Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Neraštingi žmonės išmoksta (kaip vaikai) keleta kalbų nuolat jas nadojant artimiausioje aplinkoje. Tai nereiškia kad kalbų žodynai buvo didesni nei nei butiniai poreikiai. Ši reiškinį ir dabar galima pastebėti keliaujant tankiai turistų lankomais maršrutis pv. Afrikoje, o taip pat dorai įvertinus savo kalbų žinias.
Tik smalsiam gali iškilti toks klausimas. Tolygu - kaip susikalbėjo iš Romos atsiųsti valdovai, legionų karininkai su vietiniais Š. Afrikos berberais, Palestinos gyventojais, Albiono keltais, pagaliau - Galijos Oberiksais, Osteriksais? Legionų eiliniai buvo samdomi iš vietinių. Susikalbėjo. Iš visų imperijos provincijų plūdo į "svajonių sostinę" - Romos miestą. Aišku viena - žmonės buvo tolerantiški. Iki pat dvidešimto amžiaus pradžios nacionalizmo subujojimo.
Mažytė pataisėlė: valstybinės kalbos LDK neturėjo - ne to laikmečio sąvoka. Ta tamstos minima kalba istoriografijoje (bent Lietuvos) taip ir įvardijama - "kanceliarinė slavų kalba", t.y. oficialių raštų kalba. Tą pačią funkciją likusioje Europoje atliko lotynų kalba. Bet abejotina ar tai buvo LDK lingua franca - kažin ar ja kas nors šnekėjo - čia su tamsta sutinku.
Juliau - nepyk, bet tu debilas. Nueik į biblioteką, pasiskaityk Martyno Mažvydo Katekizmą - nebenusišnekėsi taip.
pliekėsi slavai broliai tarpusavy, gražu buvo pažiūrėt
brazauskas teisus. Toji "lietuvių kalba" buvo padaryta 19 am. pabaigoje, o visuomenėje įdiegta Vilniaus komunistų valdymo metu, LTSR laikotarpiu.
Nieko nereikia "įtarti". Tuo metu Lietuvos valstybinė kalba buvo bažnytinė slavų kalba su vakarų rusų (gudų - ukrainiečių) ir pačios lietuvių kalbos priemaišomis. Būtent ja buvo surašomi ir kariški įsakymai, ją mokėjo (žodžiu ir raštu)karvedžiai ir dalinių vadai.
Tačiau kareivių masė buvo beraštė, ir ją sudarė tikrai ne poliglotai. Tad su jais buvo bendraujama (ir žodinės komandos jiems skelbiamos)jiems suprantamomis kalbomis - lietuvių, jau minėta gudų - ukrainiečių, totorių (tuo metu Lietuvos totoriai dar kalbėjo savo kalba) ir vokiečių (ja kalbėjo dauguma svetimšalių samdinių).
Kitaip sakant, tuometinės Lietuvos kariuomenės etnolingvistinė situacija buvo tokia pat, kaip ir visos valstybės.
Ponas Brazauskai labai prasom nenervinti savo ir taip negausiu skaitytoju tomis uzgozianciomis tekstus reklamomis. Tai nepagarbu.

O mirties paskaiciavimo data taip pat patariu ismesti. Tai sarlatunu sugalvotas mirties itaigos budas. Ir tai neteikia rimtam laikrasciui garbes. Pazinojau zmoniu, kurie mire po burtininku idiegtu mirties pranasysciu, nes tam idejiskai uzsiprogramavo. Kiekvienas gauna tai, kuo tiki. Nenuvertinkit tikejimo reiksmes. Kur kas idomiau butu paskaityti vakarykscia Obamos kalba, jei ka:)
Visi isvardinti pletiniai (extensions) yra nemokami kaip ir pati Firefox narsykle. Esminis Firefox narsykles privalumas -- galimybe isidiegti papildomas nemokamas funkcijas pagal poreikius.
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų