Moterys paprastai sapnuoja kur kas baisesnius košmarus, nei vyrai, atskleidė D. Britanijos mokslininkų tyrimas.
Psichologai nustatė, kad moterų sapnai yra gilesni ir prabudus palieka stipresnį įspūdį. Ryškių ir neramių sapnų priežastis – mėnesinių ciklo metu besikeičianti moterų kūno temperatūra.
Tai paaiškėjo Vakarų Anglijos universitete atlikus 170 savanorių tyrimą. „Mes nustatėme, kad moterys kur kas dažniau skundžiasi sapnavusios košmarus, nei vyrai“, – dienraščiui „Daily Mail“ sakė tyrimui vadovavusi daktarė Jennie Parker.
Tiriamųjų paprašius papasakoti apie paskutinį savo sapnuotą sapną 19 proc. studentų vyrų prisipažino sapnavę košmarą. Tuo tarpu tarp studenčių tokių buvo 30 proc.
Pasak dienraščio, tyrimo rezultatai, kurie bus paskelbti viename mokslo žurnalų, liudija ir tai, kad moterų sapnai yra emocingesni už vyrų. Daktarė J. Parker mano, kad košmarai padeda smegenims „surepetuoti“ nemalonias ir nejaukias situacijas, kurios, tikėtina, gali susidaryti ateityje.
„Žmonėms paprastai linkę apibūdinti tokius sapnus viena sąvoka – naktiniai košmarai, – pastebėjo psichologė. – Tačiau egzistuoja skirtingi naktinių košmarų tipai, o moterys praneša juos sapnuojančios dažniau.“
Tyrimo metu britų psichologai nustatė mažiausiai tris skirtingus košmarų tipus. Visi jie, iš visko sprendžiant, leidžia smegenims surepetuoti savo reakciją į pavojingas ir nemalonias situacijas.
Pirmasis variantas – sapnas apie tai, kaip kas nors žmogų persekioja ar vejasi. Antrojo tipo košmaruose paprastai sapnuojama apie vieno iš tėvų, vaiko ar partnerio praradimą. Trečiojo tipo košmarai susiję su keista arba neįprasta aplinka.
Jau anksčiau mokslininkai jau buvo iškėlę prielaidą apie sapnų turinio ir kūno temperatūros ryšį. Moters organizmo temperatūra paprastai padidėja po ovuliacijos, mėnesio ciklo viduryje, ir vėl nukrenta prieš naujo ciklo pradžią, rašo „Daily Mail“.
Pasak daktarės Parker, specialistams jau pavyko įrodyti, kad sapnai susiję su temperatūros pokyčiais per menstruacijų ciklą. „Prieš mėnesines moterys sapnuoja agresyvesnius sapnus, ir jie paprastai kur kas geriau įsimenami“, - aiškino ji.
Kai kurie miego ekspertai neigia, kad moterys dažniau sapnuoja košmarus. Jų manymu, moterys tiesiog geriau juos įsimena ir geba geriau apie juos papasakoti. Tačiau šio tyrimo metu psichologai prašė tiriamųjų prabudus užsirašinėti visus savo sapnus. „Susidaro įspūdis, kad moterys dažniau patiria košmarus“, – tvirtino daktarė Parker.
Edinburgo miego centro direktorius daktaras Chrisas Idikowskis mano, kad vyrų ir moterų sapnai smarkiai skiriasi. „Moterys visada geriau prisimena, ką sapnavo, nei vyrai, – pareiškė jis Liverpulyje surengtame mokslo populiarinimo festivalyje. – Jos daugiau kalba apie savo mintis ir išgyvenimus, jų gebėjimas įsiminti yra labiau išlavintas.“
Sapnai – būtina sveiko miego dalis, rašo „Daily Mail“. Jie mus aplanko kiekvieną naktį, net jei atrodo, kad nieko nesapnavome. Žmonės geriau įsimena košmarus ir nemalonius sapnus, jei sapnuodami juos prabunda.
Populiariausias košmaras – kritimas į bedugnę
Šiemet Vokietijos žurnalo „Apotheken Umschau“ užsakymu atlikta 2019 vyrų ir moterų apklausa atskleidė, kad dažniausiai pasitaikantis košmaras – sapnas, kuriame krentama į bedugnę.
Daugiau nei trečdalis apklaustųjų (37,3 proc.) prisipažino, kad bet kelis kartus per metus prabunda išmušti šalto prakaito po susapnuoto baisaus sapno. Labai dažnai košmarų siužetas susijęs su gaudynėmis ir persekiojimu: tu bėgi iš visų jėgų, tačiau pasprukti nuo besivejančių neįmanoma. Tokie sapnai kamuoja daugiau nei ketvirtadalį (26 proc.) apklaustųjų.
Apie 25 proc. prabunda iš siaubo, susapnavę, kad pavojaus akivaizdoje pasijunta it paralyžiuoti ir negali nė pajudėti. Kas penktas (20,8 proc.) sapne kamuojasi dėl to, kad pradingsta arba numiršta jo artimieji.
Vokiečiams kur kas rečiau (12,5 proc.) sapnuojasi baimė prieš egzaminus, o dar mažiau apklaustųjų prisipažino sapnuojantys košmarus apie tai, kad juos atleidžia iš darbo, kad jiems iškrenta dantys, nuslenka plaukai ar staiga pamato neturį vienos rankos ar kojos, rašo „Die Welt“.