• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) dar kartą patvirtino, kad bendrovė „Miesto energija“ yra vienintelis teisėtas šilumos ir karšto vandens tiekėjas Ukmergės rajone. Ukmergės rajono savivaldybė praneša, kad dėl VKEKK sprendimo atsisakyti panaikinti karšto vandens tiekimo licenciją „Miesto energijai“ ir neteisėto kišimosi į vietos savivaldą kreipsis į Vilniaus apygardos administracinį teismą.

REKLAMA
REKLAMA

VKEKK teisininkai, teikdami išvadas sprendimui, apibendrino, kad „Miesto energija“ nepažeidė licencijuojamos veiklos sąlygų, atitinka visus tiekėjui keliamus reikalavimus ir nėra jokio pagrindo „Miesto energijos“ licenciją sustabdyti ar nutraukti.

REKLAMA

Ukmergės rajono savivaldybės meras Algirdas Kopūstas teigia, kad į Kainų komisija kreiptasi dėl licencijos pakeitimo, tuo tarpu ji nagrinėjo licencijos panaikinimo klausimą. Su siūlymu spręsti bendrovės licencijos pakeitimo klausimą, iš licencijos išbraukiant Ukmergės rajono teritoriją, į VKEKK kreipėsi ir Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje.

REKLAMA
REKLAMA

Šilumos ūkio įstatyme numatyta, kad tuos šilumos ūkio objektus, kurių katilinės gamina mažiau kaip 10 GWh šilumos per metus, kontroliuoja ir licencijas išduoda savivaldybė. VKEKK vertinimas – legaliai ar nelegaliai Šventupės ir Šilo katilinėse teikiama šiluma, – esą yra ne jų kompetencijoje, taigi ji, pasak Savivaldybės, kišasi į vietos savivaldą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šilumos ūkio įstatyme yra nustatytos licencijos išdavimo sąlygos – norint turėti licenciją, reikia turėti teisėtai valdomą turtą. „Miesto energija“ licencijų turėti nebeturi teisės, kadangi sutartys, kurių pagrindu jos buvo išduotos, yra nutrauktos, be to, „Miesto energija“ nebevaldo šilumos ūkio turto. Taip pat „Miesto energija“ licenciją laikome neteisėta, kadangi pagal įstatymą licencijas Šventupės ir Šilo katilinėms suteikia ne Kainų komisija, o savivaldybė, – teigia Ukmergės rajono meras. – Kainų komisija licencijos klausimo taip ir neišsprendė. Kol klausimas neišspręstas, „Lietuvos dujos“ atsisako tiekti dujas, todėl esame priversti Šilo ir RK-3 katilines kūrenti skystu kuru. Kūrenimo skystu kuru sąnaudos ženkliai didesnės, patiriama akivaizdi materialinė žala, todėl savivaldybė bus priversta kreiptis į teismą dėl žalos išieškojimo“.

REKLAMA

Savivaldybės teigimu, sutartis su bendrove buvo nutraukta paaiškėjus faktams, kad „Miesto energija“ skirstė ir dalino pajamas tarp 20 fizinių ir juridinių asmenų, veikiančių skirtingose šalies ir pasaulio vietovėse. Grupės įmonės sukūrė mechanizmus, pagal kuriuos Ukmergės gyventojai iš dalies dengė šilumos ir karšto vandens tiekimo sąnaudas Trakų rajono vartotojams. Be to, Savivaldybės žiniomis, „Miesto energija“ be Ukmergės savivaldybės sutikimo sudarė ilgalaikes paskolų sutartis su bankais, įkeičiant Ukmergės šilumos ūkio turtą. Gautas paskolas bendrovė perskolino savo grupės įmonėms, skolinti pinigai buvo paskirti ne Ukmergės šilumos ūkiui, o už palūkanas bankams mokėjo šilumos vartotojai, nes jos buvo įskaičiuotos į šilumos kainą. Dar pernai Ukmergės rajono gyventojai Lietuvoje mokėjo bene brangiausiai už šildymo paslaugas – beveik 30 ct/kWh su PVM. Ukmergės rajono savivaldybės taryba praėjusią savaitę patvirtino naujas šilumos bazines kainas – Šventupės gyvenvietės gyventojai nuo šiol už šilumą mokės ketvirtadaliu, o Pivonijos mikrorajono gyventojai – beveik 9 proc. mažiau. Šventupės gyventojams teikiamos šilumos bazinė kaina sumažinta iki 19,47 ct/kWh, tuo tarpu Pivonijos mikrorajono gyventojams – iki 23,75 ct/kWh.

