Prieš kelias dienas su 37-eriais metais jaunesne moterimi susituokęs Nepriklausomybės akto signataras, Lietuvos socialdemokratų partijos garbės pirmininkas 83-ejų Aloyzas Sakalas – tikrai ne vienintelis pasaulyje vyras, nepabūgęs tokio didelio amžiaus skirtumo. Ir laisvai samodoma žurnalistė Daiva Norkienė, dabar jau Sakalė – ne vienintelė moteris, ištekėjusi į tėvus ar net senelius tinkančio garsaus vyro. Ne išskirtiniai ir kitų garsių Lietuvos vyrų, vedusių į dukras tinkančias moteris. Taip yra visame pasaulyje. Tik vienur poros tuoktis nusprendžia pačios, o kitur tai lemia per ilgus amžius susiklosčiusios tradicijos.
Tad kas skatina tuoktis žmones, kurių amžiaus skirtumas skaičiuojamas toli gražu ne keliais ar keliolika, o keliomis dešimtimis metų?
Solidus amžius – ne kliūtis
Prieš šiek tiek daugiau negu dvejis metus pasaulį apskriejo intriguojanti žinia – „Mis Ukraina“ Oleksandra Nikolayenko-Ruffin 2012-aisiais pagimdė savo tuomet 76 metų vyrui antrą vaiką. Pirmasis bendras gražuolės ir amerikiečių milijardieriaus Phil'o Ruffin'o kūdikis dienos šviesą išvydo dviem metais anksčiau.
„Mis Ukraina“ titulą būdama 18-os iškovojusi mergina, už milijardieriaus ištekėjo būdama 26-erių, praėjus trejiems metams nuo pažinties. 46 metais už ją vyresniam jaunikiui, kuris ne kartą buvo įtrauktas į „Forbes“ turtingiausių žmonių sąrašus, tuo metu buvo 72-eji, o jo turtas buvo vertinamas daugiau kaip 2 mlrd. 100 mln. JAV dolerių.
Tuo metu buvo rašoma, kad porą supažindino „Mis Visata“ konkurso sumanytojas Donaldas Trump'as, pats su mergina susipažinęs, kai ji dalyvavo pasauliniuose grožio konkursuose. Pasakojama, kad per vestuvių ceremoniją jis esą pasakęs: „Kai pirmąsyk pamačiau Oleksandrą iš karto supratau, kad ji Philui patiks. Ruffinas seniai manęs prašė supažindinti su mergina, kurios akys būtų lyg deivės“.
Galima kiek nori svarstyti, ar šias ir kitas panašias poras sieja šilti jausmai, ar garbūs vyrai paprasčiausiai norėjo greta savęs matyti gerokai jeunesnę moterį, o pastarosioms įspūdį padarė vieno turtai, o kito gyvenimiška patirtis, tačiau galėjo būti ir vienaip, ir kitaip. Apie tai portalo balsas.lt žurnalistams sakė individualiosios psichologijos analitikas, seksologas Viktoras Šapurovas.
Lemti gali ir jausmai, ir išskaičiavimas
„Žmonės skirtingi, todėl ir jų interesai skiriasi. Motyvai gal ibūti labai įvairiūs. Kai kurios moterys nori ištekėti už gerokai vyresnio vyro dėl tam tikros jo turimos nuosavybės, turto. Kai kada taip ir atsitinka, kad pasirinkimą lemia ne jausmai, o išskaičiavimas. Tačiau gali būti ir nuoširdi meilė, nors vyras, tarkime, į senelius tinka“, – sako analitikas.
Pašnekovo teigimu, tartis, ar verta tuoktis, kai amžiaus skirtumas itin didelis, pas specialistus ateina nedaug žmonių. „Labai nedaug ateina tartis, žmonės daro taip, kaip jie patys nori. Nesitardami. Tačiau buvo vienas kitas atvejis, kai prieš tuokdamiesi kreipėsi konsultacijos“, – sako jis.
V. Šapurovo teigimu, tiuoktis skirtingo amžiaus žmones gali paskatinti r kiti motyvai. „Pavyzdžiui, studentės ir profesoriaus meilė, garsaus aktoriaus ir susižavėjusios juo kone 40 metų jaunesnės gerbėjos meilė. Ji jį dievina, džiaugiasi jam padėdama, nes jaučiasi esanti greta šviesulio. Ir gali patirti labai didelį moralinį pasitenkinimą. Galima vadinti tai kito žmogaus idealizavimu, bet jų jausmai būna nuoširdūs. Ir jie tai suvokia kaip meilę. Jie patenkinti, ir net atžalų susilaukia“, – aiškina jis.
Garsus seksologas neatmeta, kad nemažai lemia būtent intymaus bendarvimo aspektai. „Bendraamžių ar panašaus amžiaus vyrų ir moterų intymūs poreikiai gana ženkliai skiriasi. Tačiau yra „atitikimo žirklės“ – vyresnio vyro sekso poreikiai geriau sutampa su jaunos moters sekso poreikiais. Kuo jaunesnė moteris, tuo svarbesnis jai dėmesys, o vyresnio amžiaus vyrai, skirtingai nuo jaunesnių, kurių elgesyje daugiau skubotumo, rūpinimosi savimi, patys jaučia didesnį glamonių poreikį, daugiau dėmesio skiria moters kūnui“, – aiškina seksologas, pabrėždamas, kad tas pats vyras, pasiekęs brandesnį amžių, pasitenkinimo apogėjų pasiekia per ilgesnį laiką negu jaunystėje, todėl meilės žaidimais su moterimi gali užsiimti ilgiau. Todėl vyresnio amžiaus vyro ir jaunesnio amžiaus moters poreikiai intymiai bendraujant yra panašesni negu bendraamžių.
