniolika ikiteisminių tyrimų dėl neteisėto praturtėjimo.“
Įmonės, kurios vertėsi didmenine gėlių prekyba, gėles gabendavo iš Olandijos, realizuodavo įvairiose Lietuvos miestuose.
Anot A. Klerausko, nepaisnat sulaikymų ir kratų, Įmoniu veikla nėra apribota šiuo metu: „Stambių įmonių vadovai turėjo juodosios buhalterijos apskaitą. Tai gerai organizuotas nusikaltimas, vykdytas ne be įmonių vadovų dalyvavimo bei žinios.“
Anot VMI atstovo, tokiomis nelegaliomis priemonės neteisėtai turėto taksi įmonės, gėlininkai. Kas bus kiti – kol kas neskelbiama.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, savo veiksmus derindami su Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorais, kartu su Vilniaus apskrities VMI darbuotojais, šiąnakt atliko daugiau kaip 150 kratų Vilniaus, Kauno ir Alytaus apskrityse.
Kratos buvo atliekamos didmenine prekyba gėlėmis užsiimančių bendrovių patalpose, vilkikuose, puspriekabėse, šių įmonių vadovų, buhalterių gyvenamosiose vietose. Kratos taip pat atliktos ir pirkėjų darbo, gyvenamosiose vietose. Kratose dalyvavo daugiau kaip 150 pareigūnų ir VMI specialistų, pranešimai apie įtarimus įteikti daugiau nei 15 asmenų.
Minėti asmenys įtariami taip organizavę įmonių veiklą, kad valstybei būtų mokami kuo mažesni mokesčiai, arba, prisidengiant nepelninga įmonių veikla, jie visai būtų nemokami. Dalis produkcijos įmonės klientams buvo parduodama be pirkimą-pardavimą patvirtinančių dokumentų.
Sulaikyti asmenys yra įtariami visa eile organizuotoje grupėje įvykdytų nusikaltimų: tai sukčiavimai, išvengiant didelės vertės turtinės prievolės, apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas ir neteisėtas praturtėjimas. Preliminariais skaičiavimais, galimai neapskaitytų pinigų suma, kuri buvo naudojama šešėliniame versle ir legalizuota, gali siekti ne vieną milijoną litų.
Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijai atlikus gėlėmis prekiaujančių įmonių, atsakingų darbuotojų bei jų šeimos narių veiklos analizę ir patikrinus šių asmenų pajamas ir išlaidas už 2007–2011 metų laikotarpį ir šių asmenų finansines galimybes susitaupyti pinigines lėšas ankstesniais laikotarpiais, buvo nustatyta, jog šie asmenys galimai neturėjo finansinių galimybių oficialiais pajamų šaltiniais pagrįstomis lėšomis padengti visų 2007–2011 metais turėtų savo išlaidų.
Ikiteisminis tyrimas atliekamas Lietuvos kriminalinės policijos biure, jo kontrolę vykdo Vilniaus apygardos prokuratūra. Už šių nusikaltimų padarymą LR baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą iki 8 metų.
VMI pradėjo operaciją „Gėlių prekyba"
Valstybinė mokesčių inspekcija dar 2011 pradėjo vykdyti projektą „Gėlių prekyba“, kurio tikslas – užkirsti kelią pajamų apskaitymo ir mokesčių vengimui. VMI, išnagrinėjus įmonių, užsiimančių gėlių prekybos veikla, veiklos duomenis, kilo pagrįstų įtarimų dėl galimo pajamų apskaitymo ir mokesčių vengimo.
Tokiai išvadai pagrindą sudarė faktai, jog neretai įmonių veikla buvo nuostolinga ne vienus metus iš eilės, joms trūko apyvartinių lėšų, apskaitomų pajamų tepakako mokėti darbuotojams minimalų ar net mažesnį darbo užmokestį. Remiantis deklaruojamais įmonių rodikliais, dažna įmonė savo savininkams ne tik kad neuždirbo pajamų, tačiau buvusi tapusi našta.