Nepriklausomybės pradžioje kovos su kontrabanda pareigūnu Lazdijų rajone dirbusio, tačiau praėjus dešimtmečiui kontrabandininku tapusio Viliaus Karaliaus grupuotės nariai praėjusį penktadienį stojo prieš teismą.
V. Karalius ir 9 jo bendrai kaltinami dalyvavimu nusikalstamoje veikloje, kontrabandinių rūkalų gabenimu tarptautiniais reisais.
Jų padaryta žala valstybei gali siekti apie 21 mln. litų.
Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai atliko sudėtingą tyrimą ir atskleidė, kad nuo 2009 metų pradžios iki 2011-ųjų gruodžio pabaigos milijoninės vertės kontrabandos kroviniai iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos per Lietuvą ir Lenkiją buvo gabenami į Vokietiją.
Pareigūnams pavyko išsiaiškinti, kad organizatoriai su cigarečių prikimštais vilkikų vairuotojais ir tarpininkais nuolatinį ryšį palaikė tik trumposiomis žinutėmis, kurias siuntė naudodamiesi ne tik lietuviškomis, bet ir lenkiškomis išankstinio mokėjimo paslaugų kortelėmis.
„Atlėks dvi panelės ar viena?“
Susirašinėdami trumposiomis žinutėmis gaujos nariai vilkikus, kuriais į Lietuvą buvo vežami cigarečių kroviniai, vadino panelėmis. „Turiu rezervuoti viešbutį“, – vienoje iš žinučių bendrui rašė V. Karalius. „Viešbutis“, kurį reikia „rezervuoti“, – tai Baltarusijos „Kamennyj Log“ ir Medininkų kelio postai, su kurių muitininkais V. Karaliaus žmogus turėjo susitarti, kad vilkikai būtų praleidžiami į mūsų šalį.
Lietuvos sieną kertančių vilkikų sulaikymo atvejai žinutėse buvo vadinami „nelaimėmis“ arba „bėdomis“.
Kai krovinys pasiekdavo reikiamą pasienio punkte esantį langelį, prie kurio budėdavo Baltarusijos muitinės pareigūnai, su kuriais lietuviai būdavo iš anksto susitarę dėl galimybės pervežti krovinį, V. Karaliaus bendrai savo bosui siųsdavo tokias žinutes kaip „sūnus laimėjo pirmą vietą“ arba „vaikas jau grįžo namo“.
Bene labiausiai stebina, kad ne vienus metus vidaus reikalų sistemoje dirbęs ir kontrabandinių cigarečių vežimo procesą organizavęs bei su korumpuotais muitininkais bendradarbiavęs V. Karalius buvo tvirtai įsitikinęs, jog palaikyti ryšį tik trumposiomis žinutėmis yra saugiau. Jo manymu, taip išvengiama telefoninių pokalbių įrašymo.
Vis dėlto paskutinėje gaujos byloje yra pateikta daugybė išklotinių, kuriose aiškiai matyti, kad SMS pranešimai kone iškart pasiekdavo kontrabandininkus medžiojančius teisėsaugininkus.
Greičiausiai neatsitiktinai praėjusių metų balandį vykdant sulaikymo operaciją prabangiame V. Karaliaus visureigyje „Porsche Cayenne“ tarp įvairių tabako pavyzdžių buvo rasti net šeši mobilieji telefonai, beveik tiek pat Lietuvoje ir Lenkijoje veikiančių mobiliojo ryšio operatorių išankstinio mokėjimo SIM kortelių.
Tą pačią dieną prašmatniame V. Karaliaus dvare Valakampiuose, Svajonių gatvėje, apsilankę pareigūnai aptiko dar tris mobiliuosius telefonus su SIM kortelėmis ir be jų. Taip pat tris lenkų ir lietuvių mobiliojo ryšio tiekėjų SIM korteles.
Be to, namų seife buvo rasta ir paimta įspūdinga pinigų suma įvairia valiuta: beveik 172 tūkst. litų, 12 900 Lenkijos Respublikos zlotų, 21 630 eurų, 2 500 JAV dolerių, 80 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų.
