• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vieni sako, kad Lietuvos darbo rinka šiuo metu yra perpildyta, kiti tvirtai laikosi priešingos nuomonės. Užimti atsilaisvinusią arba naujai sukurtą darbo poziciją pretenduoja daug žmonių, tačiau darbdaviams rasti tinkamą kandidatą – tampa tikru galvos skausmu.

REKLAMA
REKLAMA

Emigracija ir motyvacija

Įmonių, patiriančių sunkumų tiek išlaikyti esamus darbuotojus, tiek surasti naujų, buvo paprašyta įvardyti kylančių sunkumų priežastis.

REKLAMA

„Daugiausia įmonių atstovų (41 proc.) kaip pagrindinę darbuotojų išlaikymo ir paieškos sunkumų priežastį nurodė emigraciją. 28 proc. respondentų teigė, jog šį sunkumą lemia silpna potencialių darbuotojų motyvacija dirbti“, - rašoma detalioje ataskaitoje.

Tarp kitų priežasčių įmonių atstovai nurodė, kad potencialūs darbuotojai neturi darbo patirties (27 proc.), įmonė negali pasiūlyti darbo sąlygų, kurios tenkintų potencialius darbuotojus (19 proc.), Lietuvoje ruošiami tam tikros specializacijos ar kvalifikacijos darbuotojai neatitinka jiems keliamų reikalavimų (19 proc.) arba iš viso neruošiama tam tikros specializacijos ar kvalifikacijos darbuotojų (18 proc.).

REKLAMA
REKLAMA

Apie 10 proc. įmonių atstovų nurodė kitas problemos priežastis, tokias kaip konkurencija tarp įmonių dėl darbuotojų, sezoninis įmonės veiklos pobūdis, specifinė įmonės veiklos.

Sunkumai ieškant darbuotojų

Net 7 iš 10 įmonių atstovų teigė, kad patiria sunkumų ieškodami naujų darbuotojų. Pusė jų teigė, kad susirasti gerą darbuotoją yra labai sunku, kita pusė – tiesiog, jog sunku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik kas dešimtas įmonės atstovas teigė, jog kartais iškyla sunkumų susirasti naujų darbuotojų. O kas penktas tokių sunkumų teigė iš viso nepatyręs.

Vertinant pagal ekonominės veiklos rūšis, sunkiausia darbuotojų susirasti tekstilės ir tekstilės gaminių gamybos įmonėms. 89 proc. šia veiklos rūšimi užsiimančių įmonių nurodė susidūrusios su problemomis ieškant naujų darbuotojų.

REKLAMA

Taip pat panašių problemų su naujais darbuotojais turi statybos įmonės bei įmonės, užsiimančios baldų gamyba, metalų ir metalo gaminių įmonės, viešbučiai ir restoranai.

Atliekant tyrimą, buvo siekiama nustatyti, kiek vidutiniškai laiko įmonės sugaišta naujo darbuotojo paieškai ir atrankai. 47 proc. apklaustų įmonių atstovų teigė, jog naujo darbuotojo paieška užtrunka iki mėnesio, 31 proc. respondentų sugaišta 1–2 mėnesius, 16 proc. sugaišta iki 6 mėnesių, 4 proc. įmonių darbuotojų paieškai ir atrankai sugaišta pusę metų ir daugiau.

REKLAMA

Į Balsas.lt klausimus atsako bendrovės „Puntukas“ direktorius Vytautas Zimnickas:

Kodėl Lietuvos įmonėms yra sunku išlaikyti darbuotojus?

Pagrindinė priežastis yra žmonių noras kuo daugiau užsidirbti. Migracijos išbandymai masina darbuotojus. Nors toli gražu ne visiems pasiseka. Bet sėkmės istorijų netrūksta, o tas tik dar labiau verčia skeptiškiau žiūrėti į darbo galimybes Lietuvoje. Natūralu, kad kvalifikuota darbo jėga išvažiuoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbo užmokestis taip pat yra viena iš svarbesnių priežasčių, kodėl darbuotojai nusprendžia išeiti. Nuolat brangsta įvairios paslaugos, todėl žmonėms darosi sunku. Jie pradeda skaičiuoti biudžetą, kuriame atsiranda tam tikrų spragų. Bet, kita vertus, įmonės taip pat negali atsipalaiduoti.

Verslas negali skirti per daug lėšų darbo užmokesčiui, nes paslaugų kainos kyla ne tik darbuotojams, bet ir darbdaviams. Didinant kaštus, auga produkto ar paslaugos savikaina. Maža to, be eksporto įmonėms taip pat sudėtinga gyventi. Į Lietuvą ateina daug pigių prekių, kurios neleidžia konkuruoti normaliomis sąlygomis

REKLAMA

Ar įmonėms sunku susirasti naujų darbuotojų?

Problemų atsirado, kai buvo atsisakyta profesinio parengimo. Norėjome viską pasiekti per aukštesnį mokslinį lygį. Todėl turime situaciją, kad šiandien trūksta suvirintojų, mechanikų bei panašių profesijų darbuotojų.

Jaunesnė karta, kaip jau minėta, emigravo. Vyresnė karta stabilesnė – ji bando užsikabinti. Bet darbo našumas nuo to kenčia. Jaunimas pasirinko kitą kelią, todėl susidarė šiek tiek iškreipta situacija. Jeigu norima rimto specialisto, tada reikia perpirkti kitos įmonės darbuotoją arba pačiam tokį užsiauginti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų