Sparčiai artėjantis Europos vyrų krepšinio čempionatas, vyksiantis Slovėnijoje, nauja proga bent jau senajam žemynui priminti, kad Lietuvą ne veltui vadinama krepšinio šalimi – mat jame pergalių sieks ir Lietuvos vyrų rinktinė. Krepšinis – komandinis sportas, kuris gali ne tik suvienyti tautą, bet ir nulemti vaiko charakterį bei turėti įtakos jo asmenybės susiformavimui.
Komandoje išmokstama dalintis
Užsienio portale tėveliams sheknows.com rašoma, kad sportas padeda vaikui ugdyti pasitikėjimą savimi bei susitelkti į tikslą, taip pat tai puiki emocijų valdymo mokykla, kurioje mažylis pradeda pažinti savo galimybes bei atranda jau turimus įgūdžius, išmoksta sunkiai dirbti vardan užsibrėžto tikslo bei adekvačiai reaguoti į pergales ir pralaimėjimus.
Kiekvienas tėvelis, auginantis sūnų, dažniausiai anksčiau ar vėliau susiduria su dilema, į kokį sporto būrelį leisti savo atžalą. Vieni, atsižvelgdami į vaiko norus ir įgimtas fizines savybes, prioritetą teikia individualiam sportui, pavyzdžiui, tenisui, plaukimui, lengvajai atletikai, tuo tarpu kiti vaiką leidžia į komandinio sporto būrelį.
Komandinio sporto nauda vaikui yra akivaizdi, kadangi būdamas komandos dalimi vaikas visų pirma mokosi pritapti ir būti lygiaverčiu savo komandos nariu.
„Pirmiausia priklausymas komandai skatina kolektyvizmo jausmą. Vaikas, patekęs į komandą, turi išmokti prisitaikyti dėl bendro tikslo prie kolektyvo. Tai yra labai svarbu formuojant jauną asmenybę, kadangi kartais vardan komandos tenka atsisakyti asmeninių ambicijų“,- savo įžvalgomis apie komandinio sporto naudą vaikui dalinasi krepšinio ekspertas Linas Kvedaravičius.
Reikia pastebėti, kad laikui bėgant, komanda vaikui tampa vienu iš svarbiausių veiksnių, nulemiančiu priimamus sprendimus ne tik aikštelėje, bet ir gyvenime. Jaučiama pagarba komandos draugams paskatina užsimegzti tvirtus ir dažnai ilgalaikius draugystės ryšius, kurie lemia vaiko identifikavimąsi su komanda. Toks savęs supratimas padės jaunajam žaidėjui ir ateityje – išmokęs dalintis ne tik kamuoliu, bet ir savo emocijomis aikštelėje, vaikas bus atviresnis pasauliui ir galimybėms.
Komandoje dažnai išsiskiria vaikas ar keli vaikai, kuriais komanda pasitiki labiau. Jie tampa autoritetu bendraamžiams. L. Kvedaravičiaus teigimu, paprastai komandoje turi būti lyderiai, kurių atsiradimą neretai paskatina ir treneris, jo akylumas.
„Lyderiavimo, kaip savybės, charakterio bruožo, ugdymas yra reikšmingos vaikui, kadangi tai padeda vaikui realizuoti save ir tapti pavyzdžiu kitiems, parodyti, kad kartais dėl komandos reikia ir pasiaukoti. Ši savybė puikiai pravers vaikui ne tik krepšinyje, bet ir gyvenime“,- sako L. Kvedaravičius.
Sportas – raktas į laimę
Tyrimais įrodyta, kad komandinis sportas stiprina vaiką ir psichologiškai, kadangi būdamas komandos nariu, mažasis žaidėjas išmoksta atsitiesti po nesėkmių aikštelėje, lanksčiau mato situaciją ir priima savarankiškus sprendimus, taip pat nesijaučia „atstumtuoju“.
Užsiimdamas komandiniu sportu, vaikas ugdo savo socialinius įgūdžius. Komanda gali būti ta vieta, kurioje įvyks lūžis ir tylesnis, mažiau bendraujantis bei emocijas vengiantis rodyti vaikas taps aktyvesniu, dažniau reikš savo nuomonę bei jausmus, intravertas gali išaugti ekstravertu.
