Turizmas – viena iš didžiausių pasaulio industrijų. „Times.com“ klausia, kas nutiktų, jei pasaulio gyventojai liktų namie?
Įprastą savaitgalio dieną Beijingo Šilko gatvės turgus pilnas žmonių. Prekeiviai gaudo žioplus turistus, rikšų vairuotojai kursuoja iš turgaus į viešbučius, sustodami išsikeisti surinktų įvairių pasaulio valiutų kupiūrų. Pastaruoju metu turistų srautas sparčiai menksta. „Aš nemačiau nei vieno turistų autobuso šįryt“, - nustebęs tvirtinta Lao Qian, 49 metų rikšos vairuotojas, besiskundžiantis, jog nuo vakar dienos turėjo tik tris klientus.
Tokį patį išgąstį jaučia tūkstančiai žmonių nuo Tanzanijos iki Kinijos.
Pasaulio ekonomikos nuosmukis itin palietė vargingas šalis, daugelis kurių gyvena iš turizmo. Tad joms reikia tavo pagalbos.
Sunku kaltinti žmones, kurie nusprendžiau sutaupyti atostogų sąskaita. Kuomet tave gali atleisti, arba baiminiesi neišsimokėsiantis paskolos – kas gali galvoti apie atostogas? Tačiau, jei galimybės leidžia – reikėtų apsvarstyti kelionės galimybę. Keliavimas dabar abipusiai naudingas užsiėmimas – padėsiantis užmiršti nerimą, ir, galbūt, kažkam išmaitinti savo šeimą.
Pažvelkime į skaičius:
Turizmo industrijos metinės pajamos sudaro 9,4 proc. pasaulio pajamų. Šiame sektoriuje dirba 7,6 proc. visų darbininkų. Pasaulio kelionių ir turizmo tarybos duomenimis, šiemet turizmo industrija mažės 3,5 procentais, o 2011-aisiais darbus praras 10 mln. šio sektoriaus darbuotojų.
Sparčiai augęs turizmo sektorius dabar stoja sparčiau nei po SARS protrūkio Azijoje ar rugsėjo 11-osios įvykių.
Kinija, aplenkusi Italiją ir tapusi ketvirtąja pasaulyje labiausiai lankoma šalimi, paskelbė, jog turizmo srautas 2008-aisias sumažėjo 7 proc., o pajamos, gaunamos iš turistų – 15 proc. Ispanijoje, vasarį turistų srautas nuslūgo 16 proc. Prancūzijos polinezijoje – 30 proc. Barabadose ir Anitgvoje – 20 proc.
Ką reiškia tokie skaičiai regionams, visiškai priklausomiems nuo turizmo, kaip pav. Ispanijos Balearų salos? Vyriausybės stengiasi pritraukti daugiau turistų ir investuoja milžiniškus pinigus - „Mes kaip kare“ tvirtina Italijos pareigūnai.
Kodėl? Kovai su krize reikalingos darbo vietos. Prie kurių kūrimo prisideda turistai.
Tačiau keliauti gali paskatinti ne tik altruistiniai tikslai:
Kelionės dabar pigesnės nei bet kada anksčiau
Vis daugiau avialinijų konkuruoja dėl jūsų pinigų. Pridėkite augantį jų skaičių prie ekonominės krizės efekto ir rezultate turėsite neįtikėtinas kainas. Kelionė iš JAV į Kiniją su maistu, pirmos klasės viešbučiais, įėjimu į muziejus ir pan. Kainuoja 999 JAV dolerius. Prieš metus tokių kainų niekas nebūtų įsivaizdavęs.
Be to, pinga ne tik skrydžiai – kai kurios šalys daro viską, jog pritrauktų turistus. Kambodža, Malaizija, Tailandas ir Vietnamas sumažino vizos kainą.
Kai kurių Karibų salų kurortai kainas sumažino per pus. Kai kur kaip mokestį už paslaugas priima akcijas, kurių vertė skaičiuojama praėjusio spalio kainomis ir tikimasi juos parduoti kai rinka atsigaus. Nieko nepasakysi, įdomūs laikai...
Šalys, pavyzdžiui Islandija ir Pietų Korėja, anksčiau buvusios labai brangiomis dabar – tikras rojus mokantiems derėtis. Pietų Korėjoje, nuvertėjus vonui, turistų srautas išaugo 7 proc. Islandijos kronai kritus 40 proc. euro atžvilgiu ir 60 proc. JAV dolerio atžvilgiu, turistų laukiama išskėstomis rankomis – Islandijos avialinijos planuoja atidaryti naujus maršrutus į kai kuriuos Europos miestus. Britanijos kelionių operatoriai ragina britus likti namuose. Netgi Kinijos valdžia pradėjo dalinti talonus vietinėms kelionėms.
Dėl krentančio valiutos kurso Egiptas ir Turkija taip pat tampa patrauklesnėmis poilsio vietomis.
Tad kokia išvada: jei galite sau leisti, keliauti būtina – pirma tai padeda pabėgti nuo nerimo, antra – taip jūs asmeniškai prisidedate prie kovos su recesija, trečia – tokių kainų, kokios yra dabar, ekonomikai atsigavus jau nebematysime.