Parako į ugnį šią savaitę įpylė ir premjeras, patikinęs, kad socialdemokratų frakcija Seime galėtų likti dirbti šalia valstiečių, net jei tam nepritars frakcija.
Politikų likimą spręstų komisija
Lietuvos socialdemokratų partijos Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Vainius Šarmavičius tikina, kad prognozuoti koalicijos baigtį dar anksti. Tačiau pasakoja, kad jei atsitiktų taip, kad frakcijos Seime nariai nepaklustų bendrai skyrių nuomonei, jų likimą spręs partijos Etikos ir procedūrų komisija.
„Nuostatų, kad tokiomis situacijomis pritaikytų, statute nėra. Yra tik bendros nuostatos, kurios ir būtų vertinamos konkrečiai situacijai susiklosčius. Ir atitinkamai būtų vertinama, ar konkretus nario elgesys atitinka statuto nuostatas. Labai sunku dabar yra vertinti, nes galimų situacijų yra tikrai ne viena ir ne dvi. Todėl tik susiklosčius konkrečiai situacijai, komisija ir įvertins. Čia reikia pabrėžti, kad vertins komisiją frakcijos narių galimą elgesį. Ne pirmininkas, ne pavieniai nariai, bet partijos Etikos ir procedūrų komisija“, - pasakoja V.Šarmavičius.
„Žinoma, toks scenarijus realus tik tuo atveju, jei būtų poreikis, ir į komisiją kreiptųsi. Tačiau dabar pasakyti, kaip viskas susiklostys, tai yra labai sunku. Spekuliuoti tema „kas būtų, jeigu būtų“ tai yra labai trumparegiška“, - tv3.lt naujienų portalui pasakoja jis.
Frakcija turėtų būti šalinama iš partijos?
Opozicinės „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas R.Žemaitaitis, apžvelgdamas dabartinę situaciją, tikina, kad socialdemokratų frakcija puikiai susitvarko su priešinga partijos pirmininko nuomone, tiesiog ją ignoruodami.
„Nuomonė tarp partijos pirmininko ir frakcijos Seime visą laiką skirsis. Niekada ten santaikos nebus, nes G.Paluckas yra naujosios kartos žmogus, turintis kitą viziją, nei kad turi frakcija. Ji yra labai stipriai susaistyta ryšiais ir postais, o ne ideologiniais aspektais. Ir kitas dalykas, G.Paluckas nėra nei frakcijos, nei Seimo narys. O frakcija susitvarkė taip, kaip jiems reikia, eliminuodami frakcijos pirmininką. Manau, kad čia yra didžiausia griūtis, kurią patirs socialdemokratai. Ir nežinau, kodėl jie eina į tokią pražūtį, o nebando mobilizuotis ir ieškoti partijai naudingiausių sprendimo būdų“, - pasakoja R.Žemaitaitis.
Politikas taip pat tikina, kad nepaklusniems frakcijos nariai turėtų būti iš partijos šalinami.
„Bus siaubingų konfliktų ten, tikrai. Ir jeigu socialdemokratai nepasitrauks iš koalicijos, tai įsivaizduoju, kad ten bus labai didelių veiksmų. O jam kaip partijos pirmininkui, jeigu skyriai priims sprendimą išeiti. O panašu, kad taip ir atsitiks. Ir jeigu socialdemokratų frakcija Seime nepaklus partijos nuomonei, tai jie turės būti šalinami iš partijos. Ir manau, kad partija turės labai geras perspektyvas atsinaujinti ir pasikeisti“, - sako „tvarkiečių“ lyderis.
Tam pritaria ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys P.Urbšys
„Man atrodo, kad mes tapome vienos partijos vidinių problemų įkaitais. Nes G.Palucko paskelbta apklausa dėl koalicijos likimo skyriuose, yra jam būdas įsitvirtinti kaip lyderiui. Ir tie, kurie turi kitokį požiūrį, nei jis, nuimti jį nuo darbotvarkės. Nes frakcijoje esantys socialdemokratų nariai turės kitą nuomonę, nei lyderis, tai reikš, kad tie nariai gali būti šalinami iš partijos“, - pasakoja P.Urbšys.
Trauktis nori dauguma
Žiniasklaidoje vakar pasirodė informacija, kad Seimo socialdemokratų vadovas A.Palionis telefonu apklausė frakcijos narius. Jis teiravosi, kokia yra jų nuomonė dėl bendro darbo koalicijoje su valstiečiais.
Gauti duomenys parodė, kad iš 17 Seime dirbančių socialdemokratų 12 pasisako už koalicijos išsaugojimą, 2 galvoja, kad reikia trauktis, o dar trys tikina, kad kol kas rimtų argumentų trauktis neužtenka.
Nereikėtų pamiršti, kad socialdemokratų frakcijoje dirba ir du Darbo partijos nariai, tad iš viso, koalicijoje likti nori 13, 3 trauktis, 3 dar trūksta svarių argumentų.