Gausų rudeninį knygų derlių šiemet skaitytojams pasiūlys leidykla „Tyto alba“. Keli debiutai, keli meno albumai, daugybė naujų knygų, tikrai rasiančių kelią į skaitančių namus – taip keliais žodžiais galima apibūdinti naują leidyklos sezoną.
„Pristatome ne visas, o gal tik trečdalį iki Naujų metų ir iki pavasario pasirodysiančių knygų, – sakė leidyklos direktorė Lolita Varanavičienė. – Norėjome paminėti tas, kurios šiomis dienomis vežamos į spaustuves arba iš jų.“
Poetai tiki: poezijos mėgėjų daugiau nei šimtas
Poeto Mariaus Buroko poezijos knygą „Užmaršties užkalbėjimai“ skaitytojai jau netrukus laikys rankose. Tiesa, paklaustas, kokie tie skaitytojai, M. Burokas ilgai galvojo. „Bandau įsivaizduoti panašaus amžiaus, smalsų, jauną, besidomintį literatūra, nepamiršusį lietuvių poezijos“, – sunkiai rinko žodžius poetas.
Nors dažniausiai poezijos knygos leidžiamos vos šimto – kito egzempliorių skaičiumi, M. Burokas vylėsi, jog per visą Lietuvą ras daugiau nei šimtą tikrų poezijos gerbėjų.
Marius Burokas (ELTA)
Su poezijos knyga „Karavanų lopšinės“ debiutuos Ilzė Butkutė. Ji tikino, kad savo skaitytojo iš anksto neįsivaizduoja, nes, kad ir kaip tai būtų skausminga, rašo ne skaitytojams, o dėl to, kad malonus rašymo procesas. „Bet mano skaitytojai mane visada maloniai nustebina, – tikino I. Butkutė, apie popierinę knygą pagalvojusi tuomet, kai keliaujant su kitais poetais žmonės ėmė klausinėti, kad pasirodysianti jos knyga. – Tada supratau, kad to reikia.“
Ilzė Butkutė (ELTA)
M. Jonučio knygos – ne visada tik vaikams
Dailininkas Marius Jonutis kartu su leidykla „Tyto alba“ skaitytojams paruošė knygą „Slibinas Jurgis ir kitos istorijos“. Tiesa, kokio amžiaus skaitantiems skirta naujausia jo knyga, M. Jonutis nepasakė.
„Nežinau kodėl, bet mano knygas visada deda prie vaikų literatūros. Čia beviltiškas reikalas“, – rimtu veidu guodėsi jis. „Paveikslus irgi deda ten pat“, – pridūrė į leidyklos rudens-žiemos sezono pristatymą kartu su dailininku atėjusi jo antroji pusė Nomeda Marčėnaitė. „Gal subręsiu kada nors, ką padarysi. Bet kažkaip nesinori“, – šyptelėjo dailininkas.
Marius Jonutis ir Nomeda Marčėnaitė (ELTA)
Knyga apie visam laikui išvykusius emigrantus
Su literatūriniu debiutu pasveikinti galima Aušrą Matulevičiūtę, kurios novelių romanas „Ilgesio kojos“ jau dabar kelia didelį susidomėjimą. „Potencialiai mano knygą galėtų skaityti pusė Lietuvos, nes čia kas antra šeima turi svetur išvykusį šeimos narį“, – šypsojosi moteris, pati septintus metus gyvenanti ne Lietuvoje, o Prancūzijoje.
Anot jos, „Ilgesio kojos“ yra pirmiausia apie tuos, kurie išvažiuoja ir negrįžta. „Tai knyga apie emigrantus, kurie atgal grįžta daugiausiai du-tris kartus per metus, – sakė rašytoja. Paklausta, ar pati ruošiasi grįžti, moteris pratarė: – Jei būčiau galvojusi, kad grįšiu į Lietuvą prieš porą metų, kai rašiau pirmas noveles, šios knygos nebūtų buvę.“
Aušra Matulevičiūtė (ELTA)
Mokslinis sapnų aiškinimas
Psichoanalitikas Raimundas Milašiūnas ir žurnalistė Inga Liutkevičienė pristato antrą savo bendro darbo vaisių – knygą „Sielos paslaptys“. „Man šią knygą buvo net įdomiau rašyti, mat didžiausias skyrius buvo apie sapnus, į kuriuos visi žiūri nevienodai. Vieni juos labai sureikšmina, kiti – visiškai nekreipia dėmesio“, – tvirtino žurnalistė.
Pasak R. Milašiūno, žmonės yra linkę užmiršti, kad be išorės turi dar vidų – pasąmonę. „Knyga skirta žmonėms, kurie nori suprasti, kas darosi viduje“, – sakė jis, pabrėžęs, kad sapnuoja visi žmonės, nors kai kurie to ir neprisimena.
„Sielos paslaptyse“ skaitytojai ras 18 sapnų ir profesionalių jų vertinimų, aiškinimų. „Yra labai daug tradicinio sapnų aiškinimo knygų, bet tokios, parengtos specialisto, dar nesu mačiusi“, – sakė I. Liutkevičienė.
