Kol žiniasklaida skelbia smulkios rūkalų kontrabandos gaudynes panemunėje, stambūs cigarečių kontrabandos kroviniai per Lietuvą keliauja į Vakarų Europą.
Kartais ir žiopliams sekasi. Kai Pagėgiuose neaptikęs nė menkiausių kontrabandos pėdsakų pasukau namo, net netikėjau, jog Panemunėje stabtelėjęs paimti pakeleivį gausiu progą pasikalbėti su tikru kontrabandininku.
Apyjaunis vyras, aiškiai stambaus verslo smulkus tarpininkas, sakė ką tik Sovetske aplaistęs svarbų sandorį, todėl savo automobilį palikęs pasienyje, o laukti autobuso žvarboka. Įsikalbėjome. Vardo nepasisakė, todėl vadinkime jį Sauliumi.
Išgirdęs, kad esu žurnalistas, besidomintis kontrabanda, cigarečių per Nemuną plukdytojais, Saulius paprašė kuo daugiau apie tai rašyti, kelti triukšmo. Toks jo prašymas suglumino. Paprastai nusikaltėliai vengia viešumo, daro viską, kad informacija apie juos nebūtų viešinama, o čia – tik rašyk, tuoj papasakos...
Žurnalistai dievina detektyvus
„Daugelis tautiečių iš spaudos bei pareigūnų pareiškimų susidarę nuomonę, kad pagrindinis kontrabandinių prekių Lietuvoje šaltinis – iš Kaliningrado srities per Nemuną atplukdomos cigaretės, – pradėjo Saulius. – Kiekvienas paskelbtas nutikimas, kaip tas rūkalų dėžes plukdė, vežė automobiliais, pasieniečiai persekiojo – iškart visus sudomina. O jei dar istorijoje figūruoja vaikai, gaudynės, šūviai, kraujas, Pagėgių mero pavardė – tai jau garantuoti pirmi puslapiai, skaitytojų dėmesys.“
Matydamas, kad nieko nesuprantu, Saulius juokdamasis paaiškino, kur šuo pakastas: „Kiek Pagėgių pasienio rinktinės pasieniečiai sulaiko atplukdytų cigarečių? Skelbiama, jog ketvirtį, na, daugiausia trečdalį milijono pakelių per metus. Manykim, dar 4–7 kartus daugiau kontrabandos praslysta nepagauta. Kas tas tėra per metus 2 milijonai pakelių šalyje, kurioje gyvena 3 milijonai gyventojų? Šie rūkalai – tai tik menkoji į Lietuvą patenkančios kontrabandos dalis, kuri išparduodama miestų turgavietėse.“
Pelnas prasideda nuo išlaidų
Saulius papasakojo, kad jo pažįstami iš Tauragės plukdo, tiksliau – organizuoja ir finansuoja tokį verslą. Jie neskursta, bet ir milijonieriais tikrai netapę.
„Sovetsko bazėse jie cigaretes perka urmu kiek brangiau nei po litą už pakelį, – kontrabandininkas savo žodžius ėmė remti skaičiais. – Plukdoma nedidelėmis partijomis, dažniausia po 10–20 dėžių, kurių kiekvienoje telpa po 500 pakelių. Lietuvos turguose kiekvienas pakelis „Saint George“ paduodamas po 4,5–5 litus, nes parduotuvėje kainuoja tik geru litu brangiau. Atrodytų – pelnas net 300 procentų, tik visi užmiršta, kiek žmonių jį dalinasi, kiek patiriama išlaidų bei nuostolių.“
Taigi, pasak Sauliaus, pirmiausia savo dalį – iki lito už pakelį – nori gauti plukdytojai rusai ir jų padėjėjai, nes tie irgi rizikuoja – Rusijoje už nelegalų sienos kirtimą juk irgi neglosto.
Lietuvos pusėje savo atlygio laukia ne tik kaimiečiai dėžių nešikai ir saugotojai – „šucheriai“, bet ir lengvųjų automobilių vairuotojai, cigaretes atvežantys į slaptą bazę – dažniausiai nuošalią daržinę, sandėliuką ar nuomojamą garažą, kurių savininkai patalpas nuomoja irgi ne už ačiū.
Visi siekia pasipelnyti
Iš čia cigaretes į turgus tyliai išsivežioja tiekėjai „mažmenininkai“. Šitie irgi siekia, kad, pardavus rūkalus turgaus prekeiviams, liktų iki lito už pakelį, nes šiais laikais gabenti kontrabandą net šalies viduryje rizikinga – keliuose nuolat budi muitininkai.
Cigarečių „stumdytojai“ turguose taip pat už ačiū nevargsta, nes ir jų duona nesaldi. Turgavietes nuolat užgriūva policija, per tuos reidus konfiskuojamos prekės, teismai skiria baudas, vaikosi antstoliai.
