Kodėl ne visi dantys yra tiesūs?
Yra keletas priežasčių, kodėl mūsų dantys gali būti netiesūs. Taip gali nutikti dėl:
- per mažo žandikaulio,
- skirtingų dydžių viršutinio ir apatinio žandikaulio,
- genetikos.
Kad ir kokia būtų priežastis, netiesūs dantys gali daryti įtaką ir bendrai sveikatai. Kai dantys suspausti, yra susidariusi sangrūda ar išaugę skirtingame aukštyje, sunku tvarkingai išvalyti tiek dantis, tiek tarpdančius. O tai lemia apnašų kaupimąsi ir padidėjusią ėduonies ar dantenų ligų riziką. Šias problemas galima palengvinti reguliariai lankantis burnos higienos procedūrose, taisyklingai valantis dantis, tačiau kol dantys bus kreivi, burnos sveikatos problemos, tokios kaip apnašų kaupimasis, ir toliau vargins.
Kokias problemas sukelia kreivi dantys?
Kreivi dantys dažnai yra tokie pat sveiki kaip tiesūs, tačiau problemos slypi tarp dantų. Kai dantys tiesūs arba kai yra atliktas dantų tiesinimas, jie paprastai išsidėsto tolygiai. Tuomet esama pakankamai erdvės tarpdančiuose, kad būtų galima efektyviai valytis tarpdančių siūlu ar šepetėliu. Bet kai dantys kreivi, kai kurie jų gali būti labai arti kitų, taip pasunkindami valymą šepetėliu ar siūlu. Tai sukuria aplinką, kurioje klesti bakterijos.
Nors tiesinimą dažnai pasirenka tie, kurie nori pasitikėti savimi ir būti patenkinti savo išvaizda, kreivi dantys gali paveikti ne tik savęs vertinimą. Tokia būklė – ir rimtų sveikatos problemų priežastis. Jeigu laiku neatliekamas kruopštus, atidus dantų tiesinimas, kreivi dantys gali sukelti:
Ėduonį. Tiesius dantis dažnai lengviau valyti nei kreivus, nes pastarieji apsunkina tarpdančių ir kitų gilesnių vietų pasiekimą šepetėliu ir siūlu. Susikaupusios apnašos gali sukelti dantų ėduonį ir dar daugiau rūpesčių.
Dantenų uždegimą (gingivitą). Gingivitas vystosi, kai perteklinės bakterijos kaupiasi tarp dantų ir šalia dantenų, virsdamos kenksmingomis apnašomis. Gingivitas gali būti skausmingas ir sukelti rimtesnių sveikatos sutrikimų.
Apsunkintą kramtymą. Jei dantys itin kreivi, jie gali pakeisti kramtymo ir žandikaulio judėjimo ypatumus. Nenatūralus žandikaulio judesys gali sukelti sąnarių, susijusių su burnos atvėrimu ir užvėrimu, stresą. Šie sutrikimai sukelia žandikaulio sąnarių ir raumenų skausmą, o juos gydyti gali būti sunku ir brangu. Taigi, kuo anksčiau atliekamas dantų tiesinimas, tuo daugiau galimybių išvengti neigiamų pakitimų ir skausmo.
Emalio pažeidimą. Kai dantys yra susigrūdę vienas šalia kito ar atsikišę, jie gali nusidėvėti tose vietose, kur tiesūs dantys paprastai nenusidėvi. Tai gali pažeisti ir net sunaikinti emalį. Kai emalio nebėra, dantys pradeda gesti greitai ir dažnai.
Blogą burnos kvapą. Kaip minėta aukščiau, kreivi dantys palengvina bakterijų ir apnašų kaupimąsi, todėl sunkiau tinkamai išvalyti kiekvieną burnos ertmę. Kai šios bakterijos pasilieka burnoje, jos gali sukelti blogą burnos kvapą, nesvarbu, kaip dažnai valote dantis.
Nepasitikėjimą savimi. Graži, sveika šypsena natūraliai verčia žmones labiau pasitikėti savo išvaizda. Jei žmogus gėdijasi ar nepasitiki savimi dėl kreivų dantų, jis gali jaustis nepatogiai socialinėse situacijose ir vengti kitų žmonių.
Bendrą grėsmę sveikatai. Dantų tiesinimas reikalingas ne tik siekiant užtikrinti estetiką ar malonų burnos kvapą. Problemos, atsirandančios dėl apnašų kaupimosi, gali sukelti kenksmingas burnos infekcijas, kurios tampa rimtų ligų, tokių kaip širdies ligos, diabetas, insultas ir pneumonija, priežastimi.