Panevėžio – Pasvalio patikros punkte moteris sveikina Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai. Eilę metų tokią gėlių dalinimo akciją vykdantys pareigūnai sako nenorintys laužyti tradicijų. Tik šiemet automobilių nestabdo be reikalo. Prašo kelionės tikslo patvirtinančių dokumentų ir įteikia tulpę. Panevėžio pareigūnai nustebina ir iš Latvijos keliaujančias moteris.
Tačiau ne visos moterys kovo 8-ąją sulaukia gėlių. Befilmuodami gėles Panevėžyje perkančius vyrus TV3 Žinių žurnalistai net nustėro pamatę, kaip vyras trenkia moteriai:
– Grįžt 11 valandą.
– Kodėl jūs ją mušėt?
– Va nufilmavo tave.
– Aš jos nemušiau. Pastūmiau.
– Bet tai vis tiek stumdyti negalima.
– Tik pastūmiau. Čia mano draugė. Nepykit.
– Mes matėm kaip mušėt, trenkėt per sprandą.
– Tai tik pastūmiau.
– Mes gi sėdėjom, matėm. Tai čia kovo 8-osios proga?
– Vakar mano pinigus tai paėmė.
– Vis tiek negalima mušti.
– Čia nieko nepakenkė.
Akciją prie Prezidentūros surengė moterų pilietinės organizacijos. Perdainavusios prieš Antrąjį pasaulinį karą sukurtą antifašistų-komunistų dainą moterys kreipiasi į Prezidentą ir aukščiausios šalies pareigūnus prašydamos ratifikuoti Stambulo konvenciją dėl smurto prieš moteris.
„Labai nusivylėme, kad prezidentas nepalaiko savo šalies moterų demokratinių teisių ir dėl to, kad jisai neišreiškė pasipiktinimo dėl to, kas vyksta Lenkijoje“, – sako Iniciatyvinės grupės narė Jolanta Belskienė.
Profsąjungos: deja, moterų sveikinti nėra su kuo
Kad moterų sveikinti, deja, nėra su kuo, sako ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Rugienė. Pasak jos, ypač pandemija išryškino, kad moterų padėtis Lietuvoje toli gražu ne gėlėmis klota.
„Atleidimų statistika rodo, kad daugiau buvo atleista moterų, daugiau priimta į naujas darbo vietas buvo vyrų“, – pasakoja I. Ruginienė.
Per pandemiją ne tik daugiau moterų neteko darbo nei vyrai. Jos vis dar uždirba mažiau.
„Moterų darbo užmokestis yra 10-12 procentų mažesnis negu vyrų“, – teigia Seimo narys Algirdas Sysas.
Tačiau panašiai kaip Lietuvoje yra ir kitose Europos šalyse, nekalbant apie likusį pasaulį, tad ne visi mano, kad moterų padėtis Lietuvoje prasta. Pasak ekspertų, viena iš priežasčių, nulemiančių prastesnę moterų padėtį Lietuvoje, yra stereotipai.
„Jeigu moteris ateitų į namus su pica užsakyta iš restorano, tai atrodo visiškai nenormalu, visuomenė iškart pradeda tave spausti, kodėl tu tokiu nesveiku maistu maitini savo vaikus, kai vyrui padarius tokį pat gestą, jis traktuojamas kaip geras pasirūpinimas savo vaikais“, – kalbėjo I. Ruginienė.
Pasak ekspertės, moterų namų rūpybos darbai nėra savaime suprantami ir turi būti vertinami ar bent jau įtraukiami į bendrąjį vidaus produktą, kurio indėlis į BVP sudaro beveik 8 procentus. Kad moterims svarbu dalintis buities darbais su vyrais pritaria ir Seimo pirmininkė, kuris sako, kad vyras jai kovo 8-tą ne gėles dovanoja, o dėmesį.
„Man pačiai galbūt, kaip 4 vaikų mamai, aktualiausia yra, tai kaip dalinamasi yra krūviu, dalinamasi yra darbais šeimoje, namuose“, – sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen.
Per pandemiją išskirtinai ant moterų pečių užgulė ugdymo įstaigų nelankančių vaikų bei sergančių neįgaliųjų ir vyresnių žmonių priežiūra. Du trečdaliai ligos išmokų buvo sumokėta moterims.