Fizinių ir technologijos mokslų centre Vilniuje mokslininkai, pasitelkę selektyvaus metalų sulydymo technologiją, jau pradėjo spausdintuvu spausdinti net metalines detales. Lietuvoje vis daugiau apdirbamosios pramonės įmonių į pagalbą pasitelkia kompiuteriais valdomas stakles ir robotus.
Ar trimačio spausdinimo (angl. 3D, 4D Printing) bei kompiuterizuoto staklių valdymo (angl. Computer Numerical Control, CNC) technologijų spartesnis diegimas galėtų padidinti Lietuvos pramonės konkurencingumą?
Inžinierius mechanikas, profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Juozas Gecevičius „Žinių radijo“ laidoje „Tinklas“ sakė sutinkąs, kad,be abejo,tokia inovatyvi technologija padidintų konkurencingumą, bet su viena sąlyga:
„Tai turi būti gaminiai, kurių gamyboje tas procesas yra esminis ir turi ženklią dedamąją. Vienas dalykas eksponuoti tokią technologiją, sakysim, parodoje. Kitas dalykas – gamyba, kuomet šitas procesas, šita technologija paspartina gaminių atėjimą į rinką, gerokai sumažindama gamybos savikainą. Štai kompiuterizuoto staklių valdymo (CNC) technologija pakeičia visą staklių grupę. Įgalina atlikti tekinimo, frezavimo ir kitas operacijas su vieno ruošinio pozicionavimu“.
Pasak J. Gecevičiaus, nereikėtų baimintis, kad Lietuvoje nebus specialistų, galinčių dirbti su kompiuterizuotomis staklėmis, nors programuotojų rinkoje trūksta:
„IT technologijos dabar Lietuvoje iš visų inžinerinių technologijų yra paklausiausios. Todėl tokio vaakumo, kad neturėsime, kas kuria programas ar aptarnauja naujas technologijas, tikrai nebus“, – sakė profesorius J. Gecevičius.