„Daugiausia pelno lieka verslo organizatoriui, bet jo ir nuostoliai didžiausi, – tęsė Saulius. – Mat dalį „šlapiosios kontrabandos“ panemunėje pasieniečiai visgi sulaiko, o kartu konfiskuoja ir kelis tūkstančius litų kainuojantį automobilį.“
Pasakojimą bendrakeleivis nutraukė suskambus jo mobiliajam telefonui. Nors Saulius kalbėjo žargonu, koduodamas žodžius, kaip buvo galima suprasti iš kai kurių užuominų, jis Sovetske tarėsi dėl kažkokios stambios pypkių partijos, sunkvežimio, pinigų sumos, minėjo populiarių cigarečių pavadinimus.
Grūstys pasienio punktuose
Įsikišęs telefoną į kišenę Saulius toliau pasakojo, kad, jo nuomone, žymiai didesnis kontrabandos kiekis į Lietuvą atplūsta legaliai – per pasienio punktus.
„Ne tik mūsų Tauragėje, bet ir visuose pasienio miestuose gausus būrys žmonių verčiasi komercinėmis kelionėmis į Kaliningrado sritį arba Baltarusiją“, – sakė Saulius.
Tądien, kai Panemunėje stabtelėjau pavėžėti Saulių, pats mačiau, kad pasienio poste, prie įvažiavimo į Sovetską, automobilistai, pravardžiuojami „benzinvežiais“, eilėje stovėjo po 10–12 valandų. Pasak Sauliaus, jiems Rusijos viza, mašinos draudimas metams, kiti dokumentai kainuoja iki 800 litų, todėl tiek investavusieji pradeda dėl pigesnių prekių važinėti į užsienį kaip į darbą.
„Vis griežtinamos taisyklės leidžia iš Rusijos ar Baltarusijos parsivežti vos du pakelius cigarečių, litrą alkoholio, 10 litrų bakelį benzino, – lenkdamas pirštus vardijo Saulius. – Tai mažoka, todėl keliautojai gudrauja ir rizikuoja. Mašinoje jie įsimontuoja kuo didesnį benzino baką, o cigarečių pakelius sukaišioja į visokias skyles, yra buvę – net į padangas. Tolimųjų reisų sunkvežimių vairuotojai rūkalams slėpti susimeistrauja dvigubas mašinos sienas ar priekabos stogus.“
Na o patikrinę iš Minsko ar Sovetsko grįžtančius autobusus, muitininkai kaskart randa suslapstytus šimtus „niekieno“ pakelių cigarečių.
Nutrūktgalviškas išpuolis
Ekonominiams turistams taip knieti parsivežti akcizinių prekių, jog šią vasarą bandyta vieną pasienio postą imti šturmu...
Šiemet naktį į liepos 1-ąją į Širvių pasienio postą (Šalčininkų r.) dideliu greičiu įlėkė juoda „Audi C4“ tamsintais langais, ant kurios vietoj valstybinių numerio kabojo kartono gabalai su flomasteriu nupieštais atsitiktiniais skaičiais. Tačiau pasieniečiai nesutriko ir spėjo ant kelio išvynioti tokiam atvejui iš anksto paruoštą „ežį“ – metalo juostą su dygliais.
Mašina kiauromis padangomis benuvažiavo porą šimtų metrų. Sustojęs pamiškėje vairuotojas spėjo dingti tankmėje, bet vėliau atsakomybės neišvengė. Nes iškrovę rūkalus – 15 000 pakelių baltarusiškų cigarečių „Fest“, kurių vertė apie 100 000 litų – pasieniečiai po užpakaline sėdyne rado tikruosius valstybinius numerius ir pagal juos juokdamiesi nustatė sienos pažeidėją.
Kiek iš Rusijos bei Baltarusijos per pasienio punktus įvežama kontrabandinių rūkalų ar kitų akcizinių prekių, nežino niekas. Tik didžiausio Lietuvoje cigarečių fabriko „Philip Morris“ generalinis direktorius Enrikė Chimenezas darbe susiėmęs už galvos. Nors pernai sulaikytas rekordinis kontrabandos kiekis – net 10 milijonų pakelių, – vis vien netgi 40 procentų Lietuvoje rūkalių nuperkamų cigarečių – kontrabandinės!
Stambieji nemėgsta viešumo
„Na o kaip ta stambaus masto organizuota kontrabanda – sunkvežimiais, traukiniais, laivais?“ – paklausiau Sauliaus.
Pašnekovo veidas ėmė keistis, atrodė, jam kažkodėl visiškai nesinori atvirauti šia tema, tad bandė nukreipti pokalbį. Pagaliau jau ir buvome privažiavę Tauragę.