REKLAMA

Birželio pradžioje Ukmergės gyventojai buvo surengę mitingą, kurio metu išreiškė palaikymą Ukmergės rajono savivaldybės sprendimui. Ukmergėje yra apie 7 tūkst. butų, kuriems centralizuotai tiekiama šiluma, tuo tarpu savivaldybės sprendimą palaikančioje peticijoje yra daugiau kaip 2 tūkst. ukmergiškių parašų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu bendrovė teigia, kad Ukmergės rajono savivaldybės politikų tariamas mėginimas užimti „Miesto energijos“ nuosavą ir jai išnuomotą bei modernizuotą šilumos ūkio turtą lėmė karšto vandens tiekimo nutraukimą rajono gyventojams.

„Vertiname šį tvirtą, įstatymais pagrįstą VKEKK sprendimą. Tikimės, kad jis bus ne vienintelis atsakingų institucijų sprendimas, priimtas stabdant neteisėtų Ukmergės rajono savivaldybės veiksmų grandinę, kai dėl siaurų politinių ambicijų ir asmeninių interesų vietos valdžia paaukoja svarbiausią mūsų veiklos tikslą – patikimą ir nenutrūkstamumą šilumos tiekimą vartotojams“, – sakė „Miesto energijos“ generalinis direktorius Artūras Stravinskas.

REKLAMA

Tirdama situaciją, VKEKK nustatė ir viešame svarstyme šalims bei visuomenei pateikė šias išvadas:

a)kainos, kurias Ukmergės politikai patvirtino šilumai ir karštam vandeniui iš perimtų katilinių, yra nustatytos neteisingai: Ukmergės tarybos narių 2010 m. liepos 22 d. priimti sprendimai dėl šilumos kainų nustatymo prieštarauja įstatymams, skaičiavimai neatitinka metodikos reikalavimų, o nustatytos kainos yra iš esmės tokios pat, kaip ir taikytos „Miesto energijos“;

REKLAMA

b)VKEKK, Energetikos ministerija ir Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje pasisakė, kad savivaldybės administracijos direktoriaus išduotos šilumos tiekimo licencijos prieštarauja teisės aktams, kadangi anksčiau VKEKK ,,Miesto energijai'' tai pačiai teritorijai išduota licencija yra galiojanti;

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

c)šilumos ir karšto vandens gamybai naudojamų gamtinių dujų tiekėjai atsisakė sudaryti sutartis su savivaldybės paskirtomis įmonėmis, kadangi turi rimtų abejonių dėl jų veiklos galimybių.

„Bylos nagrinėjimas dėl sutarties nutraukimo, investicijų atlyginimo ir šilumos ūkio turto perdavimo dar nėra prasidėjęs. Pagaliau Ukmergės rajono apylinkės teismui paaiškėjo, kad dėl daug kartų 100 tūkst. litų ribą viršijančios turto vertės ši byla, kaip ir nutartis taikyti laikinąsias apsaugos priemones, net negali būti nagrinėjama apylinkės teisme. Todėl byla perduota Vilniaus apygardos teismui. Nors Ukmergės savivaldybės vadovai bando įtikinti visuomenę, kad teismo tik laikinai patikėtos valdyti katilinės prilygsta nuosavam turtui, bylos nagrinėjimas teisme dar net nepradėtas ir jokio sprendimo teismas nėra priėmęs“, – sakė A. Stravinskas.

REKLAMA

„Miesto energija“ teigia dešimt metų renovavusi ir modernizavusi Ukmergės rajono šilumos ūkį. Dalį bendrovės investicijų sudarė Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko paskolos lėšos, skirtos Lietuvos centralizuoto šilumos tiekimo modernizavimui ir efektyvumo didinimui. Nuomos sutarčiai pasibaigus 2015 metais, anot bendrovės, visas bendrovei išnuomotas ir jos sukurtas turtas būtų perduotas savivaldybei už vieną litą.

Savivaldybei priėmus esą nepagrįstą sprendimą nutraukti sutartį anksčiau termino ir „prisidengus vietos teismo nutartimi“ perduoti jai laikinai valdyti turtą, pirmiausia buvo esą užvaldytos „Miesto energijos“ nuosavos katilinės. Bendrovės teigimu, grubiai „pažeidusi nustatytą tvarką“ dėl licencijų išdavimo, šilumos kainų nustatymo bei kitus šilumos tiekimo veiklą reglamentuojančius teisės aktus, savivaldybė ėmė tiekti šilumą ir karštą vandenį naudodama svetimą turtą, taip esą sukeldama Lietuvoje precedento neturinčią situaciją, kurią narplioti tenka valstybės institucijoms, o rajono gyventojai patiria didelius nepatogumus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų