• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovoti su mokinių žalingais įpročiais mokyklose imamasi įvairiausių prevencinių priemonių, tačiau ne visuomet jos būna veiksmingos. Kretingos Pranciškonų gimnazijos direktorius Alvydas Virbalis kovai su draudžiamais daiktais gimnazijoje ėmėsi mokinių patikrai naudoti metalo detektorių.

Kovoti su mokinių žalingais įpročiais mokyklose imamasi įvairiausių prevencinių priemonių, tačiau ne visuomet jos būna veiksmingos. Kretingos Pranciškonų gimnazijos direktorius Alvydas Virbalis kovai su draudžiamais daiktais gimnazijoje ėmėsi mokinių patikrai naudoti metalo detektorių.

REKLAMA

Prieš porą metų Kretingos mokymo įstaigų iniciatyvą buvo atliktas mokyklų aplinkos tyrimas, kuris parodė, kad didžiojoje Kretingos mokyklų dalyje yra tokių aplinkų įstaigų ribose kurios signalizuoja apie narkotinių medžiagų naudojimą.

Pasak Kretingos Pranciškonių gimnazijos direktoriaus, toks tyrimas aiškiai parodė problemą ir dėl to buvo imtasi įvairiausių priemonių, tiek teisinių, tiek prevencinių, kad kuo mažiau būtų vaikams tiek noro, tiek galimybių naudoti kvaišalus.

„2019 metais kreipiausi į tėvų atstovybę su pasiūlymu dėl kvaišalų prevencijos vartojimo gimnazijos patalpose ir gavau iš tėvų pritarimą. Tada mes aišku pradžioje į pagalbą kvietėme policijos pareigūnus ir pakrantės apsaugos tarnybos pareigūnus, kadangi jie turi apmokytus šuniukus. Jie tokiu būdu taip ir tikrindavo kelis metų iš eilės iki kol atsisakė, nes padaugėjo darbo“, – pasakoja A. Virbalis.

REKLAMA
REKLAMA

Laimėtus pinigus panaudojo geriems tikslams

Ieškant naujų patikros priemonių, gimnazijos direktorius pasakoja, kad kartu su Kretingos miesto Jauryklos parko bendruomene dalyvavo projekte ir gavo pinigų. Už juos buvo nuspręsta nupirkti metalo detektorius kovai su kvaišalų prevencija gimnazijoje.

REKLAMA

„Mes pernai metais jau pradėjome ją vykdyti, nors neilgai truko ta prevencija, kadangi didžiąją dalį vaikai mokėsi namuose, tai ne itin pavyko, tik rugsėjo ir spalio mėnesiais. Šiais metais vėl nuo pat mokslo metų pradžios vykdome“, – sako direktorius.

Patikra gimnazijoje vyksta kas savaitę, pasirenkant tikslines vaikų grupes. Mokiniai yra testuojami, jiems nepranešant, o už tai atsakingos yra socialinės pedagogės. Metalo detektoriui ne visada pasiseka užfiksuoti ar mokinys turi su savimi mokykloje turėti draudžiamų daiktų.

REKLAMA
REKLAMA

„Natūralu, nes detektorius gali pažinti tik tai metalą, kuris yra tik kažkuriose priemonėse. Bet mes labiau kalbame apie garinimo elektronines cigaretes, štai jose būna metalo. Natūralu, kad jeigu ir narkotinių medžiagų turės ir jose nebus metalo, jos liks nepastebėtos, bet mes kišenių nekraustome, kad galėtume atpažinti ar kas nors yra nelegalaus. Tik kuprinę, kišenes pravedam“, – aiškina Kretingos Pranciškonų gimnazijos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daug kas išgirdę, kad gimnazijoje naudojamas metalo detektorius, įsivaizduoja oro uostose naudojamas kabinas, pro kurias praėjus gali cypsėti, tačiau mokymo įstaigos direktorius tikina, kad tokių priemonių kaip oro uoste pas juos nėra. „Tai yra tokia kaip lopetėlė, ją pagal žmogaus kūną taip vedžioji ir jei yra metalo sucypia. Tai ne tokia priemonė, kokia būna oro uostose“, – tvirtina A. Virbalis.

REKLAMA

Tikslas nėra bausti mokinių

Pasiteiravus, ar tokia priemonė veiksminga bei kiek vaikų kartais tenka pričiupti turint nelegalių daiktų, Alvydas Virbalis patikslino, kad tikslas yra ne prigauti vaikus, o juos mokyti.