Atsisveikindamas Saulius nenuoširdžiai dar kartą pasiūlė daugiau rašyti apie per Nemuną atplukdomą „šlapiąją kontrabandą“, menamą Lietuvos kontrabandininkų sostinę – Pagėgius, jų merą V. Komskį, kuriuo esą nepasitiki Seimo dauguma, kuriai net įrodymų nereikia.
Vis dėlto, kad vyksta stambaus masto kontrabanda, aišku ir be Sauliaus. Tai pripažįsta pats Muitinės departamentas, kurio pareigūnai retkarčiais sulaiko stambių kontrabandos krovinių. Tik žurnalistai tuo iš tikro domisi mažiau, nei naujienomis apie permirkusius kaimiečius, panemunėje nuo pasieniečių sprunkančius su keliomis dėžėmis cigarečių.
Prieš mėnesį stambiam organizuotam kontrabandos tinklui suduotas muitininkų smūgis visuomenėje nesukėlė susidomėjimo.
Vilkikas pravažiavo tyliai
„Akistatos“ žiniomis, muitinės operatyvinio skyriaus darbuotojai senokai buvo susekę, kad viena Vilniaus teritorinės muitinės Šalčininkų kelio posto inspektorė už kyšius gali tarnauti kontrabandininkams.
Šiemet rugpjūčio 26-ąją iš Baltarusijos į Šalčininkų kelio postą įriedėjo vienos Lietuvos įmonės vilkikas MAN su puspriekabe. Operatyvininkų sekama muitininkė jį praleido krovinio nepatikrinusi. Be viską slapta stebėjusių muitinės operatyvinių darbuotojų, daugiau niekas nieko nepastebėjo, nes nebuvo jokių gaudynių ar šūvių.
Pareigūnų iš tolo sekamas praleistasis vilkikas sustojo Avižieniuose (Vilniaus r.) prie vienos įmonės. Tada du vyrai iš mašinos priekabos ėmė į sandėlį paskubomis nešioti cigarečių dėžes.
Pamatę atlekiančius juos suimti ginkluotus pareigūnus, kontrabandininkai užsibarikadavo sandėlyje, paskui dar bandė nesėkmingai priešintis per pastato langus sulipusiems operatyvininkams.
Kontrabanda atvyksta ir... išvyksta
Štai prieš šiame sandėlyje aptiktą grobį kepures, be abejonės, nukeltų visi panemunės dėžių plukdytojai, nes tiek kontrabandos jie kažin ar atsiplukdo per visą vasarą. Sandėlyje rasta net apie 1200 dėžių (600 000 pakelių) rusiškų cigarečių „Jin Ling“, „Viceroy“, „Imperial“. Prekių vertė valstybine mažmenine kaina – apie 4 milijonai litų. Tą pačią dieną buvo sulaikyta ir krovinį praleidusi nedoroji muitininkė.
Tik neklauskite, kas tiek rūkalų Lietuvoje nupirktų. Laisvos rinkos instituto ekonomistai išsiaiškino, kad didžioji dalis į Lietuvą patenkančios stambiosios tabako kontrabandos iškeliauja į Vakarų Europos šalis, pirmiausia – į Vokietiją bei Didžiąją Britaniją, kur cigarečių kainos 2–3 kartus aukštesnės nei mūsų šalyje.
Lietuvoje iš nelegalių platintojų už urmu jiems parduodamus cigarečių „Jin Ling“ pakelius daugiau nei po 3–3,5 lito negausi, o Didžiojoje Britanijoje šiuos rūkalus nupirks po 5,5–6 litus ir dar paprašys. Tereikia suklastoti krovinio dokumentus ir kyšiais pasirūpinti jų priedanga. Kaip tai daroma – ką tik matėme.
Kontrabandininkų tikriausiai daugės
Pabaigai – geroji žinia kontrabandininkams. Cigarečių vertėje akcizas sudaro net apie du trečdalius mažmeninės (parduotuvės) kainos. Negana to, kad parduotuvėje pirkdami cigaretes rūkaliai jau šiandien moka 22 litų akcizo mokestį už 100 cigarečių, pagal ES direktyvą per artimiausius 4 metus (Lietuvoje – iki 2018 metų) akcizas turės būti pakeltas iki 31 lito (9 eurų) už 100 cigarečių.
Kadangi didžioji į Lietuvą patenkančios rūkalų kontrabandos dalis iškeliauja į Vakarus, nėra jokių prielaidų mažinti akcizus rūkalams Lietuvoje, o ir Briuselis šiukštu neleistų.
Žinoma, pasieniečiai su muitininkais nemiegos, bet augančios rūkalų kainos tik masins dar daugiau nebijančių rizikuoti žmonių užsiimti šiuo nelegaliu, bet pelningu verslu.
Tegul didžioji kontrabandos dalis ir iškeliaus į Vakarus, kaip visada pigesnių kontrabandinių cigarečių nubyrės ir vietiniams tabako vergams.
Sigitas STASAITIS