Mokslininkai neseniai padarė išvadą, kad pagrindiniai vyrų ir moterų skirtumai, pasirodo, yra visai ne ten, kur jūs galvojote, o smegenyse.
Gegužės pradžioje vykusioje didelėje tarptautinėje konferencijoje žymiojo Harvordo universiteto prezidentas Lorensas Samersas išsireiškė maždaug taip: "Moterys gamtos moksluose ir matematikoje reikšmingesnių laimėjimų negali pasiekti ne dėl socialinės nelygybės, o dėl esminių genetinių vyro ir moters skirtumų". Supykusios damos-mokslininkės jo žodžius suprato tiesiogiai: "Mus laiko kvailėmis!" Ir demonstratyviai pasišalino iš salės. O visa moteriškoji mokslinė bendruomenė pakėlė tokį šurmulį, kad Samersui teko atsiprašinėti daug kartų.
Mokslininkas tikrai nenorėjo nieko įžeisti. Tiesiog jis ne visai vykusiai paskelbė naujausių tyrimų rezultatus, kurie liudija apie tai, jog vyrų ir moterų smegenys labai skiriasi.
Moterys galvoja "ne ta vieta"
Viename eksperimentų skirtinų lyčių savanoriai "vaikščiojo" kompiuterio sukurto virtualaus miesto gatvėmis. Kad nusigautų iki tam tikros vietos, vyrams reikėjo vidutiniškai 2 minučių ir 22 sekundžių, o moterims - 3 minučių ir 16 sekundžių. Kodėl jos taip atsiliko? Mokslininkų nuomone, esmė ne tame, kad moterų nervinės ląstelės lėčiau pasikeičia impulsais - šis trūkumas kompensuojasi didesniu kraujo patekimo į smegenis greičiu. Tiesiog moterys galvoja "ne ta vieta" - daugiausia smegenų dalimis, esančiomis kaktos srityje. O jos daugiau yra atsakingos už intuiciją, nei už logiką. Tuo tarpu vyrai, spręsdami bet kokią užduotį, pajungia visą savo "smegeninę" bei aktyviau įjungia zonas, apdorojančias regimąją informaciją.
Tai tik viena priežasčių, kodėl vyrai moteris laiko kvailėmis, o moterys vyrus - niekšais. Intuicija dažnai apgauna, tą parodė ir eksperimentas. Dėl emocijų gali kilti įvairiausios kvailystės. O šaltas vyrų analitinis protas realiame gyvenime tarpais tampa sąmoningų ir kruopščiai apgalvotų niekšybių šaltiniu.
Skiriasi smegenų struktūra
Stipriosios lyties smegenyse yra šešis kartus daugiau pilkosios medžiagos, užtat pas silpnąją - dešimt kartų daugiau baltosios. Tačiau būtent pilkosios nervinės ląstelės atsakingos už intelektą. Jos formuoja "analitinius centrus", o baltosios - tik neuronų ataugos, savotiški jungiamieji laidai, kurie įvairioms smegenų zonoms paskirsto užduotis.
Tai, kad vyrai skirtingai nei moterys, mąsto daugiau pilkosiomis, pačiomis "protingiausiomis" ląstelėmis, gegužės pabaigoje tomografo pagalba akivaizdžiai pademonstravo Kalifornijos universiteto psichologijos profesorius Ričardas Haeris. Nuotraukose aiškiai matyti, kas pas ką mąstymo procese "įsijungia". Tačiau net ir pilkosios ląstelės vyrams nepadeda iki galo suprasti moterų logikos. Nesupratimas tik sustiprina moterų ir vyrų užgaulių vienas kito vertinimų teisumą. Tačiau silpnoji lytis dažnai linkusi tai perdėti.
Ir dar tomografas parodė, kad moterų labiau išsivysčiusios už baimę ir pyktį, kitaip tariant - už isteriją, atsakingos smegenų dalys. Tiesa, vyrai taip pat gali reaguoti nesantūriai, grubiai. Kaip niekšai. Jiems juk gamta padovanojo labiau erdvines, priimančias ir apdorojančias jutimo organų signalus, zonas. Todėl vyrai taip dažnai skundžiasi, kad moterys "spaudžia jiems smegenis".
Neatitiko hormonai
Dar smegenis "spaudžia" lytiniai hormonai - jie taip pat skirtingi. Jų dėka stipriau yra išvystę moterų taip vadinamieji migdoliniai branduoliai, esantys prie smilkinio. Jie analizuoja emocinę informaciją, o tai reiškia, kad vyrai ir moterys skirtingai suvokia ir įsimena filmus, ypač ašaringąsias melodramas.
Dėl oksitocino ir serotonino - bendravimo hormono - pertekliaus moterys yra labai kalbios. Pavyzdžiui, jos telefonu kalba vidutiniškai apie 20 minučių, vyrai - tik 6.
Mokslininkai akcentuoja: žmogiškoji evoliucija sukūrė du skirtingus smegenų tipus, du skirtingus mąstymo būdus, dvi skirtingas elgesio manieras, kurios ne konkuruoja, o viena kitą papildo kaip dvi puselės. Tad tik tereikia surasti savąją.
Beje, vyrai artimesni beždžionėms nei silpnajai lyčiai!