„Pirmiausiai mano tikslas nėra sučiupti ar bausti, aš nesu policininkas. Mano tikslas yra šviesti tiek vaikus, tiek jų tėvus. Mano tikslas, viešumas, kad žinotų vaikai, kad žinotų tėvai, kad žinotų Kretingos rajono žmonės ir, kad žinotų visa Lietuva apie tai, kad mes darome prevenciją, kad galimai darantys nusikalstamą veiklą ar narkotikais prekiaujantys žmonės nesikėsintų į gimnaziją ir neplatintų nelegalių, sveikatą žalojančių priemonių“, – pasakoja savo tikslus A. Virbalis.

REKLAMA

Tačiau net ir taikant tokią priemonę gimnazijoje, kas savaitę tenka rasti vaikų, kurie su savimi turi negalimų daiktų. Tokiu atveju mokinys yra informuojamas jo tėvams ar globėjams, o pačiam yra siūloma psichologinė ir dvasinė pagalba.

Didžioji dauguma Kretingos Pranciškonų gimnazijos tėvų yra palaikantys tokią prevencinę priemonę. Pasak direktoriaus, priemonės teisinis reglamentavimas taip pat yra išspręstas, nėra nei vieno bendruomenės nario, kuris nebūtų apie tai informuotas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvienoje mokymo sutartyje yra tiek tėvai, tiek vaikai informuoti, kad tiek jie, tiek jų atžalos sutinka dalyvauti tuose patikrinimuose“, – tvirtina gimnazijos vadovas.

Vaikų sumanumui nėra ribų

Reaguodami į panašias prevencines priemones mokymo įstaigose mokiniai suranda daugybę būdų kaip nuo jų pasprukti, išsisukti.

„Mūsų vaikai yra šiais laikas genialūs, išmanūs ir labai protingi, tad kiek pas mus atsiranda visokių priemonių patikrinti, tiek ir pas vaikus atsiranda gudrių bei kūrybingų sugalvojimų, kaip galima nuslėpti. Anksčiau aišku, kai neturėjom tų prietaisų, vaikai slėpdavo batuose, kur mes net nesurasdavom, šuniukai gal ten užuosdavo, bet ir tai nelabai. Tai dabar, kai yra kitos priemonės, tikiu, kad yra sugalvoję kur kitur slėpti, ne rūbuose, ne kuprinėse, bet gal tai kažkur dar kitur. Mes dabar net nežinome“,  – vaikų gudrybes komentuoja Kretingos Pranciškonų gimnazijos vadovas Alvydas Virbalis.

REKLAMA

Teisės nepažeidžiamos, jei bendruomenė informuota

Vaikų teisių Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Vilniaus ir Alytaus apskrityse Vija Kudzienė teigia, kad tokia priemonė nėra draudžiama, tačiau apima kitus aspektus.

„Švietimo įstaigos sprendimus priima vadovaujantis Lietuvos įstatymais, nutarimais ir kitais teisės aktais. Įstatymiškai metalo detektoriaus (ieškiklio) naudojimas nėra draudžiamas, tačiau egzistuoja etiniai ir moraliniai aspektai, į kuriuos būtina atsižvelgti“, – tvirtina V. Kudzienė.

REKLAMA

Atsakydama už vaikų saugumą mokymo įstaigoje, mokyklos administracija tokių priemonių gali imtis tuomet, kai tai yra ne tik teisiškai įtvirtina, tačiau ir atsiklausta mokyklos bendruomenės, t. y. tėvų.

„Mokyklų administracija turėtų įsiklausyti į vaikų, tėvų nuomonę, apsvarstyti visos mokyklos bendruomenės pasiūlymus ir priimti visiems priimtiną sprendimą. Jeigu mokyklos bendruomenės nariams kyla klausimų ar naudojamos saugumo priemonės nėra perteklinės reikėtų kalbėtis su klasės auklėtoju, mokyklos administracija. Tuo tarpu administracija apie tokį priimtą sprendimą dėl saugumo užtikrinimo turėtų informuoti tėvus, mokyklos ir mokinių tarybas“, – sako vaikų teisių atstovė Vija Kudzienė.

Jeigu mokyklos bendruomenės nuomonė tokiais klausimais būtų ignoruojama, tuomet yra galimybė kreiptis į artimiausią Vaikų teisių apsaugos skyrių, kurio specialistai padės rasti geriausiai vaikų interesus atitinkančius sprendimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų