Į skandalą patekusio valstybės kontrolieriaus Jono Liaučiaus istorijoje gali likti daug nežinomųjų. Kontrolieriaus nenoras bendrauti su žiniasklaida liudija, jog tam tikros aplinkybės, kurios lėmė jo karjeros šioje tarnyboje pabaigą, nebus paviešintos.
J.Liaučius iki šiol nė karto atvirai neužsiminė, ar jis iš tiesų tarnybiniu automobiliu važinėjo privačiais tikslais, taip pat nepasako, ar teisingi jam mesti kiti kaltinimai. Panašu, kad kontrolierius Vilniuje bei Klaipėdoje neteks ir abiejų butų, kuriuose iki šiol gyveno. Vis dėlto aiškėja, kad J.Liaučius galėjo užrūstinti įtakingus asmenis sostinėje iš karto po to, kai jo tarnyba atliko patikrinimą Seime ir rado ten pažeidimų.
Žinojo seniai
Apie tai, kad buvęs Klaipėdos miesto apylinkės teismo pirmininkės pavaduotojas J.Liaučius savaitgaliais namo į uostamiestį važinėja tarnybiniu automobiliu, buvo žinoma ne vieną dieną. Spauda apie tai pradėjo rašyti dar žiemą. Tie, kas atidžiai seka šalies politinį gyvenimą, teigia pastebėję, jog puolimas prieš J.Liaučių prasidėjo tada, kai Prezidentas Valdas Adamkus vasarą prasitarė teiksiąs jo kandidatūrą antrai kadencijai. Kaip Lietuvoje dažnai būna, spėliojama, kas nori šios kėdės.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija J.Liaučiaus veiksmus tyrė pagal Seimo nario, buvusio Seimo kanclerio Jurgio Razmos skundą.
Vakar J.Razma į liepsnojantį skandalo laužą vėl įpylė žibalo. Konservatoriaus manymu, medžiagą dėl “J.Liaučiaus veiksmų, verčiant jam pavaldžius asmenis klastoti dokumentus”, reikėtų perduoti prokuratūrai ištirti. Be to, politikas paragino Valstybės kontrolę išieškoti iš J.Liaučiaus šiai institucijai padarytą žalą. J.Razma pasiūlė Prezidentui nebeskirti valstybės kontrolieriaus antrai kadencijai ir šias pareigas pavesti eiti vienam iš jo pavaduotojų.
Įtariamas nusikaltimu žmogus vargu ar vėl gali dirbti ir teisėju, nors įstatymai grįžti į šį darbą jam tokią galimybę suteikia.
Užrūstino Seimą
Paaiškėjo, kad anksčiau J.Liaučius galėjo sukelti ir Seimo kanceliarijos rūstybę. Valstybės kontrolė, kaip ir visas valstybines įstaigas, tikrino Seimo kanceliariją. Audito išvadoje konstatuota, kad 2000-2002 metais remontuojant Seimo pastatus bei viešbučius buvo abejotinai pasirinkta viena daugiausiai darbų atlikusi, bet ne pigiausiai už paslaugas prašiusi bendrovė „Alsa“. Aptikta ir kitų pažeidimų. Valstybiniai auditoriai pareikalavo imtis priemonių, kad dėl neracionalaus lėšų naudojimo kalti asmenys būtų nubausti. Tada griežtu papeikimu buvo nubaustas Seimo kancleris Arvydas Kregždė.
J.Liaučius netruko sulaukti atsakomojo žingsnio - patikrinimo kontrolierių tarnyboje. Tada J.Liaučiaus pedantiškumas pakišo jam koją. Tarp finansinių dokumentų aptikti uostamiesčio automobilių aikštelės kvitai, kuriuos apmokėjo kontrolierių tarnyba. Šioje aikštelėje atvažiavęs aplankyti šeimos valstybės kontrolierius nakčiai palikdavo mašiną. 24 kartus po 8 litus už kontrolierių sumokėjo valstybė. Viso labo 192 litai sugriovė viltis toliau dirbti valstybės labui.
Šiomis dienomis Etikos komisijai kilo abejonių ne tik dėl J.Liaučiaus pasiaiškinimų apie keliones į uostamiestį tarnybiniu automobiliu, bet ir dėl pateiktų kelionės lapų, ataskaitų apie dirbtus viršvalandžius autentiškumo. Jei šie įtarimai pasitvirtintų, jam turėtų būti pateikti kaltinimai dėl oficialių dokumentų klastojimo.
Neteks butų
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija taip pat pradėjo tyrimą dėl J.Liaučiaus tarnybinio buto. Komisija aiškinasi, kodėl uostamiesčio savivaldybė nenutraukė jam, kaip Klaipėdos miesto apylinkės teismo pirmininko pavaduotojui, paskirto buto uostamiestyje nuomos sutarties. Keletą metų visiems buvo žinoma, kad J.Liaučius yra vienintelis valdininkas, besinaudojantis dviem tarnybiniais butais. Išvažiavęs į Vilnių, uostamiestyje jis paliko gyventi kolegijoje dirbančią žmoną bei moksleivę dukrą. Šeima tebegyvena Alksnynės gatvėje, bute, kuriame iki tol buvo draugovininkų štabas. Butas pirmajame aukšte buvo suremontuotas Klaipėdos savivaldybės lėšomis.
Kai J.Liaučius atvažiavo į uostamiestį iš Panevėžio dirbti į Klaipėdos miesto apylinkės teismą, dienraščio korespondentei jis sakė, kad buto remontui išleido labai daug savų pinigų. Gal todėl šis butas šeimai - toks brangus.
Dabar J.Liaučiaus šeima turi dar ir miško sklypą Anykščių rajone, gyvenamojo namo dalį, žemės ūkio paskirties sklypą Mažeikių rajone, sodo namelį ir sodo sklypą Klaipėdos rajone.
Rūpesčių dar bus
Uostamiesčio savivaldybė kol kas rūpesčių dėl tarnybinio kontrolieriaus buto Klaipėdoje neturėjo. Savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėja Danguolė Netikšienė tvirtino, kad Vyriausiajai etikos komisijai buvo pateikę duomenis apie J.Liaučiaus butą Klaipėdoje, tačiau jokių pretenzijų dėl neiškeldintos kontrolieriaus šeimos negavo.
Įstatymas teigia, kad valstybės kontrolierius, baigęs kadenciją, trunkančią 5 metus, gali atkurti darbo santykius su ankstesne darboviete. Tada jam turėtų būti vėl suteiktas tarnybinis butas. Dabar jau žinoma, kad antrai kadencijai Valstybės kontrolėje J.Liaučius neliks. Jeigu jam nebus leista dirbti ir teisėju, teks išsikraustyti iš abiejų butų ir Turniškėse, ir Klaipėdoje.
Netrukus gali prasidėti tyrimas ir dėl keistai J.Liaučiaus giminaičiui parduoto katerio. Neseniai buvo paskelbta, jog Valstybės kontrolė už šiek tiek daugiau nei 7 tūkst. litų pardavė katerį “Amūras-2”. Prieš tai kateris buvo suremontuotas už beveik 29 tūkst. litų.
J.Liaučius su žurnalistais nebendrauja ir prašo visais klausimais kreiptis į Valstybės kontrolės viešųjų ryšių tarnybos vadovą Gediminą Končių. Vienintelis atsakymas, kurį iš J.Liaučiaus į visus pateiktus klausimus išgirdo ir G.Končius: „Nieko nekomentuosiu“.
“Klaipėda” (http://www.klaipeda.daily.lt)