Pagal pagrindinių Graikijos televizijos kanalų vykdytų apklausų vidurkį, „Naujoji demokratija“ surinko apie 40 proc. balsų, o A. Cipro „Syriza“ – 28,5 procentus.
„Rezultatas nustatytas, (...) bet mes sugrįšime“, – valstybinei televizijai ERT sakė kadenciją baigiantis finansų ministras Euklidas Cakalotas.
Jeigu tokie bus ir galutiniai rinkimų rezultatai, „Naujosios demokratijos“ lyderis, Harvardo universitetą baigęs 51-erių vadybos konsultantas Kiriakas Micotakis turės daugumą Graikijos parlamente su 167 įstatymų leidėjais iš 300.
A. Tsipro partija gaus 82 vietas parlamente, rodo apklausos.
Galutinis mandatų skaičius priklausys nuo to, kaip rinkimuose sekėsi mažosioms partijoms. Joms reikia surinkti 3 proc. balsų, kad būtų išrinktos į parlamentą.
Tarp tokių partijų – televizijos dirbančio pardavėjo Kirijako Velopulo „Graikiškas sprendimas“ ir buvusio finansų ministro Janio Varufakio „MeRA25“.
Anot balsavusiųjų apklausų, J. Varufakio partija gali gauti 14 vietų.
Viena vieta mažiau turėtų gauti „Graikiškas sprendimas“, tiek pat – neonacių partija „Auksinė aušra“, kurios reitingai smarkiai nukrito tęsiantis teismo procesui dėl šios politinės jėgos lyderių veiklos.
Balsavimo dieną anarchistai, įtariama, pavogė vieną balsavimo urną, pranešė policija.
Elitinė šeima
„Naujoji demokratija“ paskutinį kartą valdžioje buvo 2014 metais, kai buvo koalicijoje su socialistais.
K. Micotakis yra vienos svarbiausių Graikijos politikų šeimų narys.
Jis yra buvusio premjero Konstantino Micotakio sūnus ir buvusios ministrės, pirmosios Atėnų merės moters Doros Bakojanis brolis.
Gegužę išrinktas naujasis Atėnų meras Kostas Bakojanis yra „Naujosios demokratijos“ lyderio sūnėnas.
Ši partija jau laimėjo 2019 metais vykusius Europos Parlamento ir Graikijos savivaldos rinkimus prieš „Syriza“.
Po šių dviejų rinkimų A. Cipras buvo priverstas šaukti pirmalaikius rinkimus. Jo kadencija turėjo baigtis rudens pabaigoje.
Šio politiko reitingai buvo vieni žemiausių šalyje dėl plataus nepasitenkinimo dideliais mokesčiais.
Kai kuriose Graikijos dalyse taip pat tvyrojo pasipiktinimas dėl susitarimo su Šiaurės Makedonija, užbaigusio 27 metų trukusį ginčą su šia šalimi dėl jos pavadinimo.
„Baigiasi dešimt metų trukusi Graikijos krizė ir naujai Vyriausybei kils sudėtinga užduotis – suteikti galimybę šaliai atsigauti arba ją paskandinti“, – naujienų agentūrai AFP sakė balsavusi 36-ių Afroditė.
„Tikiuosi, kad nuo rytojaus galėsime kvėpuoti su palengvėjimu. Įkvėpti giliai, jeigu Mitsotakis padarys tai, ką žada“, – teigė 48-ių Atinodoras.
A. Cipras rinkimų kampanijos metu kaltino K. Micotakį – 2012-2014 metais dirbusį krizinėje Vyriausybėje – prastu valdymu, sužlugdžiusiu verslą ir sunaikinusiu šimtus tūkstančių darbo vietų.
K. Micotakis dabar žada kurti didesnę pridėtinę vertę kuriančias darbo vietas per ekonomikos augimą, užsienio investicijas, mokesčių ir kliūčių mažinimą verslui.