Prakalbo ir atgavo laisvę?
Šiuo metu Vilniuje esančiame Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime iš dešimties gaujos narių kali tik du – V. Karalius ir Svajūnas Čebatorius.
Kiti 8 vyrai mėgaujasi laisve, jiems skirtos lengvesnės kardomosios priemonės – namų areštas arba rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir dokumentų konfiskavimas.
„Balsas.lt savaitė“ turi žinių, kad laisvę atgavę kontrabandininkų grupuotės nariai netrukus ėmė aktyviai bendradarbiauti su teisėsaugininkais. Jie smulkiai papasakojo apie kontrabanda vežamas cigaretes.
Kai kurie jų pareigūnams prisipažino „iš viršaus“ gaudavę specialių nurodymų cigaretes gabenti tik įvairiais ir nuošaliais Lenkijos bei Vokietijos keliais.
Cigarečių kroviniai vilkikais su priekabomis dažniausiai būdavo vežami naktimis. Taip siekta išvengti policijos ir muitinės mobiliųjų postų.
Vienas iš vilkikų vairuotojų per apklausą prisipažino, kad ne visada viską žinodavo. „Tikslios Vokietijos vietos, į kurią turėjau nuvežti cigarečių krovinį, nežinojau, ją turėjo parodyti kiti gaujos nariai. Tačiau iš to, kad buvo nurodyta nusipirkti leidimą važiuoti iki už Dortmundo miesto 2-ojo greitkelio gale esančio Oberhauzeno miestelio, sprendžiu, jog cigarečių krovinio pristatymo vieta turėjo būti toje vietovėje“, – pasakojo vyras.
Per naktį – 20 tūkst. eurų
Dažniausiai į mūsų šalį įvežami cigarečių kroviniai buvo slepiami vadinamuosiuose buterbroduose – tuščiaviduriuose tikrų metalo konstrukcijų ar medžio drožlių krovinių muliažuose.
Atsiimti atlygio už atliktą darbą vilkikų vairuotojai vykdavo į jiems paskirtą susitikimo vietą. Dažniausiai į vieną iš trijų didžiųjų sostinės prekybos centrų. Tokius pasimatymus paskirdavo V. Karalius arba jo patikėtiniai.
Vairuotojai už pervežtus nelegalių cigarečių krovinius didelių turtų susikrauti nespėjo, nes paprastai už reisą gaudavo nuo 2 iki 3 tūkst. eurų.
„Gavę pinigų dauguma vairuotojų elgdavosi kaip vaikai – iškart išleisdavo tuose pačiuose prekybos centruose: pirkdavo didžiausius televizorius, prabangius išmaniuosius telefonus, namų kino įrangą ar kitus paauglių laisvalaikio atributus“, – neslėpdami juoko pasakojo kontrabandininkų nusikaltimus atskleidę pareigūnai.
Kur kas įspūdingesnės sumos atitekdavo kontrabandininkams talkinusiems muitininkams. Už tai, kad krovinys netrukdomai kirstų sieną, Baltarusijos „Kotlovka“ ir „Kamennyj Log“ bei Vilniaus teritorinės muitinės Lavoriškių ir Medininkų kelio posto muitininkams būdavo sumokami 20–25 tūkst. eurų siekiantys kyšiai.
KOMENTARAS
Edgaras Karalius, V. Karaliaus sūnus, teisiamas dėl neteisėto praturtėjimo
Mano byloje, kuri nagrinėjama Vilniaus 1-ajame apylinkės teisme, gruodžio 19 dieną bus pradėtos sakyti baigiamosios kalbos. Nuotaika optimistinė, bet jei bus suformuota tokia pavojinga praktika ir priimtas neigiamas sprendimas, būtinai jį skųsiu aukštesnės instancijos teismui.
Kol kas tokios praktikos mūsų teismuose dar nebuvo. Be manęs, tokių atvejų nėra visoje teismų istorijoje.
