Sigitas Stasaitis
Kol pastaraisiais metais dangoraižiai bei išsipūtę prekybos centrai dygo sostinėje, Kaune, Klaipėdoje ir net Panevėžyje, Šiauliai stūksojo investitorių visiškai užmiršti.
Tačiau kai pastarieji pagaliau prisiminė "miestą prie Kryžių kalno", puolė čia lyg išprotėję. Prieš 2 metus Šiauliuose nebuvo nė vieno didžiojo prekybcentrio, o šiandien - jau net šeši! Keturi jų - gigantai su vadinamaisiais traukos, pramogų centrais. Taigi pagal prekybos plotą vienam gyventojui Šiauliai tapo "šalies sostine".
Gamykla virto prekybos centru
Dar prieš dešimtmetį Šiauliai buvo vadinami Lietuvos bedarbių sostine. Gal taip varganai kaip Naujojoje Akmenėje, kur vienu metu butai būdavo tiesiog dovanojami, nebuvo, bet investicijomis Šiauliai tikrai pasigirti negalėjo. Didžiausia šio didmiesčio parduotuvė nuo pat pokario buvo pagal tipinį sovietų projektą statytas trijų aukštų "univermagas", net neturintis automobilių stovėjimo aikštelės. Tad išrankesni ir turtingesni šiauliečiai į koncertą, pirkti žmonai palto ar vyrui spiningo vis lėkdavo į sostinę.
Maždaug prieš dešimtmetį Vilniaus verslininkai pagaliau prisiminė Šiaulius - miesto centre, per kelis žingsnius nuo pėsčiųjų bulvaro, pastatė pirmąją "Maximą". Dabar tai - eilinė vidutinio dydžio parduotuvė, o tuomet miestiečiai būriais traukė pažiūrėti ir stebėtis, kaip apleista mechanikos gamykla virsta prekybos centru. Visus ypač stebino prie šalia asfaltuojama stovėjimo aikštelė šimtinei ar net dviem šimtams automobilių.
Tačiau prieš kelerius metus atėjo nauja mada. Stambieji komersantai nutarė, kad jei prekybos centre tegali įsigyti dešros, butelį ir žurnalų, tai viso labo parduotuvė. Tikras prekybos centras - tai vieta, kurioje žmonės ateina praleisti laisvalaikį. Žinia, bibliotekų ir sporto salių niekam nereikia. Prekybos centruose po tuo pačiu stogu pradėti projektuoti kino teatrai, čiuožyklos, boulingo takai, kavinės.
Naujosios kartos "prekybos centrai su traukos centrais" ėmė dygti Vilniuje ir Kaune. Po to milžiniškas 62 kvadratinių kilometrų ploto "Akropolis" suręstas Klaipėdoje, o Panevėžyje duris atvėrė didžiulis prekybcentris "Babilonas".
Tik Šiaulius investuotojai ir vėl buvo užmiršę. Na bet kai prisiminė, tai į Šiaulius puolė lyg sužvėrėję, lenktyniaudami, kuri kapitalo grupė kurią perspjaus.
Šalies rekordas Aido gatvėje
Šiauliečiai kraipydami galvas stebėjo, kaip dygsta nauji gigantai. Milžinišku prekybos kompleksu paversta bankrutavusi odos gamykla "Stumbras". Gal todėl, jog odos dvokia, naujieji savininkai prekyvietei davė kitą pavadinimą - "Tilžė". Vietoj miesto autobusų stoties iškilo "Saulės miestas" (beje jį, statant žuvo net 4 darbininkai). Pramonės gatvėje vietoj "mirusios" mechanikos gamyklos išdygo "Bruklinas". Bet labiausiai pasisekė paskutiniajam gigantui - "Akropoliui". Čia komersantams negalės nesisekti, nes jis pastatytas šventoje vietoje - vietoj nugriautos bažnyčios.
Belenktyniaudami investitoriai net persistengė. Nežinia, ar kaltas noras miegamajame rajone atkąsti savo rinkos dalį, ar kvailas užsispyrimas, bet Šiauliuose, Aido gatvėje, pasiektas neoficialus šalies rekordas. Vos 500 metrų ilgio gatvėje jau stovi net 4 didžiuliai prekybos centrai, parduotuvė "Maxima", o dar vienas trijų aukštų monstras - statomas! Jei ne krizė, Šiauliuose būtų statomi dar 3-4 prekybos gigantai, jiems jau paruošti sklypai. Prie išvažiavimo į Panevėžį yra nupirktas visas kvartalas nuosavų namų, ir visi jie - nugriauti. Taip iš užmirštos bedarbių sostinės Šiauliai tapo Lietuvos čempionu pagal prekybos plotus vienam gyventojui.
Konkurencija: gerai ar blogai?
Pirkėjams tai tikrai gerai. Dabar Šiaulių apskrities gyventojams nebereikia lakstyti į sostinę nei pirkinių, nei pramogų. Prekybos centruose rengiami nemokami koncertai. Šiauliuose dar pernai buvo vos 2 kino salės, o šiandien - 9!
