Vakar premjeras Andrius Kubilius teisėsaugininkus paskatino kovoti ne su pavieniais "ichtiandrais", o su nusikalstamomis grupuotėmis, per kurių rankas pereina didžiausia kontrabandos dalis. Pareigūnai sako, kad dirba.
Sukvietė pasitarti
Į pasitarimą sukvietęs teisėsaugos institucijų atstovus, A.Kubilius tarėsi, ką reikia daryti, kad kontrabanda, su kuria kovojo ir tebekovoja kiekviena Vyriausybė, būtų pažabota.
„Norėtume matyti efektyvų teisėsaugos institucijų darbą įveikiant stambiųjų grupuočių veiklą kontrabandos srityje, nes, kaip matome iš šiandienės situacijos, didžioji kontrabandos dalis lemiama stambių grupuočių, o ne pavienių "ichtiandrų" ar per sieną važinėjančių folksvagen džetų", – po susitikimo sakė premjeras.
Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad kontrabandos srityje, ypač tabako, vis dar yra problemų, todėl greitų rezultatų jis nelaukia.
„Kontrabandą įveiksime ne kavalerijos atakomis, o atkakliu darbu. Manau, pagrindinis dalykas, įrodantis tokios kovos realią sėkmę – įplaukų į valstybės biudžetą didėjimas. Pirmiausia iš tabako akcizo", – susitikimo dalyvius nusistatyti konkrečius kovos su kontrabanda vertinimo kriterijus paragino premjeras A.Kubilius.
Kova vyksta
Kaip diena.lt sakė Muitinės departamento Ryšių su visuomene skyriaus viršininkė Henrika Rukšėnienė, kova su kontrabanda vyksta, ir gana aktyviai.
Vien per pirmą šių metų pusmetį Lietuvos muitinėje buvo pradėti 38 ikiteisminiai tyrimai dėl cigarečių kontrabandos, tai 63 proc. daugiau nei per tą patį 2009 m. laikotarpį, kai buvo pradėta tik 17 ikiteisminių tyrimų.
Pasak H.Rukšėnienės, ikiteisminiai tyrimai pradedami tik tada, kai sulaikytų prekių vertė yra didesnė nei 250 minimalaus pragyvenimo lygių (MGL), šiuo metu – tai 32,5 tūkst. litų.
Muitinės departamento duomenimis, sulaikytos cigarečių kontrabandos, dėl kurios pradėti ikiteisminiai tyrimai šį pusmetį, kiekis yra 115,147 mln. vienetų, keturis kartus daugiau nei per tą patį laikotarpį 2009 m.Kiek muitininkams pavyko išsiaiškinti ir sulaikyti nusikalstamų organizuotų grupuočių, kurių pagrindinis verslas yra kontrabanda, Muitinės departamento atstovė atsakyti negalėjo.
„Iš viso sausio–birželio mėnesiais sulaikyta 123,604 mln. vienetų cigarečių kontrabandos. Vadinasi, smulkiajai kontrabandai, tai yra tai, dėl kurios neiškeltos bylos, galima priskirti tik apie 8 mln. vienetų cigarečių. Visi kiti sulaikymai susiję su stambiosios kontrabandos užkardymu", – kalbėjo ji.
Problema – Rusija
„Didžiausia problema yra Rusijos pasienyje. Kontrabandą iš Baltarusijos gabena daugiausia vietos veikėjai, o Rusijos pasienyje veikia organizuotos grupuotės, turinčios savo struktūrą, hierarchiją, darbų pasidalijimą ir taip toliau", – sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis.
Pasak jo, būtent Rusijos pasienyje ir pagaunamos stambiausios kontrabandos "žuvys". "Baltarusijos pasienyje kontrabandines prekes dažniausiai bandoma pervežti per kontrolės punktus, matyt, žmonės mano, kad gal pavyks pergabenti, gal niekas nepastebės, o štai, Rusijos pasienyje kontrabanda dažniausiai gabenama per žaliąją zoną", – skirtumus vardijo G.Mišutis.
Atsiperka baudomis
VSAT duomenimis, 2006 m. Rusijos pasienyje buvo išaiškintos ir likviduotos šešios organizuotos nusikalstamos kontrabandininkų grupuotės. "Vienoje jų buvo trylika narių, teismas juos nubaudė baudomis, kitoje – net devyniolika, bet šių byla dar nebaigta iki šiol", – kalbėjo VSAT atstovas.
2007 m. pasieniečiai sustabdė septynių organizuotų grupuočių darbą, įtarimai buvo pareikšti net 76 jų nariams. Viena grupuotė, kurioje veikė dvylika asmenų, vis dar laukia teismo, kitos, kurioje buvo devyni Tauragės miesto gyventojai, byla jau išnagrinėta.
Daugumai kontrabandininkų pavyko atsipirkti baudomis, o grupuotės vadeiva nuteistas dvejų metų laisvės atėmimo bausme ir 20 tūkst. litų bauda.
Pasak G.Mišučio, teismai kontrabandininkams dažniausia skiria baudas, jos labai skirtingos, gali būti ir 3000, ir 11 tūkst., ir 20 tūkst., priklausomai nuo asmens veiklos grupuotėje.
„2008 m. VSAT pareigūnai išsiaiškino aštuonias nusikalstamas grupuotes, kuriose veikė 84 asmenys. Jų bylos arba dar teismuose, arba jiems skirtos baudos. Pernai buvo nustatytos šešios tokios grupuotės, įtarimai pareikšti 29 asmenims, bet šios bylos dar nebaigtos, tyrimai tęsiami", – aiškino VSAT atstovas.
Šiemet pasieniečiai taip pat nesnaudė, jau išsiaiškinti aštuonių organizuotų grupuočių lyderiai, tyrimai vyksta, manoma, kad sulaikytų asmenų skaičius bus nemažas.
„Tokie tyrimai greitai neatliekami, jie užtrunka ne vienus metus, kol byla atsiduria teisme", – sulaikytų organizuotų grupuočių sumažėjimą aiškino G.Mišutis.
Iš viso per šių metų sausio–rugpjūčio mėnesius muitinė, VSAT, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir policija pradėjo 249 ikiteisminius tyrimus dėl kontrabandos ar neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis, šiuose tyrimuose įtarimai pareikšti 258 asmenims, daliai jų ir dėl neteisėtos veiklos organizavimo.
Asta Kuznecovaitė