Su tėvu bendraujame tik laiškais. Netrukus bus dveji metai, kai jis yra nelaisvėje, tačiau nei man, nei antrajai jo žmonai, nei mažamečiam vaikui neleidžiama su juo pasimatyti. Tokį teismo sprendimą apskundžiau. Nors Apeliacinis teismas pripažino, kad mūsų bendravimas neturėtų įtakos naujausiai bylai, teigiama, jog byla yra didžiulės apimties, todėl, kol ji neįsisiūbavo, mums nebus leidžiama pasimatyti.
Kol kas nelaisvėje yra tik mano tėvas ir S. Čebatorius. Visi kiti asmenys gyvena laisvėje ir šmeižia mano tėvą.
Man asmeniškai teko vartyti šią bylą. Galiu pasakyti, kad ji paremta tik trumposiomis žinutėmis ir dviejų žmonių (Broniaus Kažukausko ir Olego Kurtos) parodymais. Mano akimis, surinkti jų kaltės įrodymai yra silpni. Tačiau ankstesnėse bylose įrodymai mano tėvo kaltės atžvilgiu buvo kur kas silpnesni.
TIK FAKTAI
Tarp V. Karaliui talkinusių asmenų praeityje teisti buvo tik 3 asmenys.
Alytiškis B. Kažukauskas 2003–2004 metais dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje ir nusikalstamu būdu įgytų daiktų slėpimo buvo nuteistas Belgijos Karalystės Briugės teisme.
Daugiau kaip prieš dešimt metų Vilniuje gyvenantis Vidas Balšaitis už vagystę sunkinančiomis aplinkybėmis nuteistas kalėti 3 metus.
Buvęs muitininkas Saulius Verbickas iš Trakų rajono anksčiau Vilniaus apygardos teismo sprendimu už tarnybinių duomenų klastojimą nuteistas 3 metus kalėti, taip pat jam atimta teisė dirbti teisėsaugos institucijose.
Kiti grupuotės nariai – S. Čebatorius, O. Kurta, Česlavas Kondratovičius, Marius Kažukauskas, Rimgaudas Klimas, Justinas Zmitravičius – anksčiau nebuvo teisti.
Nuo 2011 metų spalio 5-osios šioje byloje paskelbta įtariamojo Jurijaus Kurbatovo paieška. Jam paskirta kardomoji priemonė suėmimas.
Nuo praėjusių metų spalio 17 dienos jo paieškai išduotas Europos arešto orderis.
Šioje byloje kaip liudytojas apklaustas ir klaipėdietis Albertas Lenckus, pravarde Albertukas.
Solidaus verslininko įvaizdį kuriantį A. Lenckų uostamiesčio pareigūnai ne kartą anksčiau buvo priskyrę pajūrio nusikalstamo pasaulio asmenims. Kadaise jis buvo ir vienas artimiausių iki gyvos galvos nuteisto Sigito Gaidjurgio žmonių.
A. Lenckus plačiai pagarsėjo 1999-ųjų vasarį – per jo gimtadienį Palangoje po kelerių metų paieškos dėl peilio laikymo buvo sulaikytas S. Gaidjurgis.
Tada Albertuko puotoje dalyvavo beveik trisdešimt Lietuvos, Rusijos ir Latvijos kriminalinio pasaulio veikėjų, aukšti Kaliningrado srities Rusijos federalinės saugumo tarnybos Sovetsko skyriaus, Sovetsko muitinės pareigūnai. Manoma, kad šis pobūvis buvo savotiška priedanga siekiant susitarti dėl efektyvesnio kontrabandos gabenimo.
Paskutinį kartą V. Karalius Vilniaus apygardos teisme nuteistas 2009-ųjų gruodžio pabaigoje. Nors tada prokurorai cigarečių kontrabandininkų grupuotės lyderį paprašė pasiųsti už grotų 8 metams, teismas jam skyrė tik 2 metus ir 4 mėnesius nelaisvės.
Paskutinėje byloje nustatyta, kad būtent minėto teismo sprendimo dienomis V. Karalius organizavo kontrabandos įvežimą su naujais bendrais, teisiamais neseniai teisme atverstoje byloje.