Birželio keturioliktoji – Gedulo ir vilties diena. Kas šią dieną pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sibirą? Tėvynės sąjunga, Europos sąjunga, Šaulių sąjunga, ar Sovietų sąjunga.
Štai šis klausimas – testas ketvirtokams išleistoje mokomojoje priemonėje „Lašelis“, skirtoje gamtos pažinimui, nejuokais papiktino Tėvynės sąjungos krikščionių demokratų vadovą Gabrielių Landsbergį. Mat tarp atsakymo variantų jis rado Tėvynės sąjungos pavadinimą. Landsbergis sako, kad su Sovietų sąjunga neturi būti gretinama daugiau niekas.
„Jeigu aš, jūs, ar kitas skaitytojas ar „Facebook“ sekėjas atkreipė dėmesį, tai ketvirtokas vargu ar jis taip pat pagalvotų. Na, bet kažkoks toks pasąmoninis formavimas nuomonės jis egzistuoja... Juolab, kad mes nesam išsivadavę iš tokių postsovietinių traumų, kurios mus vis dar pasiveja“, – sako Gabrielius Landsbergis.
O štai Šaulių sąjungai ne tik neužkliuvo šis sugretinimas, bet ir pralinksmino jos atstovus. Jie sako, kad piktintis čia nėra kuo, verčiau pasijuokti.
Valdančiųjų – Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis iš viso stebisi Landsbergio reakcija, pasak jo, teiginiai teste neturi nieko bendra su konservatoriais.
„Manau, jeigu reaguoji į tai, kad pratybų pavadinimas sutampa su partijos pavadinimu, bet čia ne pilnas partijos pavadinimas, Tėvynės sąjunga ten yra Krikščionys demokratai pilnas berods pavadinimas, tapatumas to pavadinimo nėra toks logiškai suprantamas. Nei juokais tai gali laikyti nei dar kažkuo“, – teigia Ramūnas Karbauskis.
Kilus šaršalui švietimo ir mokslo ministrė sako, esą tai ne privaloma mokomoji priemonė, tai net ne pratybos, ir už tokio leidinio turinį atsako patys leidėjai ir sudarytojai. O jeigu šie kažką praleidžia, tam yra mokytojai, vaikams aiškinantys, kas slepiasi po įvairiais pavadinimais, kas yra gerai, o kas ne.
„Pratybos nėra privalomos, tai nėra vadovėlis ir pratybų kontrolės ir kokybės užtikrinimo Švietimo ir mokslo ministerija nevykdo, todėl visą atsakomybę už tą informaciją kuri pateikiama, tas leidinys kuris yra išleidžiamas, prisiima tiek jo rengėjai, tiek jo leidėjai. Tokie pavyzdžiai nedaro garbės tokių leidinių rengėjams“, – komentavo Jurgita Petrauskienė.
O štai leidėjai už šias sudarytojų Astos Sakalienės ir Jolantos Andriuškevičienės citatas nusprendė atsiprašyti ir skėsčiodami rankomis dievagojasi, esą čia tikrai nenorėta įžeisti konservatorių.
„Leidyklos vardu norėčiau atsiprašyti už šią dviprasmiškas mintis sukėlusią užduotį. Pagal autorių sumanymą, ši užduotis turėjo ugdyti kritinį mąstymą ir skatinti atskirti sąvokas. Todėl šalia klausimų yra pateiktas visas puslapis apie susijusį istorinį laikotarpį, visa informacija, padedanti atsakyti į klausimą.
Dabar supratome, kad užduotį galima būtų interpretuoti įvairiai, ir atsižvelgdami į jautrų kontekstą, išimame šį leidinį iš prekybos“, – sakė Rūta Latinytė, „Šviesos" atstovė.
O susisiekus su mokomosios priemonės sudarytojomis bus, kaip sako „Šviesos“ atstovė, pareikalauta pasiaiškinti, kuo remiantis buvo sudaromas testas ir konkretūs teiginiai.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.