Vilniuje įsikūrusio Viduržemio jūros regiono virtuvės restorano „Vapiano“ virtuvės vadovas Tomas Pipiras, kuriam jau yra tekę ruošti bent 50 skirtingų pastos variantų, pastebi, kad lietuviai vis dažniau išmėgina jiems neįprastas makaronų rūšis: įvairius vamzdelinius, figūrinius, spiralinius. Ieškantys gurmaniškų potyrių, dėl makaronų pasirinkimo ir jų derinimo su tam tikru padažu nevengia pasitarti su žinovais. Tačiau spagečiai vis dar išlieka lietuvių skonio favoritais.
Tuo tarpu retas kuris yra nusiteikęs smarkiai eksperimentuoti su itališkais padažais. Anot T. Pipiro, lietuviai nelabai linkę išragauti daugybės skonių. Jie renkasi tai, kas populiaru, išbandyta ir jau atpažįstama. Kaip pastebi „Vapiano“ virtuvės vadovas, pas mus populiariausi įvairūs grietinėlės padažai. Kalbant apie priedus – dažnas mėgaujasi aitriosios paprikos prieskoniu arba yra linkęs pagardinti savo patiekalą papildomu česnakinio aliejaus šlakeliu.
Pristatome labiausiai lietuvių pamėgtų padažų penketuką:
„Carbonara“. Į pagrindinę šio padažo sudėtį įeina šoninės gabalėliai, parmezano sūris, grietinėlė bei kiaušinio trynys, įmaišomas į ką tik išvirusius makaronus ir suteikiantis„šilkinį“ pojūtį gomuriui.
„Crema di pollo“. Jau pavadinimas išduoda, kad į šio padažo sudėtį būtinai įeina grietinėlė ir vištienos gabalėliai. Dažniausiai patiekalui naudojama vištos krūtinėlės išpjova.
„Bolognese“. Tai kelių amžių senumo receptas iš Bolonijos, iki šių laikų garsinantis šio miesto vardą visame pasaulyje. Tai sotus mėsos padažas, pagardinamas svogūnais, morkomis ir pomidorais.
„Pollo piccante“. Gaivaus ir saldžiarūgščio skonio padažas, primenantis tailandietiškos virtuvės skonio tradicijas. Į jo sudėtį patenka vištiena, „pak choi“ kopūstai, o egzotinio skonio atspalvių suteikia apelsinų ir aitriųjų paprikų derinys.
„Scampi e spinaci“. Dar vienas lietuvių pamėgtas itališkos pastos padažas, kurio pagrindiniai ingredientai yra grietinėlė, karališkosios krevetės, špinatai ir žaliasis bazilikų padažas – „pesto“.