Nuo neatmenamų laikų taisyklės „Kas pasėjo, tas ir pjauna“ žemdirbiai laikosi. Bet ne verslininkas ir politikas Petras Aleksas Virkštis. Jis pasiuntė kombainus kulti kaimyno miežių, kai tuo metu degė šio daržinė.
„Man taip reikia“
Netoli Linkuvos, Butėnų kaime (Pakruojo rajonas) ūkininkaujantys Edita ir Virginijus Samavičiai neteko dalies savo sėtų miežių derliaus, nes juos nukūlė verslininkas, stambus žemvaldys ir rajono Tarybos narys Petras Aleksas Virkštis.
Socialdemokratas P. A. Virkštis kombainus į savo žemių kaimynystėje esančius Samavičių miežius pasiuntė tuo metu, kai šie netoliese plušėjo gesindami užsiliepsnojusią daržinę.
Nors nuo degusios daržinės Samavičių miežiai – už kelių šimtų metrų ir kaip ant delno, gaisro sukrėsti žmonės nepastebėjo, kad politiko lauką kūlę kombainai suka ir į greta jų esantį sklypą.
Atsitokėjusi po gaisro E. Samavičienė paskambino P. A. Virkščiui ir paklausė, kodėl jis nukūlė dalį jų miežių.
„Man taip reikia“, – atkirtęs politikas ir daugiau į kalbas su savo sklypo kaimyne nesileidęs.
Moteris kreipėsi į policiją.
Vietoje pažado – grasinimas?
Policijos pareigūnas, apžiūrėjęs vieną šalia kitos esančias politiko ir Samavičių šeimos ūkio valdas, nuvažiavo aiškintis pas P.Virkštį.
E. Samavičienė netrukus sulaukė pareigūno telefono skambučio: ar ši rašysianti policijai pareiškimą dėl padarytos žalos, jei P. A. Virkštis atsiskaitys, atlygins nuostolius?
„Žinoma, kad tada nerašysiu. Bet jei atlygins. Žmonės, juk esame, turėtume tartis“, – E. Samavičienė prisimena pasakiusi policininkui.
Moters teigimu, politikas perėmė iš pareigūno telefoną ir pažadėjo jai kitą dieną atlyginti nuostolį.
Tačiau kitą dieną E.Samavičienei vėl paskambino politikas ir piktai papriekaištavo, kam ši kvietėsi policiją.
„Ir dar pagrasino: „O aš tau iškviesiu komisiją. Kad dirbi svetimą žemę sumokėsi 2000 litų baudą“, – bauginimą baudomis vietoje pažadėtojo atlygio už nukultus miežius beveik 17 arų plote prisimena E. Samavičienė.
„Ambicijos būna aukščiau“
„Aš sakiau, nuvešiu tuos grūdus, paskaičiuosime derlingumą“, – apie vis dar neištesėtą pažadą redakcijai prisipažino P. A. Virkštis.
„Tą žemės sklypą nuomojame iš žmogaus, – apie savo ir Samavičių pasėlių plotų ribas ir dėl jų kilusį konfliktą aiškino politikas. – Įtariau, kad jos nėra tikslios. Išsikviečiau matininkus ir paaiškėjo, kad tam nuomojamam plotui trūksta apie 18–19 arų“.
Politikas įsitikinęs, kad Samavičiai buvo užsėję žemę, kuri jiems nepriklauso.
„Jei kreiptumėmės į teismą, būtų svetimos žemės užgrobimas“, – redakcijai tvirtino Tarybos narys, nusprendęs teisingumą vykdyti pats, kaimynų nė neįspėjęs.
„Ambicijos kartais būna aukščiau“, – sakė Tarybos narys paklaustas, kodėl pasėlių šeimininkų neįspėjo apie savo ketinimus.
Kūlė „niekieno“ žemėje
E. Samavičienė tvirtina, kad tik kilus konfliktui su P. A.Virkščiu ji išgirdo, jog politikas nukūlė miežius ne jos, o „niekieno“ žemėje.
„Man vienas žemėtvarkininkas pasakė, kad tas 17 arų plotelis yra valstybinė žemė ir dabar niekam nepriklauso. Bet mes tą žemę dirbome kaip ir visą lauką, deklaravome pasėlius ir mokėjome mokesčius. Net keista, kad tas lopinėlis dabar „niekieno“, – stebėjosi moteris.
„Kaime visada taip būdavo: kas pasėja tas, ir pjauna, o po to, jei reikia, tikslina sklypų ribas, – apie įprastą kaimiečiams tvarką kalbėjo moteris. – Bet čia juk ne miežiai svarbiau, o žmogiškumas. Gal tokia taisyklė tinka tik mažažemiams?“ – apmaudo neslėpė nuo gaisro nukentėjusi ir politiko įskaudinta moteris.
Prestižinis sklypas – prie dvaro
Socialdemokratas P. A. Virkštis išgarsėjo šių metų pradžioje, kai rajono Tarybai pateikė tvirtinti detalųjį sklypo planą dėl planuojamos sodybos statybų prie pat Pakruojo dvaro teritorijos.
Tuomet paaiškėjo, kad jis ir dar keli įtakingi rajono partiniai čia pigiai supirko žemes ir ketina statyti namus. (Apie tai „Šiaulių kraštas“ rašė 2012-03-27, „Partinė grietinėlė kuriasi prie dvaro“ )
Žinia apie tai sukėlė visuomenės pasipiktinimą: kodėl unikali dvaro sodyba ir Kruojos užtvanka, rekonstruojamos Europos Sąjungos milijonais, bus apjuosta turtingųjų kvartalu?
Žmonės rinko parašus, kreipėsi pagalbos ir į Seimo narį, P. A. Virkščio bendrapartietį Joną Juozapaitį, prašydami stabdyti statybas ir apginti dvaro prieigas nuo turtuolių gūžtų.
Tačiau seimūnas tesugebėjo išsiaiškinti, kad statybos esančios teisėtos, nes jos čia buvo numatytos dar sovietiniais laikais, o vėliau „perkeltos“ ir į Pakruojo rajono bendrąjį planą.
Už tokį planą ir statybas prie dvaro Taryboje balsavo valdančioji dauguma. Tuomet įtakingi partiniai netruko supirkti buvusių žemdirbių sklypus, o P. A. Virkštis tapo vienu iš prestižinių sklypų prie dvaro savininku.
Janina VANSAUKSIENĖ