Inga Liutkevičienė ir Raimundas Milašiūnas (ELTA)
Svaras: norėčiau, kad čia būtų mano literatūros mokytoja
Praėjusiais metais pristačiusi knygą mergaitėms, šiemet „Tyto alba“ siūlo perskaityti ir knygą berniukams, kurią parengė penki bendraautoriai – Linas Slušnys, Jonas Girskis, Paulius Jurkevičius, Algimantas Variakojis ir Gabrielius Liaudanskas-Svaras.
„Nepretenduoju į Rašytojų sąjungą, tačiau dabar rašydamas nieko neparašyčiau kitaip, nes nemelavau“, – sakė Svaras. Jis berniukų knygai rašė skyrių apie laisvalaikį. „Rašiau apie tai, koks pats buvau paauglys, kas gero ir kas blogo slypi laisvalaikyje, ką galima veikti. Bet galiu pasakyti, kad man teko nedėkingiausias skyrius“, – pasakojo atlikėjas.
Jis juokavo, kad pristatyme norėtų pamatyti savo buvusią literatūros mokytoją. „Aš jos per daug nepasiilgau, bet vis tiek norėčiau, kad ji čia būtų“, – juokėsi Svaras, išgirdęs kaip liaupsinama penkių autorių parašyta knyga.
Gabrielius Liaudanskas-Svaras (ELTA)
Finansų ekspertas Algimantas Variakojis knygai rengė skyrių apie pinigus, jame pasakojo, kaip reikia taupyti, kaip investuoti ir t.t. „Visus savo turėtus knygos egzempliorius jau išdovanojau draugams. Ir dovanojau ne sakydamas „Palauk, kol sūnus paaugs“, o siūliau paskaityti ir patiems“, – šypsojosi jis.
A. Variakojis prisipažino, kad jį ištiko šokas, kai sužinojo, jog turės parašyti skyrių 10-15 metų vaikams. „Rašiau taip, kaip pasakočiau savo vaikams. Be to, stimulu rašyti tapo ir pastebėjimas, kad, pavyzdžiui, mano vaikai dažnai labiau klauso kurio nors mano draugo nei manęs. Galbūt ir aš kažkuriem vaikams esu autoritetas, tai tai palengvins auklėjimą tėvams“, – sakė jis.
Jonas Girskis (ELTA)
Knyga apie Indiją
Žurnalistas ir keliautojas Martynas Starkus kartu su „Tyto alba“ šiemet pristato dar vieną knygą. Šįkart – apie Indiją. „Tikiuosi, kad žmonės, kurie negali keliauti, pakeliaus bent taip“, – sakė jis kalbėdamas apie savo knygą „Tuk tuk Indija“.
Knygą jam rašyti padėjo konsultantas indas, kurio sutuoktinė – lietuvė. „Knygos rašymas buvo smagi patirtis, o klausimai kartais būdavo labai juokingi, nes mes Indijoje susigyvenę su savo kasdienybe ir kartais nė nesusimąstome, kodėl elgiamės vienaip ar kitaip“, – pasakojo svečias.
M. Starkus pusiau juokais, pusiau rimtai sakė, kad knygos konsultantas pats rengiasi rašyti knygą pavadinimu „Lietuvos žentas“. „Kai aš klausausi jo pasakojimų apie tai, kiek kokiame kaime jis turi išgerti degtinės, kad būtų „vyras“... Patikėkit, tai tokios istorijos, kad mes labai smagiai galėsime pasijuokti patys iš savęs“, – juokėsi žurnalistas.
Martynas Starkus (ELTA)
V. Masalskis: teatras mirė
Staigmena teatro mėgėjams taps teatrologės Daivos Šabasevičienės parengta knyga apie aktorių, režisierių Valentiną Masalskį „Valentinas Masalskis: ieškant teatro“. „Apie knygą pradėjome kalbėti 2003 metais, tačiau per tą laiką Valentinas grįžo į teatrą, tapo režisieriumi ir pedagogu. Natūralu, kad turėjo keistis knygos struktūra“, – pasakojo teatrologė.
Daiva Šabasevičienė (ELTA)
„Kurdamas aš galvoju apie objektą, į kurį kreipiuosi, galvoju, kaip jį „apsėsti“ su prasme, kurią žinau. Šiandien teatras nesikreipia, jis mirė. Jis tapo linksmintoju“, – apgailestavo V. Masalskis.
Valentinas Masalskis (ELTA)
Meno albumai
Žiemos pradžioje „Tyto alba“ pristatys ir du didžiulis meno albumus: „Raimundas Sližys“ bei „Deginantis gyvenimo artumas. Elvyra Kairiūkštytė (1950 – 2006)“.
„Neguldyčiau galvos dėl 100 skaitytojų, kurie skaitytų meno albumus. Per visą Lietuvą gal tiek ir susirinktų, – sakė skulptorė Ksenija Jaroševaitė, prisidėjusi prie abiejų meno albumų leidimo. – Labai džiaugiuosi, kad sutikote leisti ir kad leidžiame albumus pačiu laiku, kol dar yra gyvų žmonių, kurie gali daug papasakoti.“
Ksenija Jaroševaitė (ELTA)
Meno albumuose bus publikuotos ne tik kūrinių reprodukcijos, bet ir daugybė aplinkinių atsiminimų, ištraukos iš menininkų dienoraščių.