Apie tai prabilo nemažai šviesuolių ir tyrinėtojų. Žinomas Britanijos rašytojas Andrew Keenas knygoje „Mėgėjų kultas“ tikina, kad kompiuterinis išsilavinimas trukdo tradiciniam žinių įgijimui ir gali būti pavojingas paauglių protiniams gabumams.
Rašytojas skelbia apie prieš keletą metų Jungtinėse Amerikos Valstijose įvykusį nutikimą, kai mergaitė, vardu Megan Meier, turėjusi antsvorio ir psichologinių problemų, nusižudė, kai virtualus jos vaikinas Joshas Evansas ėmė iš jos tyčiotis, rašo „Respublika“.
Besaikis interneto naudojimas jaunus žmones nuteikia beveik niekuo kitu nesidomėti, tik žaisti internetinius žaidimus ir žavėtis savais tekstais. Perteklinė informacija tampa aštriu intelekto deficitu. Tai patvirtina rašytojo Philipo Rotho knygoje „Žmonijos anspaudas“ esantis teiginys, kad dabartinė karta dėl to gali tapti pačia bukiausia karta istorijoje.
Rašytojas pabrėžia, kad internetas naikina mūsų norą ir net sugebėjimą skaityti daugiau nei interneto dienoraščių įrašai ir momentiniai pranešimai. Interneto priklausomybė neleidžia susikoncentruoti, mat jo tekstuose gausu nuorodų, tad iš skaitytojų mes virstame paviršutiniškais „sklaidytojais“.
Dėl to prastėja dėmesingumas, blogėja protiniai gabumai. Autorius daro bauginančias išvadas - kaip kadaise dėl atlaidumo ir nedėmesingumo Roma ir Europa tūkstančiui metų buvo pasinėrusi į viduramžių tamsą, taip ir mes dabar galime patekti į naujus bemokslius melo amžius.
Pripažinta liga
Kinijos valdžia potraukį kompiuteriams laiko liguistu. Ji oficialiai nutarė kompiuterinę priklausomybę pripažinti klinikiniu susirgimu. Šalies sveikatos ministerija ruošia pateikti Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) registracijos dokumentus apie kompiuterinius susirgimus, jų simptomus ir gydymo būdus.
Pirmosios Kinijoje klinikos, gydančios nuo interneto priklausomybės, vadovas Tao Ramas sako, kad treji metai veiklos parodė, kad, priešingai nei narkomanija, ši liga yra išgydoma 70 proc. atvejų.
Nuo šios priklausomybės Kinijoje kenčia 42 proc. paauglių ir suaugusiųjų nuo 18 iki 30 metų. Tarp jų 70 proc. yra vyrai. Šios rūšies ligoms gydyti naudojami analogiški metodai, kokie taikomi alkoholikams ir azartinių žaidimų mėgėjams.
Pavojingieji spinduliai
Taip pat kaip priklausomybė nuo kompiuterių kenkia ir ilgas televizoriaus žiūrėjimas. Merilando universiteto sociologai, 1975-2006 m. ištyrę 30 tūkst. žmonių, priėjo prie išvados, kad laimingi žmonės žymiai daugiau dėmesio skiria tarpusavio bendravimui ar skaitymui nei nevykėliai. Jie pirmenybę teikia daugiausia televizoriui, dažniau jaučiasi diskomfortiškai, jiems būdingi nerealizatyviniai gyvenimo sprendimai. Jų meilė „žydrajam ekranui“ yra gana gimininga narkomanijai.
Prof. Jono Grigo teigimu, yra neginčitynų faktų apie elektromagnetinių laukų žalingus biologinius padarinius. Pripažinta, kad šie laukai sukelia neurosteniją, galvos skausmus, nerimą ir impotenciją. Policininkai, naudojantys greičio kontrolės radarus, dažniau patiria infarktus.
Rusijos laikraščio „Nedelia“ korespondentė Marina Panova nusprendė atlikti savo buto elektromagnetinio saugumo ekspertizę. Pasirodo - ne be reikalo. Pradžioje buto elektromagnetinis bendrasis fonas pasirodė net normalus ir džiuginantis, nes buvo tris kartus žemesnis nei sanitarinė norma (0,2 mikrostelų). Tai greičiausiai lėmė, kad netoli jos gyvenamojo namo nebuvo radiolokacinių stočių, galingų antenų ar aukštos elektros įtampos linijų.
Deja, kai korespondentė patikrino elektromagnetinį lauką įvairiose kambarių vietose, jų matavimo prietaisai parodė visai kitokį vaizdą. Miegamajame, lovoje ties pagalve, rozetėje įjungtas lempos laidas skleidė elektromagnetinį 0,7 mikrostelos lauką. Tai 2-3 kartus viršijo tarptautiniu mastu pripažintą pavojingą standartą (0,2 mikrostelos). Lovą skubiai teko perkelti atokiau nuo lempos. Pasirodo, kitose šalyse gyvenamosiose patalpose elektriniai laidai tiesiami tik lubose.
Įdomiausia, kad į rozetes įjungti kompiuterio ir kitų elektrinių prietaisų laidai, kad ir nenaudojami, skleidė stiprius spinduliavimus. Patikrinus dviejų televizorių elektromagnetinį spinduliavimą, pasirodė, kad vienas jų skleidė stiprų magnetinį lauką, o kitas, naujesnis ir brangesnis, visiškai nespinduliavo. Matyt, turėjo modernią apsaugą nuo spinduliavimo.
Pavojingus elektromagnetinius laukus skleidžia ir transporto bei ryšių priemonės. Elektrinių traukinių, troleibusų ir tramvajų spinduliavimai siekia 20-30 mikrostelų, tai 10-15 kartų viršija leidžiamas normas.
Daugelis tyrinėtojų pripažįsta, kad ypač kenksmingi vaikams – mobilieji telefonai. Deja, pasaulyje iki šiol elektromagnetinių bangų pavojus žmonių sveikatai yra tiriamas nepakankamai. Neseniai rusų spaudoje pasirodė žinia, kad Rusijos socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos ministerijos Biofizikos institutas atlieka eksperimentinius elektromagnetinio biologinio poveikio tyrimus žmonėms, projektuoja ir pradeda gaminti elektrinius prietaisus, eliminuojančius jų žalingus elektromagnetinius spinduliavimus.
Vaclovas Ščemeliovas