• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kodėl moterims sunku iššifruoti žemėlapius, o vyrai nepastebi daiktų, gulinčių priešais jų nosį? Atsakymą žino mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jų, tai lemia skirtingi abiejų lyčių vaidmenys evoliucijos eigoje.

Jau nuo neatmenamų laikų egzistavo darbų pasidalijimas: vyrai eidavo į medžioklę, todėl išlavino orientavimosi erdvėje įgūdžius, tuo tarpu moterys rinkdavo maistą, todėl išmoko greitai pastebėti netoliese esančius vaisius, uogas ar riešutus.

REKLAMA

Ši teorija buvo iškelta įvertinus tyrimus, kurių metų stebėta, kaip moterys ir vyrai suvokia meno kūrinius.

Mokslininkai nustatė, kad už erdvės suvokimą atsakinga smegenų sritis, vadinama parietaline skiltimi, tiek vyrams, tiek moterims suaktyvėja tuo metu, kai jie grožisi paveikslais ar fotografijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau yra vienas skirtumas:  moterims neuronai suaktyvėja abiejuose smegenų pusrutuliuose, tuo tarpu vyrams - tik dešiniajame pusrutulyje. Kairysis smegenų pusrutulis yra atsakingas už arti esančių objektų suvokimą, o dešinysis - už koordinaciją.

Kalifornijos universiteto mokslininkas Francisco Ayala mano, kad tokie skirtumai atsirado ankstyvojoje modernaus žmogaus evoliucijos stadijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medžioklėje, kuri tradiciškai laikoma vyrų užsiėmimu, reikėjo geros orientacijos erdvėje, kad būtų galima susekti ir sumedžioti laimikį. Tuo tarpu moterys labiau lavino gebėjimą pamatyti arti esančius daiktus, nes jos buvo atsakingos už vaisių, uogų, šaknelių rinkimą.

Dėl šios priežasties moterys geriau nei vyrai pastebi aplink jas esančius daiktus, net ir tuos, kurie atrodo visai nereikšmingi, o vyrai pralenkia moteris savo navigaciniais sugebėjimais. Jie greičiau įvertina atstumą ir tam tikro taško vietą koordinačių sistemoje, o moterys įsimena konkrečius vietovės orientyrus bei santykinę kryptį, pavyzdžiui, „į kairę nuo..“ ar „į dešinę ties...“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų