• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daržovių ir vaisių derlių dorojantiems Panevėžio miesto ir rajono gyventojams žaliąsias atliekas ir šiemet tenka pilti patvoryje ar mesti į bendrus konteinerius, kur jos pūna gadindamos orą. Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro  seniai pažadėtų kompostavimo konteinerių jie nesulauks ir šį rudenį. Atliekų tvarkytojus apskundė teismui

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio miesto ir rajono gyventojai, iš viso 1500 šeimų, pernai parašę prašymus nemokamai gauti individualaus kompostavimo konteinerius, jų iki šiol nesulaukė. Konteinerių negavo ir kitų apskrities miestų bei rajonų gyventojai.

REKLAMA

Šiaulių, Kauno, Klaipėdos, Neringos ir kitų miestų bei rajonų gyventojai žaliąsias atliekas jau kompostuoja specialiuose, regiono atliekų tvarkymo centrų jiems išdalintuose konteineriuose.

Panevėžio mieste ir rajone konteinerių dalinimas įstrigo dėl įsisukusios teismų karuselės. Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro (PRATC) skelbto atviro konkurso sąlygas  kompostavimo konteineriams pirkti bei jo rezultatus teismui apskundė kauniečių bendrovė „Autokausta“, kuri yra laimėjusi analogišką Kauno RATC skelbtą konkursą. Kauno regiono gyventojams ji pagamino 30 tūkstančių kompostinių.

REKLAMA
REKLAMA

„Autokaustos“ vadovai įtaria konkurso sąlygas buvusias surašytas taip, kad užkirstų kelią jų bendrovei dalyvauti konkurse.

„Mes galėjome pasiūlyti kokybišką produktą už konkurencingą kainą, tačiau mūsų paraišką dalyvauti konkurse atmetė, motyvuodami, kad neatitinkame konkurso sąlygų“, – „Sekundei“ teigė „Autokaustos“ komercijos direktorius Domas Sirgedas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar „Autokaustos“ pretenzijos PRATC pagrįstos, spręs Panevėžio apygardos teismas. Kauniečių skundas bus nagrinėjamas penktadienį.

Panevėžio RATC vadovai teigia įstatymų nepažeidę ir tikisi palankaus teismo sprendimo.

„Lietuvoje jau tapo tradicija skųsti viešuosius konkursus ir apskritai visus pirkimus, todėl vilkinami visiems svarbių projektų įgyvendinimai“, – kalbėjo Panevėžio RATC vadovas Arturas Grucė.

REKLAMA

Jeigu teismo sprendimas ir bus palankus panevėžiečiams atliekų tvarkytojams, o jų kolegos nebenorės toliau ieškoti teisybės, gyventojams vis tiek nėra galimybių sulaukti konteinerių šį rudenį.  Mat konkurso nugalėtojas įsipareigoja pristatyti konteinerius per du mėnesius nuo sutarties pasirašymo dienos.

REKLAMA

Sandorio vertė – per milijoną litų

Pasak Panevėžio RATC projektų administratorės Daivos Bručienės, buvo planuota nupirkti 6300 kompostavimo konteinerių – tiek gyventojų regione jų pageidavo. Šie konteineriai tinkami ir maisto atliekoms kompostuoti namų sąlygomis.

Konteinerius užsisakę gyventojai nerimsta jau nuo pavasario. Rudenį, kai nuimamas daržo ir sodo derlius, pasigedusiųjų kompostinių dar padaugėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasipiktinę žmonės skambina atliekų tvarkytojams ir seniūnijoms, kurios buvo įpareigotos surinkti prašymus iš gyventojų.

D.Bručienė aiškina, kad konteinerių dalinimas vėluoja, bet ne taip smarkiai, kaip gyventojams atrodo. „Pernai mes tik rinkome duomenis, norėdami išsiaiškinti, koks būtų konteinerių poreikis, o pirkti juos planavome tik šiemet vasarą. Jeigu viskas būtų vykę sklandžiai, žmonės jau būtų turėję kur dėti rudens derliaus atliekas“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Panevėžio RATC kompostavimo konteinerius siūlė kelios įmonėms. Nugalėtoju pripažinta bendrovė „ViaCon Statyba“, kuri pasiūlė mažiausią kainą. Atliekų tvarkytojai su ja turėjo sukirsti rankomis dėl  1 milijono 300 tūkstančių litų vertės užsakymo.

REKLAMA

Savo ruožtu Panevėžio RATC ketino sudaryti sutartį su gyventojais dėl konteinerių nuomos panaudos būdu.

Ir patogumas, ir nauda

Bioskaidžių atliekų – augalinės kilmės maisto likučių (daržovių atliekų, arbatžolių, kavos tirščių, kiaušinių lukštų), pjuvenų, šiaudų, žolės, lapų, šakų kompostavimo konteineriai skirti saugiai, neteršiant aplinkos atsikratyti vadinamosiomis žaliosiomis atliekomis ir pasigaminti natūralių trąšų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialistų, kompostuojant biologiškai skaidžias atliekas dėl kompleksinio biologinio, biocheminio ir fizinio proceso jos mineralizuojamos, išsiskiria biogeniniai elementai ir susidaro humusas. Jis yra puiki augalų, kambarinių gėlių trąša.

Tinkamai eksploatuojamas kompostavimo konteineris neskleidžia jokio kvapo, priešingai nei išmestos į bendruosius konteinerius atliekos. Bioskaidžių atliekų kompostavimas mažina mišrių komunalinių atliekų kiekį.

I. Smalskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų