Lietuvos daržovių augintojų asociacija vadovė Zofija Cironkienė sako, kad nors pavasaris buvo ankstyvas, tačiau šaltas, todėl turėjo įtakos lietuviškų daržovių derliui.
„Nors pavasaris buvo ankstyvas ir gražus, tačiau šaltas ir ilgas, todėl tai turėjo įtakos pomidorų, salotų augintojams. Taip pat oras turėjo įtakos ir kopūstų augintojams, jie ilgiau laukė, brandino kopūstus – jų derlius šiemet buvo mažesnis ir, savaime suprantama, kaina didesnė. Be to, šiek tiek įtakos kainoms turėjo ir euro įvedimas. Apskritai ankstyvosioms lietuviškoms daržovėms nebuvo palanki ir pati gegužė, o kalbant apie morkos – jos tuo metu buvo tik importuotos, tad dėl jų kainų reiktų klausti prekybos centrų“, komentavo Z. Cironkienė.
UAB „Rimi Lietuva“ Viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė aiškina, kad šių metų gegužės mėnesį beveik visos daržovės buvo importinės, todėl ir jų kaina lyginant su 2014 metais buvo aukštesnė.
„Pirmiausiai noriu atkreipti dėmesį, kad gegužės mėn. visos daržovės buvo importinės, tiesa, pomidorų buvo jau ir lietuviškų, tačiau tai buvo pati prekybos pradžia, o tuomet jie būna ženkliai brangesni už importuojamus. Taip pat 2014 m. importiniai pomidorai dėl šilto pavasario pradėjo pigti gegužės viduryje, o šiais metais jų kainos gegužę dėl šaltų pavasario orų dar laikėsi aukštesnės nei pernai.
Lenkiški obuoliai gegužės mėn. buvo brangesni nei pernai, nes Lenkijos obuolių augintojai nesiūlo tokių patrauklių kainų kaip pernai. Mūsų tiekėjai minėjo, kad pernai rudenį dėl Rusijos sankcijų Lenkijos ūkininkai didelius kiekius obuolių už Europos Komisijos kompensacijas išdalino labdaros organizacijoms, todėl pasibaigiant sezonui atsargų buvo likę ženkliai mažiau, todėl kainos pavasarį ir kilstelėjo. Tačiau čia reikėtų klausti arba vaisių importuotojų arba pačių Lenkijos ūkininkų.
Morkos ir kopūstai gegužės mėn. šiais metais buvo brangesni todėl, kad lietuvių ūkininkai šiais metais gana anksti pabaigė šių daržovių derlių, tad gegužės mėn. lentynose buvo vien importuojamos daržovės už aukštesnę kainą, nors 2014 m. gegužės mėn. dar turėjome lietuviškų praėjusio derliaus daržovių už mažesnę kainą“, apie veiksnius, lėmusius didesnes kainas, kalba G. Bielskytė.
Toliau pateikiame sąrašą vaisių ir daržovių kainų, kurios labiausiai šiemet padidėjo lyginant su tuo pačiu metu 2014 metais.
Apelsinai – 4,1 procento
Apelsinai (kg) – vidutinė mažmeninė kaina 2014 metų gegužės mėnesį buvo 0,97 euro, o 2015 metų gegužės mėnesį – 1,01 euro. Nuo 2014 metų rugsėjo iki šių metų gegužės prekė pabrango 4 euro centais.