„Tarkime, 50-metis ar 60-metis vyras gali būti taip „šokiruotas“ jaunos moters dėmesio, kad nepajėgs ištrūkti iš jos glėbio. Moteris, nusižiūrėjusi vyrą, sužavi jį seksualiai, kadangi vyras daug labiau priklausomas nuo sekso. Tačiau po vestuvių, kai užsibrėžtas tikslas už jo ištekėti, pasiektas, viskas pasibaigia ir iš tų fantazijų nieko nelkieka“, – pastebi garsus seksologas.
Tačiau V. Šapurovas pabrėžia, kad konkrečios ribos, kada skirtingo amžiaus partnerių interesai jau vėl ima nesutapti, nes vienas iš jų paprasčiausiai nebegalės lytiškai patenkinti kito, nubrėžti negalima. „Nors vyrų seksualinis pajėgumas senstant tikrai ženkliai mažėja, kai kurie iš jų gali mylėtis ir iki 90 metų“, – pastebi jis.
Kodėl vyrai „pameta protą“?
Kas nutinka vyrams, kad jie dėl jaunų merginų elgiasi tarsi protą pametę? Juk jei sugebėjo uždirbti milijonus ar nuveikti didelius darbus kitose srityse, jie tikrai nėra kvaili, kad jiems taip paprasta būtų apsukti galvą?, teiravosi balsas.lt žurnalistai.
„Žmonės nuo seno pastebi, kad 50-mečius traukia prie 18-mečių. Tai vyras prieš saulėlydį. Jis gali jaustis tarsi kažko neįgyvendinęs, nepasiekęs ko norėjo, neturėjęs drąsos ką nors patirti, įgyvendinti savo fantazijas. Tuomet tai jam tarsi paskutinis šansas patirti naujų emocijų. Vyras – tai nuotykių ieškotojas, ir ryšį su jauna moterimi jis priima kaip paskutinę galimybę – tai nutolstančios jaunystės paskutinieji atodūsiai: aš dar galiu!“
Vyresnių ir jaunesnių ieško abi pusės
Pasak V. Šapurovo, klaidinga būtų manyti, kad vyresnių partnerių ieško tik moterys, o jaunesnių – tik vyrai. „Tenka matyti ir tokių atvejų, kai būna priešingai. Ir nedrįsčiau pasakyti, kokių atvejų būna daugiau. Nors dažnai aplinkinių nuostabą sukelia faktas, kai gana jaunas vyras būna su gerokai vyresne moterimi, tačiau tokių atvejų yra tikrai nemažai“, – sako jis.
Garsus seksologas sako nesiryžtantis pasakyti, ar daugiau yra tokių porų, kurias nepaisant didelio amžiaus skirtumo, būti kartu skatina meilė, ar tokių, kurių santuoka pagrįsta išskaičiavimais. Tačiau daugeliu atvejų, anot jo, galima atpažinti ar bent įžvelgti, kas sieja vieną ar kitą porą.
„Manau, kad materialaus intereso siekimą galima įtarti tuomet, kai gerokai skiriasi poros narių turtinė padėtis. Jei ji mažai skiriasi – koks gali būti išskaičiavimas? Nebent sujungti du verslus? Kartais ir taip gali atsitikti“, – neatmeta specialistas.
Vaikai eina tėvų pėdomis
„Gerontofilija arba potraukis prie vyresnio amžiaus seksualinių partnerių, patologijos lygį pasiekia tada, kai žmogus dažnai keičia partnerius, tačiau jie būtinai turi būti gerokai vyresni. Tai ne prisirišimas prie vieno, gerokai vyresnio partnerio, tai būtent lytinis potraukis prie gerokai vyresnių priešingos lyties asmenų“, – aiškina V. Šapurovas.
Tačiau sąvoką „gerokai vyresnis“ žmonės supranra skirtingai, sako jis: „Yra moterų, kurios vieneriais metais vyresnį vyrą laiko vos ne seniu, jau nekalbant apie vyresnį keleriais ar keliolika metų. Bet yra ir tokių, kurioms gerokai vyresnis vyras labai tinka. Tai sietina su vaikystės patyrimu. Jei tarp tėvų buvo didelis metų skirtumas, tačiau pora buvo sėkminga, tai labai tikėtina, kad ir vaikai norės kurti santykius su gerokai jaunesniu ar vyresniu partneriu – jie matė tokį pavyzdį, taip išmoko gyventi ir to siekia“.
Santuokas lemia kultūrinės tradicijos
Vis dėlto itin skirtingo amžiaus žmonių santuoka pasak V. Šapurovo neturėtų pernelyg stebinti. „Tai nėra naujas reiškinys. Tarkime XIX a. Europoje labai mažai buvo porų, kurios susijungdavo pačios. Dažniausiai tėvai ar giminaičiai sutardavo dėl santuokos. Ir kai kada vienas iš sutuoktinių būdavo gerokai vyresnis už kitą. Paprastai vyresnis būdavo vyras. Kai kuriose šalyse taip yra ir dabar. Tai kultūrinė tradicija, ir labai retai jaunieji sprendžia, su kuo jei nori kurti šeimą“, – primena jis.