Prekybcentriai išsprendė net transporto problemas. Konkuruodami prekybos centrų valdytojai samdo autobusus, kurie žmones nemokamai atveža į jų valdas. Autobusai iš Šiaulių centro kas valandą žmones nuveža ir parveža į miesto pietiniame pakraštyje ką tik atidarytą "Akropolį". Negana to, savaitgaliais autobusai į "Tilžės" prekybcentrį pirkėjus atveža ir parveža iš Joniškio, Kelmės, Radviliškio, Kuršėnų...
Prie vieno tokių autobusų pakalbinęs žmones žurnalistas sužinojo, kad daugelis jų šia nemokama paslauga labai patenkinti: "Mes tai išlipusios drožiam ne į "Akropolį", o tiesiai namo, - prisipažino dvi moterys. - Pastebėjome, kad daug žmonių taip pat elgiasi. Tačiau nemažai žmonių traukia ir į prekybos centrą. Ypač dažnai pamatysi po pamokų papramogauti važiuojančius moksleivius, jaunimą."
Valdininkai ir komersantai
"Investicijos visada gerai, - pripažino Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Domarkas. - Miestas gauna žemės mokestį, sukuriamos darbo vietos, pagyvėja ekonomika, reklamos rinka, pats gyvenimas".
Tad nieko keista, jog prekybos centrai ne tik Šiauliuose dygo lyg grybai po lietaus.
"O mums tokia prekybos centrų gausa ir kaimynystė - tikra tragedija, - nė nemano slėpti visų centruose esančių parduotuvėlių pardavėjos. - Dėl krizės žmonės perka kasdien vis mažiau, bet mokesčius už nuomojamą prekybos plotą bei Mokesčių inspekcijai tenka mokėti tuos pačius. Pagaliau ir algoms darosi nebeįmanoma surinkti. O dar apyvartą mažina tarp prekybos centrų prasidėjęs "karas" dėl lankytojų. Tie nemokami autobusai, prekybos centruose rengiami koncertai nemenkai pakrapšto piniginę. Visa tai kainuoja, žinoma, prekybos centro plotų nuomininkams. Šou žmones privilioja, bet nemokamai atvežti piliečiai tik pavėpso į dainininkus ar šokėjus, ir neretai nieko nenusipirkę patraukia į miestą savo keliais. Kokį pelną gausi iš moksleivių, kurie tik nueina per akciją pačiuožinėti už 5 litus ar už 6 litus pasižiūrėti kino filmą?"
Ne ką linksmesni vaikšto juodomis uniformomis aprengti prekybos centrų apsaugininkai. Pasak jų, anksčiau už pagautą vagį jie gaudavo 50 litų premijas. Krizė ne tik apkarpė algas, bet ir suėdė šiuos paskatinimus.
Jaunimas - prekybcentrių ateitis
Nors daug drabužių parduotuvių bei laisvalaikio praleidimo vietų orientuota į jaunimą, kol kas ši visuomenes grupė - prasti pirkėjai, nes turi nedaug pinigų. Tačiau jaunimas - didžiųjų prekybos centrų ateitis, tai ta visuomenės grupė, kuriai didieji prekybos centrai keičia gyvenimo būdą. Mes, vyresnioji karta, pasimatymus skirdavome miesto aikštėje prie laikrodžio, o internetu susitikti susitarę jaunuoliai susitinka prekybos centre. Tai pastebėję prekybcentrių valdytojai net įrengia gatves, suoliukus su laikrodžiais... Daug kam iš šiandieninių pyplių jau atrodo nebesuprantamas užsiėmimas šalti lauke su kamuoliu ar slidėmis, kai galima atsilapojus žaisti boulingą, bilijardą ar kompiuterinius žaidimus. Ar pastebėjote - vis daugiau jaunimo nebesinešioja skėčio, be kurio sovietmečiu savęs neįsivaizduodavo nė viena mergina. Nes milžiniškuose prekybos centruose niekada nelyja...
S. Stasaičio nuotr.
(Aido-1) Trumpoje Šiaulių Aido gatvelėje jau stovi net 4 didžiuliai prekybos centrai ir dar vienas trijų aukštų monstras statomas.
(Aido-2) Aido gatvės vienas šalia kito du gigantai konkurentai: "Akropolis" ir "Arena".
(Aido-3) Kitoje Aido gatvės pusėje - du veikiantys traukos centrai ir dar vienas statomas.
(Akropoli atidaro) Žmonėms vis dar reikia prekybos centrų - prieš kelias dienas atidarius naujausią prekybos gigantą, susidarė spūstys.
(Akropolis) Šiaulių "Akropolis" - pats mažiausiais tarp keturių šalies "Akropolių", bet vienintelis pastatytas nugriovus bažnyčią.
(Brukline diena) Prekybos centrų gausa baigėsi kaip ir turėjo baigtis - tuščius koridorius vidurdienį pamatysi ne viename Šiaulių prekybos centre.
(Veza-1) Karas tarp prekybos centrų padeda spręsti net transporto problemas.
(Veza-2) "Į "Akropolį" - nemokamai"!
(Veza-3) Tačiau nemokamai atvežti, žmonės patraukia ne tik į prekybos centrą.