Iššifravus genetinį žmogau kodą paaiškėjo, kad vyras ir šimpanzės patinas "panašūs" 98,4 proc. Jie skiriasi tik kokiais tai pora šimtų genų. Moterys - ne tiek panašios į beždžiones. Dar daugiau, genetinį vyro ir moters skirtumą sudaro 5 proc.! Vadinasi, vyrams lengviau susikalbėti su šimpanze nei su moterimi?
Tuo tarpu testas, kuriame dalyvavo daugiau kaip šimtas tūkstančių vokiečių, parodė: vyrų intelekto koeficientas (IQ) vidutiniškai aukštesnis - 119. Moterų - 113. Tačiau vyrams priklauso ir patys aukščiausi, ir patys žemiausi IQ, vadinasi, stiprioji lytis turi daugiau išminčių, bet daugiau tarp jų yra ir protiškai atsilikusių žmonių.
Kuo gi vyrai skiriasi nuo moterų?
RegėjimasKlausaPavydasAtsparumasPojūčiaiCharakteringos ligos
VyrasPaprastai vyrai geriau mato tolimesnius objektus. Tai protėvių, turėjusių pastebėti pavojų iš toli, dovana.
Skiria mažiau garsų, blogiau juos asocijuoja su šaltiniu.
Mokslininkai prie vyrų kūnų pritvirtinę daviklius pasiūlė jiems pafantazuoti tema "žmona lovoje su meilužiu". Pulsas padažnėjo, tarsi nuo trijų puodelių stiprios juodos kavos, prasidėjo didelis prakaitavimas, atsirado skausmo grimasos. Tačiau jų reakcija buvo visai rami, kai įsivaizdavo žmoną kažką mylinčią platoniška meile.
Vyrų oda storesnė, turi daugiau riebalinių liaukų ir todėl mažiau linkusi raukšlėtis. Mažiau keičiasi iš jų figūros, jiems lengviau kovoti su viršsvoriu. Vyrams greičiau užgyja žaizdos.
Vyrai kantriau ištveria skausmą, ypač viešumoje. Nereaguoja į jį emocionaliai - t. y. nepradeda inkšti. Juos geriau paveikia bet kokie nuskausminamieji preparatai.
Hipertoniniai galvos skausmai, šizofrenija, alkoholizmas, Parkinsono liga, radikulitas, kasos uždegimas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa, hemarojus.
Moteris
Geriau mato mažus ir arti esančius daiktus, tai išlikę nuo tų laikų, kai moterims reikėjo rinkti valgomąsias šakneles.
Gerai išsivysčiusi muzikinė klausa. Moterys dainuodamos arba niūniuodamos nukrypsta nuo reikiamo tono 6 kartus rečiau nei vyrai.
Ant moters kūno pritvirtinti davikliai rodo: damos, įsivaizduodamos romantinį nuotykį, labiau jaudinasi. "Šuolis į svetimą lovą" padažnėjusio pulso reakcijos neiššaukia.
Dauguma moterų stengiasi savo šansus su vyrais išlyginti kruopščiai prižiūrėdamos veido ir kūno odą. Jų imunitetas paprastai yra geresnis.
Moterys skausmą ištveria daug prasčiau. Jos nemėgsta kentėti. Moterų organai tarpusavyje labai intensyviai sąveikauja - skausmas vienoje vietoje gali padidinti arba iššaukti skausmą kitoje. Vyrus gelbstintys nuskausminamieji preparatai moterų dažnai neveikia.
Migrenos ir galvos skausmai, kylantys nuo persitempimo, tulžies pūslės uždegimai, kolitas, cistitas.
Testas: "Atspėkite kas yra kas"
Psichologas Sergejus Stepanovas siūlo išanalizuoti įvairias situacijas ir nustatyti jų dalyvių lytį.
1. Du žmonės išvynioja saldainį. Vienas iš kart dedasi saldainį sau į burną, o kitas truputėlį atsikanda, kad sužinotų, koks jo viduje įdaras. Kas atsikando?
2. Gretimame kambaryje miega sergantis vaikas. Vienas sutuoktinių sako: "Kodėl tu jaudiniesi, juk gydytojas pasakė - jis greitai pasveiks". Kas pastebėjo kito sutuoktinio susirūpinimą?
3. Vyras su žmona pietauja restorane. Vienas jų užsisakė daug egzotinių patiekalų. Kas iš jų gurmanas?
4. Vienas iš karto prašo tam tikro stiliaus drabužio, nurodydamas fasoną ir spalvą. O kitas sako, kad norėtų kažką nusipirkti, tačiau nevisai aiškiai žino, ko norėtų. Kas abejoja?
5. Atvykusi į nepažįstamą miestą pora pasiklydo. Vienas siūlo pasiklausti kelio praeivių, o kitas tvirtina, kad jie ir patys greitai suras reikalingą gatvę. Kas nenori klausti praeivių?
Atsakymai ir komentarai
1. Moteris. Jai domėjimasis detalėmis - įprastas reikalas. Vyrai šiuo požiūriu mažiau pedantiški.2. Vyras. Jis greičiau sugeba suprasti, kas dedasi moters viduje.3. Moteris. Joms visada, labiau nei vyrams, knieti išbandyti kažką nauja.4. Moteris. Įprastai ji apsisprendžia ką pirks tik parduotuvėje, o vyras, ko jam reikia, žino iš anksto.5. Vyras. Jis užtikrintas savo sugebėjimu orientuotis vietovėje ir net negali pagalvoti, kad galėtų pasiklysti. Moteris mažiau savimi pasitiki.
„Vakarų ekspresas“ (www.ve.lt)