Smurto Garliavoje aplinkybes nagrinėjantys visuomenininkai penktadienį į Seimą kvietė žmones, kurie buvo tiesiogiai atsakingi už teismo sprendimo vykdymą perduodant mažametę velionio Drąsiaus Kedžio dukrą motinai Laimutei Stankūnaitei.
Tačiau nė vienas iš jų nepasirodė Seime. Anot komisijos atstovų, išvakarėse tarp kviestų asmenų įvyko susitarimas. Tik taip esą galima paaiškinti tokį iš visuomenininkų sudarytos komisijos ignoravimą
(Papildyta 11:20)
Vienas iš komisijos narių atkreipė dėmesį, kad sakoma, jog nusikaltimą padarė N. Venckienė, kuri turėjo perduoti vaiką: „Bet ji to nepadarė, todėl nusikalto. Tačiau oficialiuose dokumentuose rašoma, kad turėjo būti atsižvelgta į vaiko valią. Todėl ta pati antstolė arba vaiko teises ginantys asmenys, prieš perduodant mergaitę, turėjo atvykti išvakarėse ir išklausyti mergaitės valią.“
Komisija apsisprendė, kad pirmiausia reikia galutinai išsiaiškinti, ar gegužės 17-ąją buvo naudojama prievarta. Nors dėl to neabejojo nė vienas komisijos narys. Buvo peržiūrimos nuotraukos, kuriose akivaizdžiai matyti, kaip policijos pareigūnai stumdo žmones ir grubiai juos veda į šalį. Nuotraukose buvo užfiksuotas paslaptingas raudonas maišas, kuriame, anot liudininkų, galėjo būti nešama „kaldrytė“, kuri vėliau esą buvo užmesta ant mažametės galvos.
Taip pat, anot komisijos narių, pareigūnai melavo, kad nebuvo naudojamos dujos. „Gavome net 10 raštiškų pranešimų, kuriuose tvirtinama, kad dujos buvo naudotos. Nuotraukose matyti, kad policininkas stovi su žaliu balionėliu“, – tvirtino komisijos nariai.
Ilgas sąrašas
Penktadienį, apie 11 val., Seimo spaudos konferencijų salėje prasidėjo antrasis Visuomeninės komisijos posėdis smurto aktui Garliavoje ištirti.
Į šį komisijos posėdį buvo pakviesti: teisingumo ministras Remigijus Šimašius, Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Algirdas Kaminskas ir pavaduotojas Darius Žukauskas.
Seime taip pat buvo laukiama Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Kęstučio Lančinsko ir jo pavaduotojo Sigito Mecelicos, taip pat Lietuvos kriminalinės policijos biuro l.e.p. viršininko Andžejaus Roginskio, Lietuvos antstolių rūmų administracijos valdytojo D. Satkauskienės, Lietuvos antstolių rūmų antstolės S. Vaicekauskienės bei Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės O. Tarvydienės.
Pakvietimai išsiųsti ir Vaiko teisių apsaugos kontrolierei E. Žiobienei, Kauno rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjai I. Marcinkevičienei, Kauno savivaldybės gydytojo tarnybos atstovui D. Senikui, Kauno rajono Garliavos vidurinė mokyklos direktoriui Č. Vinciūnui, viešosios įstaigos „Vaiko namas“ direktoriui, psichologui-ekspertui Evaldui Karmazai.
Galimybė atkurti įvykius
Anot Dariaus Kuolio, bendradarbiaudami su Visuomenine komisija ir jai sąžiningai liudydami valdžios pareigūnai ir tarnautojai turi galimybę padėti atkurti smurtu gegužės 17-ąją nutrauktą visuomenės ir valdžios moralinę sutartį.
Balsas.lt primena, kad Visuomeninėje komisijoje dirba teisininkai ir žmogaus teisių gynėjai: Kovo 11-osios akto signataras, buvęs Atkuriamojo Seimo pirmininko pavaduotojas, baudžiamųjų bylų advokatas Kazimieras Motieka, buvusi Atkuriamojo Seimo narė, advokatė Zita Šličytė, buvęs Generalinės prokuratūros ypač svarbių bylų tardytojas, buvęs Seimo kontrolierius Kęstutis Milkeraitis, Kovo 11-osios akto signataras, advokatas Liudvikas Narcizas Rasimas, MRU teisės filosofijos profesorius Saulius Arlauskas, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininkas Romualdas Povilaitis.