Tarptautinės dienos prieš homofobiją išvakarėse Seime prabilta apie homoseksualių žmonių situaciją Lietuvoje. Itin jautria lietuviams tema kalbėjo Seimo ir gėjų lygos atstovai bei svečiai iš Nyderlandų ir Jungtinių Amerikos Valstijų.
Esame provincialai
Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė pabrėžė, kad turime gerbti žmogaus teises, todėl negalime leisti, kad tam tikra grupė žmonių būtų žeminama.
„Lietuvoje praėjus 22 nepriklausomybės metams vis dar yra piliečių, kurie nesuvokia, kad visi žmonės yra skirtingi. Tik įvairovė žmonių visuomenę kultūrine prasme daro turtingą ir įdomią. Todėl nuolat pažeidžiamos kitokių žmonių teisės būti savimi. Jų gyvybėms ir saugumui kyla grėsmės. Tie Lietuvos piliečiai, kurie nesuformavo požiūrio į homoseksualus, šiuos įsivaizduoja kaip blogį. Tačiau homofobai patys yra apsėsti“, – pasakojo M. A. Pavilionienė.
Seimo narė pridūrė, kad lietuviai homoseksualų klausimu vis dar yra provincialai: „Ir kas blogiausia, kad mes tuo didžiuojamės. Todėl, kad nežinome ir bijome tiesos. O jos nežinome, nes mokslininkai nešviečia visuomenės. Turi gerbti tuos, kurie padeda griauti stereotipinį požiūrį. Lytinių mažumų atskirtį galima įveikti tik švietimu. Negalima jų nustumti į pogrindį ir paversti nematomais žmonėmis.“
P. Gražulis: gėjai turi palikti Lietuvą (papildyta 12.00)
Iš karto po M. A. Pavilionienės žodžių spaudos konferencijų salėje pratrūko Seimo narys Petras Gražulis. „Gėda Seimui, kad visokie supuvę svečiai iš Europos čia atvyksta ir aiškina, kaip turime elgtis su homoseksualais. Gėjai turi palikti Lietuvą, o ne mums diktuoti savo sąlygas. Anksčiau mus baudė, kad kritikavome Sovietų Sąjungą, o dabar esame baudžiami dėl netolerancijos gėjams“, – šaukte šaukė P. Gražulis.
Po M. A. Pavilionienės pastabų ir prašymų pasišalinti P. Gražulis dar kurį laiką liko konferencijų salėje, bet netrukus išėjo.
Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Politikos ir ekonomikos skyriaus vadovas Džonas Finkbeineris priėmė M. A. Pavilionienės atsiprašymą dėl P. Gražulio elgesio ir pabrėžė: „Turime būti tolerantiški. Negalime toleruoti smurto prieš homoseksualius žmones. Ne kartą buvo pabrėžta, kad būti homoseksualu nėra nusikaltimas. Turime sekti šiuo keliu ir išlaisvinti savo visuomenę.“
Renginyje taip pat buvo pristatyta knyga apie pirmąsias Lietuvoje LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų) eitynes už žmogaus teises.
Lietuva nėra homofobiška šalis? (papildyta 12.35)
Nyderlandų Karalystės ambasadorius Kornelis Vilemas Spansas pabrėžė, kad tikrai negalėtų tvirtinti, jog Lietuva yra homofobiška šalis.
„Priešingai, lietuviai yra mandagūs ir paslaugūs žmonės, kurie patyrė daug ekonominių ir politinių pokyčių per pastaruosius daugiau kaip 20 metų. Todėl prireiks dar šiek tiek laiko, kol tam tikrų žmonių požiūris į homoseksualus pasikeis į gerąją pusę. Tačiau negalime sėdėti sudėję rankas, turime užsiimti visuomenės švietimu“, – pabrėžė K. V. Spansas.
D. Finkbeineris pridūrė, kad vien per pastaruosius kelerius metus atsirado daug žmonių, kurie pakeitė savo požiūrį į homoseksualus: „Supraskite, viskas vyksta palaipsniui. Matome teigiamus žmonių mąstymo pokyčius, todėl esame nusiteikę pozityviai, kad situacija su kiekviena diena taps vis geresnė ir geresnė.“
Eitynės su neramumais
Balsas.lt primena, kad praėjusiais metais gegužę vykusios homoseksualų eitynes neapsiėjo be nesklandumų. Eitynėse dalyvavo keli šimtai lietuvių ir svečių iš užsienio, bet taikiame bei spalvingame renginyje jie buvo sutikti įžeidinėjimais ir dūmų užtaisais.
Iš viso per eitynes policija sulaikė 19 asmenų. Iš renginio buvo išvesti Seimo nariai Petras Gražulis bei Kazimieras Uoka. Tarp protestuojančių prieš homoseksualus buvo ir buvę Seimo nariai – Vytautas Šustauskas, Stanislovas Buškevičius ir Algirdas Paleckis.
Per eitynes priešiškai nusistatę žmonės šūkavo, kad homofobija yra baisiausia liga, keli asmenys mušė būgnus. Keli jaunuoliai buvo pastebėti su keturiomis raudonomis nacionaldemokratų vėliavomis. Jie bandė prieiti prie eitynių dalyvių, tačiau buvo sustabdyti policijos. Iš protestuojančiųjų pusės į eitynių dalyvius buvo mėtomi plastikiniai buteliai, obuoliai, dešrelės, dažų flakonai ir akmenys.
Homoseksualumas nėra liga
1990 m. gegužės 17 d. Pasaulinė sveikatos organizacija išbraukė homoseksualumą iš psichinių ligų sąrašo. Todėl daugiau kaip 20 metų gegužės 17-oji minima kaip tarptautinė diena prieš homofobiją. Įvairiose Europos šalyse šią dieną ar net visą savaitę organizuojami renginiai, skirti paskatinti žmones būti tolerantiškais homoseksualiems žmonėms, akcentuoti jų lygybei.
Norima paskatinti visuomenę priimti homoseksualius, biseksualius ir translyčius asmenis, akcentuoti jų lygybę. Šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į sunkumus, su kuriais susiduria įvairių orientacijų ir tapatybių žmonės asmeniniame gyvenime ir darbe, paskatinti heteroseksualią daugumą geriau suprasti lytines mažumas.
Lietuvoje pirmą kartą ši diena paminėta 2007 metais, tuomet visą savaitę vyko „Vaivorykštės dienos 2007“, skirtos konferencijoms ir pramoginiams renginiams šia tema. Vaivorykštės dienomis savaitė pavadinta todėl, kad homoseksualų vėliavą sudaro visos vaivorykštės spalvos.