„Komandinis sportas pirmiausia yra bendravimas ir kolektyviniai veiksmai. Be to nebus komandos. Vaikas, būdamas komandos dalimi, tampa savarankišku, žinoma, atranda ir naujų draugų, bendraminčių“,- teigia Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) treneris Gintaras Razutis. - Ir pati komanda formuoja vaiko charakterį – komandinėje sporto šakoje vaikas supranta, kad vienas nenugalės. Jeigu laimės, tai pergalė bus visos komandos, jei pralaimės, tai vėlgi, nesėkmė visai komandai. Ir uždaviniai, ir tikslai – komandoje viskas tampa bendra“.
Juk komandinis sportas nebus niekas kitas, bet sportas, kurio nauda ne tik augančiam organizmui, bet ir suaugusiajam yra patvirtinta moksliniais tyrimais – sportuojant mūsų organizme gaminami laimės hormonai endorfinai, kurie turi įtakos mūsų elgsenai, emocijoms, atminčiai bei miegui. Tad sportas padės jūsų vaikui tapti ne tik fiziškai stipresniu, bet ir laimingesniu!
Krepšinis, kaip vienas komandinių sportų, padeda vaikui ne tik išmokti įvertinti, kad visi turi skirtingas fizines galimybes, bet išmokstama pagarbos komandos draugams, varžovams, treneriui. Komandinis sportas užgrūdina – juk reikia ir kantrybės, ir įdėti pastangų, ir išmokti savikontrolės.
Šeimos palaikymas įkvepia kovoti
Palaikymas ypač svarbus vaikui jam augant, o šeimos palaikymas yra bene svarbiausias. Gaudamas palaikymo ir paskatinimo žodžius iš šeimos narių, mažasis sportininkas jaučiasi įvertintas, todėl kitą kartą atlikdamas patikėtą užduotį namuose ar aikštelėje deda dar daugiau pastangų.
Komandinis sportas užkrečia komandine dvasia – ne tik pats vaikas tampa mažiau savanaudišku ir dažniau pradeda atsižvelgti į kitų norus, tačiau ir tėveliai, suprasdami šio ryšio svarbą, vis dažniau keliauja į tribūnas ir palaiko savo atžalas svarbiausiomis joms akimirkomis. Komandinio sporto teigiamas šalutinis poveikis – šeima gali praleisti daugiau laiko kartu.
Pasak krepšinio eksperto L. Kvedaravičiaus, kurio sūnus šiuo metu su jaunučių rinktine gina Lietuvos vardą Ukrainoje vykstančiame krepšinio čempionate, šeimos palaikymas yra ypatingai svarbus, nes tai pirminė grandis, kuri paskatina vaiką eiti sportuoti. „Kuo ilgiau ši grandis nenutrūksta, tuo vaikas jaučiasi komfortabiliau komandoje, žaisdamas krepšinį, ypač kol dar tebėra mokyklinio amžiaus. Šeimos palaikymas vaikui leidžia jaustis tvirčiau ir saugesniu aikštelėje“,- teigia L. Kvedaravičius.
Labai dažnai savo sūnų – SKM auklėtinių jaunėlio Nedo ir vyresnėlio Luko – palaikyti į rungtynes vykstantis Tadas Zimantas teigia, kad pasirinkus krepšinio treniruotes nebuvo iš pradžių šeimoje svarstoma, ar vaikus leisti į komandinį sportą, ar ne, bet žaisdami krepšinį abu sūnus, anot T. Zimanto, labiau suprato komandiškumo reikšmę siekiant bendro tikslo.
Vaikų palaikymas rungtynėse paskatina susidraugauti ir pačius tėvelius. „Žinoma, į rungtynes stengiuosi visada, kai tik galiu, nuvykti ir palaikyti vaikus, bet gal daugiau to reikia man pačiam, juk ir įdomu, be to, čia susitinkame ir su kitais tėvais, sava kompanija. Ir vaikus paraginame pakovoti, ir gerai praleidžiame laiką“,- tvirtina T. Zimantas.
Tekstą parengė Ieva Dirmaitė.