Pastaruoju metu žiniasklaida dažnai informuoja visuomenę apie žaibiškas vagystes iš juvelyrinių dirbinių ir kailių salonų, prabangių prekių ir elektrotechnikos įrenginių parduotuvių. Mažiau kalbama apie pavienes privačių namų arba butų vagystes, tačiau vyriausiojo policijos komisariato skelbiami duomenys teigia ką kitą – vien per šiuos metus sostinėje užregistruotos 339 vagystės iš privačių namų ir butų. Kokiu paros metu ilgapirščiai darbuojasi, kaip pasirenka taikinį, o gal iš pradžių būsto šeimininkai būna sekami?
Draudimo bendrovės „BTA Draudimas“ Turto draudimo specialistė Dalia Strazdienė sako, kad „yra keletas kategorijų vagysčių – prabangius, gerai ir turtingai įrengtus namus vagys nusižiūri iš anksto, kruopščiai rengiasi, o šeimininkus nuo plėšikų išgelbsti tik greit atvykusi apsaugos tarnyba, policija ar atidūs kaimynai. Kita kategorija – vagystės iš naujai pastatytų namų ar butų kvartalų, kur žmonės tik neseniai įsikūrė, kaimynai nepažįsta vieni kitų ir daiktai yra išnešami vos ne viešai ir visiškai nesislapstant. Ir, be abejo, greitos vagystės, kai greitai, dažniausiai vidury dienos, įsibraunama į namus ir išnešami vertingiausi daiktai“.
Specialistė gyventojams, kurie išvyksta, pavyzdžiui, atostogauti, pataria būtinai informuoti kaimynus ir paprašyti prižiūrėti paliktus namus: ne tik ištuštinti pašto dėžutes, bet ir nukabinėti nuo durų rankenų reklamas, kurios, pasirodo, gali būti geras masalas ilgapirščiams. „Efektyvus būdas gali būti ir apsaugos tarnybos samdymas tik tam laikotarpiui, nes paprastai draudimo bendrovės nedraudžia būsto kilnojamo turto ne nuolat gyvenamose pastatuose ar vien tik atostogų metu. Tačiau jeigu namų turtas yra apdraustas standartiškai vienerių metų laikotarpiui, draudimo apsauga galioja ir šeimininkams išvykus atostogauti. Tokiu atveju patirti nuostoliai dėl trečiųjų asmenų tyčinės veikos, įskaitant vagystę su įsilaužimu, būtų atlyginti“, - pasakojo D.Strazdienė.
Dažnai mėgstame sakyti: „Mano namai – mano tvirtovė“, tačiau ši patarlė neturės realaus pagrindo, jei patys nepasirūpinsime savo turto saugumu. Žinoma, ne kiekvienas gali įsirengti apsaugos signalizaciją, bet sutvirtinti langus ir balkono duris papildomomis sklendėmis, į duris įdėti patikimą užraktą gali kiekvienas buto savininkas. Pirmų aukštų gyventojai ant langų klijuoja plėveles, kurios nors ir skilus stiklui, į vidų patekti neleidžia. Svarbiausia nepalikinėti brangių daiktų ant palangių, draugauti su kaimynais ir tada nė vienos atostogos netaps galvos skausmu.