„Šitų padarų žmonėmis pavadinti liežuvis nesiverčia, kovinis šuo, be pavadžio, be antsnukio, užpuolė ir prie mūsų akių sudraskė ir sukandžiojo mažą šunelį! Mirtinai sudraskė visą kūnelį ir galvytę“, - socialiniame tinkle Facebook istoriją aprašė įvykio liudininkė Alina, kuri tą vakarą paplūdimyje vaikščiojo su savo augintiniu.
Esą agresyviai nusiteikęs šuo visų pirma kėsinosi į jos augintinį.
„Kelių sekundžių reikalas ir mes būtume praradę Meilę, nes jis pirmiausia puolė ją! Ačiū Dievui, ji buvo ant rankų!“ - teigė įvykį mačiusi Alina.
Šunį sudraskiusio keturkojo šeimininkai iš nelaimės vietos norėjo sprukti.
„Aš nemoku apsakyti tų žmonių patirto skausmo, kurie prarado savo augintinį. Maldauju, Jūs galite padėti kitiems, kad visi saugotų savo angelėlius ir visi pamatytų, o gal ir atpažintų šituos parazitus!
Šitie bejausmiai padarai, kurie norėjo pabėgti ir dar keiksnojosi ant tų vargšių moterų savo atsiims visomis prasmėmis! Tuo aš kartu su jomis jau pasirūpinsiu!” - pyktį liejo Alina.
Pradėtas tyrimas
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai patvirtino, kad apie įvykį paplūdimyje buvo informuoti.
„Vakar buvo gautas pranešimas apie sudraskytą šuniuką I Melnragės paplūdimyje. Patrulių rinktinės pareigūnai buvo nuvykę į įvykio vietą, priėmė pareiškimą.
Pareigūnai aiškinasi įvykio aplinkybes, nustačius visas su įvykiu susijusias detales bus galima atsakyti kokios sankcijos gresia užpuolusiojo šuns šeimininkams“, - tv3.lt teigė Andromeda Grauslienė, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyriausioji specialistė.
Agresija gyvūnams
Projekto „Kovinis Piktukas“ įkūrėjas Robertas Breiva kasdien rūpinasi kovinės veislės šunimis. Tais, kurių atsisakė ar paliko tikrieji šeimininkai.
Vyras pasakoja, jog kovinės veislės šunys žmonėms nėra agresyvūs. Priešingai, jie geri kompanionai, tačiau turi padidintą agresiją kitiems gyvūnams. Todėl reikalinga ypatinga priežiūra.
„Jie turi padidintą agresiją gyvūnams. Panašiai kaip taksus reikia saugoti nuo lapių, taip šituos šunis reikėtų saugoti nuo kitų šunų.
Bet vėlgi ne visiems agresija pasireiškia vienodai. Kitus kovinės veislės šunis esu matęs žaidžiančius su viščiukais ar žąsiukais. Tai matyt priklauso nuo daugelio faktorių, nuo socializacijos, auklėjimo ir panašiai“, - tv3.lt sakė R. Breiva.
Pašnekovas primena, jog kovinės veislės, tokios kaip pitbuliai prieš daugelį metų buvo veisiami šunų kovoms.
„Prieš daugelį metų juos veisė kovoms. Jų metu duobėje su šunimi būdavo ir šeimininkai. Jie skatindavo, motyvuodavo šunis. Žmonių jie nepuldavo, o jei paleisdavo ir jie užpuldavo žmogų, tuomet būdavo migdomi, nebūdavo imami į selekciją“, - pasakojo R. Breiva.
Pavadėlis būtinas
Klaidinga manyti, kad kovinės veislės šunys tinka sargybai.
„Saugoti teritorijai jie visai netinkamai. Pavyzdžiui, jei turime gerai išauklėtą stafordšyrą, teritorijos saugojimui jis bus prastas pasirinkimas. Nes jis yra žmogaus draugelis. Tad iš esmės jie prieš žmones nėra agresyvūs“, - sako pašnekovas.
Tačiau nepaisant draugiškumo žmonėms, viešoje vietoje be pavadėlio vedžioti šiuos keturkojus nerekomenduojama.
„Mes visada laikome prie savęs su pavadėliu. Antsnukis tik tuo atveju, jeigu aplink daug žmonių, daug gyvūnų. Bet pavadėlis – visuomet reikalingas, palaidas šuo nebūna niekad, nebent jau žinome, kad uždara teritorija ir 100 procentų nieko aplinkui nėra.
Reikia nepamiršti, kad agresija gali išprovokuoti ir kitas šuo. Juk jam gali pasirodyti, kad nori užpulti jo šeimininką ir jis neadekvačiai gali sureaguoti“, - įspėja R. Breiva.
Nesilaikė taisyklių
Klaipėdos miesto savivaldybės Administracinių nusižengimų tyrimo poskyrio vedėja Viktorija Zubienė tv3.lt sakė, kad gyvūnų laikymo tvarką Klaipėdos mieste reglamentuoja taisyklės.
„Jose aiškiai pasakyta, kad šunis vedžioti galima tik už pavadžio. Išskyrus tam skirtose aptvertose šunų vedžiojimo aikštelėse. Bet ir čia, atsakomybė paliekama šeimininkui. Jis turi įvertinti ar šuo nekels pavojaus toje teritorijoje esantiems žmonėms ar gyvūnams.
Paplūdimiuose, kaip ir bet kurioje kitoje viešoje vietoje, šuo turi būti vedamas už pavadžio.
Dar papildomi reikalavimai keliami pavojingiems ir koviniams šunims. Griežtai reikalaujama uždėti antsnukį. Ir jeigu jie vesdami tokį šunį priartėja prie kito šuns, reikalaujama sutrumpinti pavadį tiek, kad nekiltų jokia grėsmė kitam šuniui, ar greta praeinančiam žmogui“, - dėstė V. Zubienė.
Jeigu nesilaikoma taisyklių, numatoma administracinė atsakomybė.
„Jei kalbėtume apie šį konkretų atvejį, kada kovinis šuo padarė žalą kito asmens turtui, tai yra šuo sukandžiojo mažą šuniuką, tai sankcijos ribos yra nuo 260 iki 400 eurų šeimininkui.
Bet vėlgi, kad įvertinti šuns kategoriją, ar tai yra kovinis šuo ar mišrūnas, reikalingi šuns kilmės dokumentai arba turi būti atlikta ekspertizė ir veislė nustatyta. Tačiau visa tai paaiškės tyrimo metu“, - teigė pašnekovė.
Gyvūnų laikymo ir auginimo taisyklių būtina laikytis visame Klaipėdos mieste, nepaisant to, kad paplūdimio teritorijoje yra išskirta zona žmonėms ilsėtis su šunimis. Taisyklių reikalavimai galioja ir ten, tad be pavadėlio keturkojai lakstyti negali.