• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors Konstitucinis Teismas dar 2007 m. pradžioje pripažino, kad į savivaldybių tarybas gali būti renkami ir partijoms nepriklausantys asmenys, atitinkamos įstatymų pataisos nepriimtos iki šiol.

REKLAMA
REKLAMA

2007 m. vasarį Konstitucinis Teismas ; pripažino,  kad  Savivaldybių  tarybų rinkimų įstatymo dalis, leidžianti įgyvendinti Lietuvos nuolatinių gyventojų teisę būti renkamais į savivaldybių tarybas vien per politines partijas, prieštarauja Lietuvos Respublikos ; Konstitucijai.

REKLAMA

Tačiau net ir po metų konstitucinė piliečių teisė tebėra neįgyvendinta. Įstatymo pataisos pasiklydo Seimo komitetuose.

Šiuo metu Seime užregistruotas įstatymo projektas, pasiūlytas Violetos Boreikienės. Jame numatyta galimybė, jog Savivaldybių rinkimuose savo kandidatūras kelti gali ir piliečiai, tačiau jie turi surinkti 1 proc., arba, jei savivaldybė didesnė nei 100 000 gyventojų, 1000 parašų.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau su peticija dėl Savivaldybių įstatymo keitimo besikreipęs Liudvikas Ragauskis piktinosi, kad šios pataisos iš esmės nieko neduoda, be to, jos buvo rengiamos pažeidžiant Seimo statutą.

L. Ragauskis teigė, jog  subjektų, turinčių teisę kelti kandidatus, ratas – lyg ir praplėstas, tačiau siūlomos pataisos politiškai jokio pokyčio nepadarys. Jo nuomone, tokią teisę turėtų turėti ne tik pavieniai piliečiai ir partijos, bet ir tam tikros nedidelės, laikinos, tik rinkimams susibūrusios grupės bei asociacijos, susijusios su savivaldybėmis (pvz., gyventojų bendruomenės).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Ragauskio teigimu, dalyvaudamas pataisų rengimo procese jis pastebėjęs ir aibę teisinės logikos ir tvarkos pažeidimų.

Pirmiausia, pasak jo, priėmus Konstitucinio Teismo sprendimą, kuriuo keičiamas galiojantis įstatymas, jis turi būti ištaisytas per 3 mėnesius. Teikimą įstatymo pataisoms tokiu atveju turi duoti Teisės arba jo įgaliotas komitetas arba Vyriausybė. Šiuo atveju, Teisės komiteto įgaliotas Savivaldybių komitetas įstatymo pataisoms svarstyti sukūrė darbo grupę, vadovaujamą Boreikienės.

REKLAMA

Tuo tarpu pačios pataisos, kurioms L. Ragauskis prieštaravęs, ne buvo pateiktos komitetui, o tiesiogiai užregistruotos Seime Boreikienės ir kitų grupėje buvusių parlamentarų iniciatyva.

L. Ragauskį stebino ir tai, kaip buvo rengiamos pataisos. „Mes susirinkome svarstyti Konstitucinio Teismo sprendimu turinčių įsigalioti pakeitimų, tačiau didžiąją laiko dalį skyrėme kitiems klausimams – rinkimų sistemai, mero rinkimams. Tuo tarpu staiga jau pratęsus darbo laiką Boreikienės iniciatyva atsirado pataisos“, - piktinosi L. Ragauskis.

REKLAMA

Pasak jo, šios pataisos numatė, jog norint kandidatuoti būtina per 24 dienas surinkti 1 proc. savivaldybės rinkėjų parašų – didmiesčiuose to padaryti beveik neįmanoma.

Jam paprieštaravus, atsirado išlyga – ne daugiau nei 1000 parašų. Tačiau pateiktame projekte „ne daugiau“ virto „ne mažiau“, t. y. Neringoje iš 1200 balsavusiųjų vienas kandidatas turėtų turėti jau 1000 palaikymą. „Nesuprantu, kaip galėjo būti siūlomas visai kitas tekstas, negu kad buvo balsuojama“, - stebėjosi politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Ragauskis parašė pareiškimą, kuriuo pagrasino besikreipsiantis į prokurorus dėl viešojo intereso, jei iki šio šeštadienio pataisos bus atsiimtos. „Kiek suprantu, niekas nesiruošia to daryti. Tačiau apsvarstę šią dalį pakeitė“, - sakė L .Ragauskis.

Pasak jo, akivaizdu, kad politinės partijos nesiekia nieko spręsti, nes joms tai nėra naudinga.

REKLAMA

Tačiau V. Boreikienė tvirtino ką kitą, pasak jos, tekste žodžiai pakeisti ne tyčia, o per referentės klaidą. Dabar siūloma visus neaiškumus pašalinti.

Politikė teigė, jog ne ji, o L.Ragauskis stabdęs visą procesą, buvęs arogantiškas ir įžūlus. Politikė tvirtino, kad įstatymas bus priimtas jau iki kitų savivaldybių rinkimų. „Su visa atsakomybe galiu pasakyti, jog per kitus savivaldybių rinkimu savo Konstitucine teise piliečiai galės pasinaudoti“, - teigė politikė. Išsamiau apie siūlomas pataisas – videoreportaže.

Tikėtina, kad toks pasiūlymas neturėtų įstrigti. Iniciatyvą palaiko ir opozicinių partijų atstovai. Video – parlamentaro G. Steponavičiaus pasisakymas.



















REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų